En çok beğendiğiniz Osmanlı padişahı kimdir?

En çok beğendiğiniz osmanlı padişahı kimdir?benim yavuz sultan selim

0|0
8|20

En İyi Kız Görüşü

• 2.mahmut. son yıllarında yaptığı hatalar hariç.

1|1
    2|3
    • Biz üzüldüm ki, anlatamam...

Azınlık kısım neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor canımcım. Yetiştirilme tarzı bir yandan da tabi.

Buyur seni şöyle alalım..

• Arkadaşlar sakin olalım.

• gayet sakinim ben canım

Kızlar Ne Diyor 7

• Hala geçmişte takılıyor bunlar.

Kusura bakmayın da, hiç birinin sevilecek bir tarafı yoktu.

Şimdiki Türkiye'ye biraz yakınlaşın diyorum..Nasıl ama?

3|3
    2|6
    • neden hiç birinin sevilecek bir tarafı olmadığını düşünüyorsun ?

• Arkadaşlar sakin olalım.

• öncelikle herkezin kendi fikri tabi. ama bunun geçmişe takılı olmakla alakası yok.. hem geçmişini bileceksin ama orda takılıda kalmayıp bu güne de bakacaksın.. nerde yaşıyosun bilemem ama fatih sultan mehmet istanbulu almasa şu an ben burda yaşıyor olamazdım. atatürk olmasa türkiye cumhuriyeti hiç olmazdı belkide. bunları unutmicaz tabiki bunlar senin benim içim bişiler yapmı insanlar. bu güne yakınlaşmak için dününü unutmicaksın

• Açık ara farkla Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri o zaatın zamanında yaşasam aşık olurdum ona..

0|4
    0|2
  • Hepsi koca burunlunun teki.

0|2
    0|0
  • Orhan bey. Ondan sonrasi Turk degil.

0|1
    0|1
    • sen mi doğurdun nerden biliyon ya.genlerin değişimiyle Türklük kayıpmı oluyor yani.bir topluluğun benliklerinin kaybolması için asimile olması gerekmektedir.bununda yabancı bir eşle evlenerek olduğunu hiç duymadım ama ya

• Turk degil ,ne babalari Turk ne analari. Turklere de kopek muammelesi yaptilar. Turkmenlere yaptiklari zulmun haddi hesabi yok, osmanli da turk kelimesi hakaret olarak kullanilirdi. Her sey o tarih dersinde ogretildigi gibi degil Ali efendi. Ac otur oku da biseyler ogren.

• ıv.murad..

0|0
    0|0
  • Hiçbirini.

0|0
    0|0
  • genç osman

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Kanuni Sultan Süleyman

Fransız kralına yazdığı meşhur mektuptaki üslubu çok güzeldir :

;

'Ben ki sultanlar sultanı,

hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren

Allah'ın yeryüzündeki gölgesi Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin

ve Anadolu'nun ve Azerbaycan'ın ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın

ve Mekke ve Medine'nin ve Kudüs'ün ve bütün Arap diyarının

ve Yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı

Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım.

;

Sen ki Fransa vilayetinin Kralı Fransuva'sın.

;

Hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektup gönderip,

ülkenizi düşman istila edip, şu anda hapiste olduğunuzu bildirip,

kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz.

Söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur.

Her şeyden haberdar oldum.

Yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir.

Gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz.

Böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek

ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır.

Biz de atalarımızın yolundayız

ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz.

Gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır.

Yüce Allah hayırlara bağışlasın.

Allah'ın istediği ne ise olur.

Bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenesiniz.

Böyle biliniz

0|0
    1|0
  • bende Fatih Sultan Mehmet dicem. Fatih Sultan Mehmet ile ilgili bi hikaye anlatim sizlere. Fatih Bir yatsı namazıydı yanlış hatırlamıyorsam cemaate sormuş. bugün ilkindi namazının sünnetini kaç kişi kıldı diye. ( günün en iyi çalışma saati ikindi olduğu için sünnet ara ara terkedilebiliyor) kimseden cevap çıkmamış. Fatih içinden demek yalnız ben kıldım demiş. sonra yatsı için namaza durmuşlar. Fatih imamlık yapacak. Tekbir getirmiş ama eksik bişey var.Fatih namaza herdurduğunda kabe gelirmiş gözlerinin önüne. uydurma değildir bu arkadaşlar gerçekten öyledir. tekrar tekbir getirmiş ama yine kabe yok. bi kaç sefer denemiş ama yok. sonra aklına gelmiş ikindi namazını sorunca kimseden cevap alamayınca yalnız ben kılmışım dediği. kibirdi yaptığı. böbürlenmekti. hemen hatasını anlamış tövbesini etmiş. tekbirini getirmiş ve kabe gözlerinin önünde. o zamanın insanları öyle insanlardı. bu zamandakiler nasıl. çok tartışılacak yanları var

1|0
    0|0
  • Şah İsmail bir gün Yavuz Sultan Selim'e bir sandık gönderir.sandık açılır içinden güller,lokumlar,çok değerli kumaşlar çıkmaya başlar.vezir Şah İsmail artık akıllandı heralde efendim derken sandığın sonunda bir insan pisliğine rastlarlar.Yavuz sinirlenir ve tüm saraya bu konuya bir karşılık bulmalarını ister ama cevabı gene kendisi bulur.bir sandıkta şaha Yavuz yollar.Şah İsmail sandığı açar o ne gönderdiyse 10 katıyla Yavuz ona göndermiştir.Şah İsmail kendisininki gibi bir durum bekler ve sandığın sonuna gelir ve bir pislik çıkmaz sadece bir not vardır.Ve notta ŞAH İSMAİL HERKES KENDİ YEDİĞİNDEN İKRAM EDER DER.

0|0
    0|0
  • Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan

Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek.

YAVUZ SULTAN SELİM HAN

1|1
    0|1
  • Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman

0|1
    0|0
  • Birbirleriyle mukayese edemem ama peygamberimizin bile takdirine, övgüsüne konu olmuş Fatih Sultan Mehmet Han, kesinlikle sıradan birisi değildi.

0|3
    0|0
  • tabi ki fatih sultan mehmet ondan sonra ki padisahlar taht için öldürmedikleri insan kalmadi kendi evlatlarini dahil

0|0
    0|0
  • Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet , sadece istanbulu almış olduğu için değil.Tarif edemiyorum ama Atatürk ve Fatih'e inanılmaz bir sempati durumu var bende.Özel insanlar...

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet

0|0
    0|0
  • Genç Osman :(

0|1
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet

0|1
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet ve 8 yilda cok buyuk islere imza atan Yavuz Sultan Selim

0|0
    0|0
  • Alevi katliamı yaptığından mı seviyorsun?

0|0
    0|0
  • 2. Abdülhamit favorim

0|0
    0|0
  • tip olarak hiçbirini beğenmiyorum. erkek sevmem ben

yönetim anlamında abdülmecid belki olabilir

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet... onun askeri olmak isterdim valla...

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmed, 2.Abdülhamid,

0|0
    0|0
  • osmangazi

orhangazi

0|0
    0|0
  • Genç osman

0|0
    0|0