İlk Trafik İşareti'ni Türkler mi Kullandı?

İlk Trafik İşareti'ni Türkler mi Kullandı?

1998 Yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nde İç Moğolistan Özerk Bölgesinde Bulunan Göktürk Kağanlığı Dönemine Ait ve Üzerinde Göktürk Harfleriyle Bir Metin Bulunan Kaya Keşfedildi.

Yazıtın İçeriği ve Söz Varlığı Göz Önünde Bulundurularak, Sayın Cengiz ALYILMAZ Tarafından Yazıta ''Yorçı Yazıtı'' Adı Uygun Görülmüş ve Bu Ad Benimsenmiştir.

Yorçi Yazıtı, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde Bulunan Göktürk Harfli İlk Yazıttır.

Üzerinde Göktürk Harfleri'yle 11 Tamgadan Oluşan Yukarıdan Aşağı Metin Bulunmaktadır.

Okumasını Yaptığımızda ''Yorçı a Betigim'' Cümlesi Elde Edilmektedir.

Bu Metindeki Söz Varlığını İncelediğimizde İse, Yorçı: Yor (Yol) Ad Kavramı İle -çi Yapım Ekinden Elde Edilmiştir. Yolcu Anlamı Taşır.

A: İsmin E Halidir. Adın Yönelme Durumu Sonuna Geldiği Sözcüğü Dolaylı Tümleç Yapar.

Betigim: Yazım, İzim

Söz Varlığından Elde Edeceğimiz Sonuçlar İle Günümüz Türkçesiyle Yazıt Üzerinde ''Yolcu'ya İzimdir'' Sonucuna Vardığımızda, Yorçı Yazıtının Bölgeden Gelen Gelenler İçin İz ve Yol Gösterici Olarak Dikildiği Anlaşılmaktadır.

Atalarımızın Tini Şad Olsun!

TANRI TÜRK'Ü, KORUSUN!

Esen Kalın.

SerKan1923

Güncellemeler:
@Siplükoriye @pink_hole @E_İnsaN @Glyfener @Nurbanunuzzz @Haticenuuuur @buketburcu @LyannaStark @Mtkmrve @Tavuk_götü @taalia @DamdaDeliVar @irmolika @s5xI4 @Hpolat0121 @voluptuous @ÇizgiliKedi @gıcıkbella
@meliksahgmailcom @benaslındayoğumm @mehcab @Beatriceee @çikolatacı_- @Atarlıçikileta @İsra_ @GülKızz @TerazininHúznù @Asenaakonçuy @Mesen @KaymakliKünefe @DarkQueenn4 @sare-demir

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 2

• Tanrı varsa insanlığı korusun neden ırkçılık yapıyorsunuz onu anlamadım?

0|1
    1|1
    • Atalarımıza Şükranlarımı Sunuyorum O Suretle TANRI TÜRK'Ü, KORUSUN! Yazdım.

• Guzelmis

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...