Adet gelenek görenekleriniz neler herkes kendi yöresinden örnekler sunsun?

bakalım ne kadar uyumlu adetlerimiz

herkes farklı yerlerden

farklı şeyler öğrenmek güzel:)

cevaplarını bekliyorum:))

mesela bizim trabzon da herşey ayarlanır öyle kız istenmeye gidilir kızın evine tek bir kişi girer gelen kişi zaten yüzükleri alıp gelir

sonra gelin evine girerken bardak kırar

vs daha bir sürü...

0|0
10|11

En İyi Kız Görüşü

• bizde yeni gelini her hafta biri cümbür cemaat yemeğe alır. yemeğe giderken gelin resmen bavulla gider. yemekten önce başka kıyafet, yemekte başka, çay içilirken başka vs... yani 4 kıyafet falan değiştirir ama günlük şık kıyafetler falan değil. şık ama zarif abiyeler gibi... arnavutuz.

aklıma başka gelirse yazarım. :)) 5 yıldız :)))

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• bide düğünlerde gençlik parası vardır, düğünün bütün angaryasını gençler çeker, düğün sahibide karşılığında gençlerin arasından seçtiği kişiye ya istediği kadar içki ya da karşılığı para verir, yoksa gençler düğünde oynamaz. gerçi düğün sahibinin durumu önemli herkese insafsızlık yapılmaz. daha önceleri 4 kere ben aldım, sonra büyüdük tabi yerimizi gençlere bıraktık.

0|0
    0|0
  • bizde yedigöbekten(akrabalık bağı) kız alınmaz-verilmez. hatta 20-30 yıl aynı yerde oturduğun komşunun kızına-oğluna bakmak ayıptır. Çok sevdiğim adetlerimizden birtanesi.

0|0
    0|0
  • elitist bir burcuvaaa olarak söylüyorum :))

biz de adet yok :))

çiçek çikolta alınır. Yemeğe götürülür.

ablamı istemeye bilem gelmediler :)))

0|0
    0|0
  • Bizde klasik herşey .

0|0
    0|0
  • baya bi sayarım da kız almaya giderken damadı kalaylı kazan üstünde oynatıp kalayı yüzüne sürmek ve aynı zamanda üstünde üstünden (mevsim gözetmeksizin) buz gibi su dökmek...

genelde muhafazakar değilse aile içki kaçınılmazdır...

kız evinin adetlerini pek bilmem...

AMA EN SAĞLAMIMIZ ZEYBEKLERİMİZ...

0|0
    0|0
  • düğünden sonra ertesi gün, gelin ve damat büyüklerin elini öpmek için ziyarete giderler. :D

0|0
    0|0
    • bizde bi hafta sonra gidilir

• baba tarafımda, gelinle damat 3 gün evlerinden çıkmazlar. Tabi yeterli yiyecek stoku ile beraber :)

• Zeybek oynanır her düğünde.Kız mehter takımıyla alınır.

0|0
    0|0
  • Düğün günü damadın ayakkabıları saklanır.Ve para karşılığı geri verilir.

0|0
    0|0
  • bizde kur'an 3 kez öpülür ve 3 kezde başa götürülür

0|0
    0|0
    • bizdede öyle

• katı denilince olumsuz bir çağrışım verir karşıya zorlan yapılmış gibi oysa islamda zorla birşey yapılmaz bizdede içki yok allaha şükür içene de zorlan iç denmez

• yo yanlış anlaşılmasın zorla değilll

tabiki dediğin de haklısın

• bizde damat dövülür 5 kişi tarafından . . .

0|0
    0|0
  • adet bizde çeyiz almaya gelirken para alınır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• gelinin kız kardeşi sandığın üzerine oturur ve damattan para alınır:) çokta zevkli oluyo:) birrde düğün güni kapı tutulur. gene gelinin kız kardeşi yapar bunu. ama malesef benim abim ve kuzenim beni kandırıp parayı kaptıydılar:D sorun değil kuzenimin kardeşinin kapı parasınıda ben alıcam:) birde gelini almak için damat evdeyken ayakkabıları saklanır. parayı verdi verdi vermedi kalıyo öyle:) tabi aklını kullanan damat sağdıcına ya da kardeşine felan kapıdan girer girmez ayakkabılarına sahip çıktırıyo. para cepte kalıyo:)

0|0
    0|0
  • biz lasvegasta bira havuzlarında yüzeriz :))

2|0
    1|3
  • Gelin almaya gelindiğinde sandığın üstüne oturur gençler, damattan para alırlar. Sonra kına gecesi kız evinden birileri oğlan evine, oğlan evinden de birileri kız evine gelip geline damada kına yakarlar para alırlar. Gelin baba evinden çıkarken abisi yada erkek kardeşi kırmızı kuşağını bağlar üç kere belini dolandırdıktan sonra :)

0|0
    0|0
  • gelini almaya evine gittigimizde yastıgı sandıgı parayla satarlar gelin arabadan inmiyo derler yine para alırlar gelin evin kapısından geçerken kuranı kerimle geçer üzerine bugday atılır gelinle damat 2.günü kayvalide ve kayınbabanın elini öpmeye gederler vede akraba eş dost gelin ve damadım yemege davet eder hergün bir yere gitmek güzel oluyo bu yönden seviyorum keşke bi abim daha olsaydı:)

0|0
    0|1
  • bursalıyım ve bursada dugunler cok farklı olur ozellıkle bellı bır kesımde 40 gun ceyız serili kalır düğün gunu dugunden once turbeye gıdılır dua edılır vs.

0|0
    0|0
  • Bizde adet böyledir güzeli oynatirlar cirkini söyletirler...)))

0|0
    0|0
  • Valla klasik İstanbul adeti oldu her şey

0|0
    0|0
  • Adet yok bizde.. Klasik istenir.. Söz, nişan, kına, düğün.. Böyle..:=)

0|0
    0|0
  • Dügünde damadin sadici, bayrakcisi ( Türk bayragini tutar) olur. bunlar gelini aldikdan sonra erkek evinin önünde oynar ve islatilir ( kovayla su dökülür )...

dügünün ertesi günü ziyarete gidilir

0|0
    0|1
Yükleniyor...