Kültürümüze neden sahip çıkmıyoruz?

Millet olarak büyük bir yozlaşmanın içerisindeyiz.Neredeyse bütün değerlerimizi kaybetmek üzereyiz.Kültürümüz sadece film, müzik ve kitaplardan değil.Bunlarda kültür içindeki unsurlar fakat izlenen film ,dinlenen müzik, okunan kitaplar hep bambaşka kültürlere aitler.Film sektöründe Türk tarihi ve kültürüyle yapılmış film yok denilecek kadar az.Bu sektörde bu tür filmlerin yapılması için isteklerimizi sunsak veya protesto etsek yeterli.Müzik olarak dinlenen tarzlar çoğu zaman yabancı kültürüne ait.Kitaplar konusunda da yabancı eserleri okumak farklı bir anlam katar ,bilgi yükler insana ama bunun yanında kendi destan ve kültürümüze uygun kitapları okumak şart.Bizim ortaasya'daki ,Selçuklu ve Osmanlı zamanındaki kültürlerimiz var.Bunları öğrenmemiz ve gelecek nesil aktarmamız gerekirken , yabancı ülkelerin (Özellikle avrupanın) kültürünün etkisi altında kalıyoruz.Bu cahillikten,özenmekten yada farklılık arayışı içerisinde olmaktan gibi çeşitli durumlardan kaynaklanıyor.Şimdi sorumu sorabilirim.Ben neden bu kadar şeyi yapıp insanlara bunu aktarmaya çalışıyorum?Sorun bende mi?Yoksa bunların aksini yapanda mı?

0|0
11|20

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle artık eskisi gibi milletler birbirinden izole değil. Sadece haber alma kaynaklarının öğrenilmesini istediği haberler değil, bütün haberlere doğru veya yanlış internet sayesinde ulaşılıyor. Filmler, müzikler, kitaplar da keza öyle.

Eskiden bolca kullanılan ve hala geçerli olan bir "Global köy" terimi var duyarsın. Yani insanların zevklerinin, düşüncelerinin, kültürlerinin iletişimin gelişmesiyle beraber ortak bir paydaya yakınlaşması. Milletlerin kültürleri de dolayısıyla etkilenecek.

Evet belki kültürümüze eskisi kadar sahip çıkmıyoruz ama sebebi yeni nesilin bilinçsizliği okuma eksikliği veya eğitimsizliği kesinlikle değil. Hani o "eskilerin" sahip çıkmasının sebebi de başka bir şanslarının olmaması... O dönemde sadece kendi kültürün var, sadece sana belli şeyler pompalanıyor.

Ama 2011 de bu böyle değil. İnsanlar doğru veya yanlışta olsa çok çabukta tüketse, istediği hemen hemen her şeye ulaşabiliyor ve kendine anlatılanlarla sınırlı kalmıyor. O yabancı ülkelerin mesela İtalyanın ya da Rusya'nın da gençliğinin bizden bir farkı olduğunu sanmıyorum.

Son olarak; evet çekilmedi ve gösterime girmedi bu film ama şu fragmana bakar mısın? Şimdi burada istediği kadar Yavuz Sultan Selim'i anlatsın izler miyimdim? Kesinlikle hayır.

link

0|1
    0|0
    • Bende farklı kültürlere özenmeden iyi taraflarını (Kültürümüzden uzaklaştırmayacak şekilde) almak ve kültürümüze sahip çıkmak düşüncesindeyim.Hala o yapıda olabilseydik herşey daha farklı olurdu.Gösterdiğin fragman sadece ticari çıkarlar için yapılmış gibi.Sadece savaş yanı gösterilecek sanırım , bu doğru anlatılırsa şayet hiç olmazsa iyi veya kötü bir adım atılmış sayılır.Ben bu tarz tarihi filmlerde kültür-medeniyet dahilinde bir gösterim yapılmasından yanayım.Bu sayede ilgi artar.

• Başka kültürlerden alacaklarımız kültürümüzü değiştirmeyecek şeyler ve kültürüne bağlı biri bunları bilir ve kendi kültüründen uzaklaşmaz.Önemli olan kültüre bağlı kalmak.İlgin içinde sağol.

• Ben bilmiyorum ve uzaklaşmakta o kadar önemli değil.

Kızlar Ne Diyor 11

• Ben şimdi ne doğu batı kültürü, ne de aşağıda yapılan tartışmalara girmeyeceğim.. Söyleyeceklerim sadece kültür denen olgunun stabil olmadığı, yani sadece bir yere özgü olmadığıdır..

Evet, belli bir yerde türer ancak sadece orada kalmaz.. Tüm coğrafyaya, hatta tüm dünyaya yayılır.. Her coğrafyanın ve milletin kendine özgü kültürü vardır.. ancak toplumlar sadece kendi kültürleri ile yaşamaya kalktıklarında, o toplum zaman içinde yok olmaya mahkumdur.. Toplumlar kültürlerini diğer toplumların kültürlerinden de faydalanarak zenginleştirebilirler.. Tüm toplumlar diğer toplumların kültürü beslenir ve gelişir.. Batı toplumları nasıl ki, geçmişte doğunun kültürünü alarak içselleştirmiş ve kendi kültürünü oluşturmuşsa, doğu toplumları da batının kültürü ile kendi kültürünü zenginleştirmek zorundadır..

Ancak, bu kültür alışverişinde yanlış anlaşılan ve yanlış tanımlanan bazı öğeler bulunmakta.. Bir toplum bir başka toplumdan etkilenirken, kendi öz değerlerini kaybetmeden, kendi öz kültürünü yok saymadan yapmalıdır bu kültür alışverişini.. Aksi halde o toplum millet olma özelliğini kaybeder, zamanla da başka kültürler arasında kaybolup gider..

İşte bu düşünceden hareketle, Ulu Önderimiz Atatürk Cumhuriyetimizi kurarken, bu kültürel alışverişte çok dikkatli davramış ve genç nesillere de dikkatli olunmasını öğütlemiştir.. Ancak ne yazık ki ölümünden hemen sonra batının kültür emperyalizmi hemen devreye girmiş ve ülkemizi kuşatmıştır.. Onun ölümünden bir süre sonra başlayan erozyon günümüze doğru büyük bir artış göstermiş ve günümüzde de son haddine ulaşmış bulunuyor..

Bunun da nedeni, Atatürk'ün başlatmış olduğu uluslaşma sürecinin tamamlanamamış olmasıdır.. Günümüzde yapılanlara bakıldığında ise, zaten uluslaşmadan tamamen vazgeçildiği görülmektetir.. Yeni dünya düzeni denen emperyalizm, ülkemizi de yutmak üzere olduğu gören gözlerden kaçmamaktadır..

0|1
    0|0
    • Haklısın.Mesela M. Kemal yasalarımızı batıdan almış ama yeni bir devletin yasalarını bir anda hazırlamak zor olduğu için bunu yapmış.Yeni nesil bunu değiştirir diye de düşünmüştür ve bizlere güvenmiştir mutlaka.Fakat biz hala batıya dönük özentilik içinde yaşıyoruz.

• Atatürk, sadece batının yasalarıyla yetinmemiş ve onların dışında da bir çok yeniliği getirmiş. Mesela, Avrupa'nın bir çok yerinde kadınlara seçme seçilme hakkı bulunmazken, kadınlara bu hakkı tanıyan yasalar getirmiştir.

Yaşadığı süre içinde dahi halkının yararına olan tüm değişiklikleri yaptığı gibi, eğer şu anda yaşamış olsaydı yine halkının yararına bir çok yenilik ve değişikliğin öncüsü olurdu. Her şeyden önemlisi ulusun bağımsızlığını her daim ön planda tutar, emperyalizme geçit vermezdi

• kesinlikle katılıyorum. herkes tutturmuş bir avrupa. avrupanın tarihi yokmu peki? neden onlar bize özenmiyorken biz onlara özeniyoruz. tarihinden utanan ve nefret eden yüzlerce genç yetişiyo. hayır osmanlıyı sevmiyosun madem. istanbul gibi bir şehri bize emanet bırakan Fatih Sultan Mehmet de mi gelmiyor kimsenin aklına anlam veremiyorum.. kimseye özenmeden. avrupalılaşmadanda modern bi toplum olunabilir bence.

2|3
    0|0
  • yazsammi yazmasammi kararsiz kaldim bir an, ama yazicam biraz tepki alirim sanirim bu yazdiklarimla (:

osmanli zamani demissinde osmanli zamaninda bildigim kadariyla kadinin secme secilme hakki yoktu. kadin erkegin ardinda yürürdü (esinin)

yolda erkekle karsilassa arkasini dönüp cömelirdi (yanlis hatirliyor da olabilirim)

carsaf vardi (yanlis hatirlamadigima emin gibiyim)

cumartesi pazar degil cuma cumartesi tatildi (cuma namazindan dolayi)

seriat vardi

arabca (fasrcamiydi?) alfabe vardi

kiz cocuklari okutulmuyordu (bildigim kadariyla)

partiler degil padisahlar vardi

bunlar da osmanli devrinin kültürü degilmiydi? osmanli kültürünün tam olarak neyini aktarmamiz gerek gelecek nesile?

eger bu saydiklarim kültür ise o kültüre ilk darbeyi vuran Mustafa Kemal Atatürk olmustur. (O yüzden sevmez asiri dinci kesim Atatürk'ü)

Cokta iyi yapmis, asil yozlasma osmanlidaymis.

2|1
    1|3
    • süpersın ...+1

• ((: sen cok okumussunya ikidir yaziyorum tam olarak osmanlinin hangi kültürünü gelecek nesile aktarmamiz lazim diye.

''Ben neden bu kadar şeyi yapıp insanlara bunu aktarmaya çalışıyorum?'' diyen de sensin. buyur aktar öyleyse..

ayrica su yukardaki saydigim seyleri (cuma cumartesi tatil disinda) uygulayan osmanliyi redderim/inkar ederim, hatta dileyen diledigi yakistirmayi yapsin.

• Uzatmıyorum...Saygılar

• kendini cok guzel ifade etmişsin öncelikle...farklı kültürler eskiden beri birbirinden etkilenir ve etkilenmeye devam edicektir.farklı kültürleri severim açıkçası ama bunu yaparken kendi kültürümü unutmam bir köşeye atmam.yerli yabancı her türde müzik ve kitap okurum. peyami safa reşat nuri güntekin vs.. eserleri cok guzeldir.türkü çok severim ama ben farklı kültürleri tanımanın kendi kültürünü unutturacagını düşünmüyorum.bence en büyük görev okullarımızda

1|1
    0|0
    • Katılıyorum.Okulda alınan sağlam kültür ve eğitim den sonra ilerki yaşlarda farklı kültürlere ait olan değerlerin içine girmek bile o insanı bozmaz .

• Çok güzel düşünmüşsün teşekkürler.

0|1
    0|0
  • globalizasyon icinde oldugumuz icin normal bir durum bu . hem bence kötü bir durum degil.

diger kültürleride ögrenmek ,onlar hakkinda bilgi edinmek ,o kültürlere ülkelere sahip olan kitaplari,filmleri,müzikleri,... neden esgecelimki?

bence insan kendi kültürünüde bilmeli diger kültürlere karsida acik olmali ama!

sonucta insanin kendi secimi hangi kültüre göre yasamak istedigi. herkes özgür!

1|0
    0|0
  • yozlaşma,batılılaşma,kültür nedir bunlar? önce buna cevap vermek gerek. bazılarına göre dünyayı tanımak, başka kültürleri öğrenmek gerekir, bazıları kendi kabuğunun dışına çıkmaması gerektiğine inanır. kültür sadece film, müzik, kitap değil kız isteme bile bi kültürdür. ve kültür sadece ülkenn içnde diğer ülkelerden soyutlanabilecek bişey değil. eskiden bile birçok ülkenn kültürünn etkisi altına girmişiz. müslümanlıkla birlkte arap kültürü etkisine girmişiz. bi ara edebiyatta batılılaşma diye kendi dilimizden olmuşuz nerdeyse. şimdi internet ve ulaşım olanakları bu kdr fazlayken kendi kültürümüz dışına çıkmamak imkansz. böyle olunca insanlar kendi zevkleri istekleri doğrultusunda yönelmiş. insanlar serbest olmak istemiş serbest olan batılıysa batılıya benzedi denmiş. aslında kültürden değil bu insanların bireysel seçimlerinden kaynaklanıyor bence. ya da film, kitap açısından daha güzel bi başarı gösterebilsek onlar bizden örnek alıcak belki. insanlar yeni bi çığır açmaktansa kendi rahatlarını dvm ettirmeye çalıştıkları için olmuyor böyle bi ilerleme...

0|0
    0|0
  • kültürümüz yeniliğe açık mı? Bi yazar roman yazıyorsa benzerlerinden 10tane daha yazabiliyor.

Müzik küçük bi kısmını değiştirilip değiştirilip önümüze tekrar sunuluyor.

Düğün kültüründe mesela kendi kültürümüze aşığımdır. Ama sanat olarak gerideyiz

0|0
    0|0
  • herkesin düşünceleri beğenileri zevkleri farklı herkes aynı şeyleri benimseyemez bazı şeyler evrenseldir zaten..:) bence gidişatımız da kötü bir şey yok

0|0
    0|1
  • Artık Selçuklu veya Osmanlı değiliz. çağa ayak uydurmak zorundayız. toplum içindeki bazı tabuların yavaş yavaş yıkılması yozlaştığımız anlamına gelmiyor bence. ayrıca yazında hak verdiğim taraflar da yok değil.

1|1
    0|0
    • Ben kendimi hala öyle hissediyorum.Çağ açıp çağ kapatan, başka milletlerin benim milletimin çağına ayak uyduran bir milletin evladıyım.Senin düşüncende olsaydım başka milletlerin çağına ayak uydurmak zorunda kalırdım.Çağdaş veya çağa ayak uydurmak bize yakışmaz.Tarihinin ve milletinin yaptıklarını ve yapacaklarını öğrenmen dileğiyle.

• Anlayabilmen konusunda şüphem yok fakat anlamak istememe gibi bir yanın var.Ayrıca sana anlamıyorsun muamelesi yapmadım ve sıkılmadan anlatmak istedim.Çünkü internet üzerinden tartıştığımız için ve beni tanımadığın için tam olarak ifade edememiş olabilirim düşüncesiyle her seferinde anlatmaya çalıştım.Bu sabrımın karşılığı olarak, kültür ve değerlerime sahip çıkma düşüncesinde olduğum halde bana bunun aksiyle itham etmeyi uygun bulmadım.

• Kısaca söylediklerinin bir kısmı doğru, bir kısmı da yanlış. uzatmayalım artık.

• Yobaz kısma mı giriyorum? Yoz kısma mı henüz karar veremedim.

Alkol, seks, uyuşturucu üçgeninin içinde çok fazla insan tanıdım. Tanımaz olaydım. Hepsine s*ktiri çekmiş durumdayım.

Gördüğüm şudur. Mutlu değiller. Tatminsiz dümbelek sürüsü bu kadar. Ha bu üçgen batıdan da gelmiyor, doğudan da. Hep daha fazlasını iste mottosuyla hayatlarını devam ettiriyorlar. Marjinal olacağız, farklı olacağız diye bir yerlerini yırtıyorlar. Ellerine geçen tek şey boşluk hacım "boşluk". Memnun edemiyorsun adamları. Bir yerine yırtsan gene memnun olmuyorlar. Tiksindim yahu. İğrendim cidden. Pop kültürü falan değil bunlar. Metalciler de aynı terane. Bu başka bir ayak çözemiyorum. Mistik takılanları falan da var. Cemaatçi görünüp her naneyi yiyeni de.

1|1
    0|0
    • Cevapları yeni yeni okuyorum. Güleyim mi, ağlayayım mı bilemedim. İnsan dibe düşmeden nefes almanın ne demek olduğunu bilemiyormuş. Bunu bir kez daha anladım. Allah göstermesin diyorum ve susuyorum.

• Hayatımda uyuşturucu hiçbir madde kullanmadım. Bilip bilmeden konuşmayınız. Çevremde ne kadar çok düşen tipler var. Bir ben görür, bilirim. Uzak dur o zaman benden. Isırırım falan.

• Silent benim girmediğim ortam yok fakat şuan bu durumdayım yani durumum iyi.Neyin ne olduğunu iyi bilirim , hayatıma ayrı bir bakış açısı ve ayrı bir tecrübe kattı.Önyargı yapmamak lazım.

Kahlo senide iyi anlıyorum.

Erkekler Ne Diyor 19

• Bunalrın cogu batıdan geliyor. Evet Ahlaklı bir millettik ahlakımız bozuldu iyice. Teknoloji denen şeyi sadece farklı amaclar icin kullanır olduk. Tabi ki biz yurt dışındakiler ne yaparsa yapmak istiyor gibiyiz cogunluk böyle. Acık sacık giyinme ne zaman vardı ki? Cok eskiden böyle miydi? bunlar da batının eseri belli işte. Biz ahlaklı bir toplum ike ahlaksız ötesi bir topluma dönüştük cünkü dışardaki gücler baktılar dışarıdan degil iceriden yıkarız . Elbetteki başarmak üzereler. Herşeyimizi kültürümüzü mahvediyorlar farkına varmıyor millet. Evet kardeşim herşey yabancılaşıyor. Yani yakın bir zamanda ciddi oranda farksız olacagız. Bizim farkımız ahlak idi. Ama o da yok gibi.

0|1
    0|0
  • filmlere ve dizilere bakıldığında ne derece güvenilir olduğu tartışılır. Mesela Muhteşem yüzyıl kesinlikle gerçeği çağrıştırmıyor. Osmanlı imajını kötülemeye yönelik. hep içki içen haremde sefa yapan kişiler olarak gösteriliyor Osmanlı. buna ihtiyacımız yok. sorunun yanıtına gelince , hayır sende eksiklik yok sen elinden geleni yapıyorsun ama bu konuda aşırıya kaçarsan maalesef toplumdan dışlanma olasılığın yüksek. hadi canım sende derler. insanlar ya para kazanmaya ya da seks yapmaya yönelik yaşıyorlar. böyle şeyler çok kişinin zerre kadar umrunda değil.

0|3
    0|0
    • Bu tip insanlarda benim umrumda olmaz.Yalnızlık bana zor değil ideallerim yolunda buna razıyım.Teşekkürler.

• Avrupa'nın teknolojisini , mühendisliğini , kültürüne ve miraslarına sahip çıkma özelliklerini değil ahlaksızlığını örnek alıyoruz yani her zaman olduğu gibi gene kolaya ve zevke kaçıyoruz .

0|3
    0|0
    • Teknoloji ve mühendisliğini alıp kendi kültürümüzü de koruyarak bunları daha da geliştirebilecek bir milletiz.Teşekkürler.

• Katılıyorum.

• Maalesef acı gerçek, çocuklarımıza kendi kültürümüzü vermekte duyarlı değiliz. En basitinden bir alışveriş merkezine gidip çocuğumuza oyuncak almak istediğimizde neredeyse tamamı hep yabancı kültürlere(Örümcek Adam'ından tutun Caillosu'na dek) ait. Bir İstanbul'un Fethi filmini bile çekemedik, Ulubatlı Hasan'ı değil Iron Man'i idol benimsiyor çocuklar. Bu arada Türk ve Osmanlı kültürü içersinde yapılmış nice eserleri(mesela birkaç yıl önce Amerika'da açılmış bir Osmanlı Sergisi vardı) yabancılar bile hayranlıkla izleyip kültürümüzün değerini, hakkını veriyorken bu konuda hala ecdadımızın kültürüne çamur atan, sığ düşüncelerinden kurtulamamış, atgözlüklü, beyni prangalı eğitimsiz insanlarımıza ne demek gerek bilemiyorum, Allah akıl fikir versin.

0|1
    0|0
    • Beni anlayan bir insan daha görmek, çok iyi geldi bana.Teşekkürler.

• ... Bu soru göreceksin ki en fazla 10 tane cevap alacaktır.Konu kültür olunca burun kıvıranlar çok oluyor.İşimize gelmiyor.Bir iki yüzlülük var.Hem kültürü savunacaksın,hem kültürden uzak yaşayacaksın.

Aşk'ın bir kültürü varmıdır diye sorsaydın,soru tavan yapmıştı,yeterki için de o sihirli kelime geçsin.

Farklı kültürleri takip etmek,kendi kültür değerlerimizi unutmamızı sağlamamalı.Geçmişimiz de çok farklı kültürleri bir arada yaşamış bir toplumuz.Fakat buna sahip çıkılamadı.Yıllarca insanları nasıl yozlaştırırız diye bizim kuyumuzu kazdılar.Becerdilerde.Okuyan,araştıran gençliği yok ettiler.Düşünmeyen,sadece tüketen bir gençlik oluştu.

Sorun için 5 yıldız verdim.

1|2
    0|0
    • 5 yıldızı senin böyle bir bilinçte olmana veriyorum.Tek başıma bu düşüncede kalsam dahi bu idealimi her zaman savunurum, ne derlerse desinler.

• Bu cevap çok şey anlatmış ama bu soruya ne yazık ki çok az insan uğruyor gerçekten.

Yazık...

• Soruya ve bu cevaba yıldızlı pekiyi veriyorum ben.

• Soruda katıldığım kadar katılmadığım çok yön var. Fakat bu sorularda bir nokta gözden kaçıyor. Bir hesaplaşma yapılması gerekiyorsa neden "kendi kültürümüze ait şeyleri tüketmiyoruz"'dan daha önemli "neden kültürü geliştiremiyoruz, neden kültürel değerli birşey üretmiyoruz" diye ayna tutmak daha gerçekçi. Ben bana hitap etmeyen, ruhuma dokunmaya müziği dinleyemem ve ruhum bunu değerlendirirken müzisyenin pasaportuna bakmıyor.

Burada çuvaldız batıracaksam yeterli araştırma / üretim yapıyor muyum diye bakmam lazım. Yoksa yerli malı diye BMW yerine Fiat'a binmek (o da yabancı ya neyse), yerli malı restoran zinciri para kazansın diye hırt gibi davranan garson kaprisi çekmek çok akıllıca değil. Soru neden iyi araba üretemiyoruz, neden stabil bir gıda zinciri kuramıyoruz olmalı.

Konu dağıldı, özetle sende %100 sorun yok ama analizinde eksiklikler var.

1|0
    0|0
  • Seni tebrik ederek başlamak isterim. Kimseye giydirmeden güzelce anlatmışsın meramını.

Müzik konusunda Ben rock,metal ağırlıklı dinleyen biriyim ve bu müziği Türkiyede iyi yapan çok fazla insan yok. Bu yüzden yabancı dinliyorum genellikle. Arada sırada Türkü de dinlerim ki bizim özümüzü anlatan en önemli unsurdur.

Kitap konusunda tarihi kitapları genellikle Türklerden okurum. Her düşünce tarzının yazarını okumaya gayret ederim ki farklı bakış açıları kazanabileyim. Kitap konusunda tarihe sahip çıkıldığını düşünenlerdenim.

Sinemaya gelince iş, bu biraz daha ticari bir olay. Gişe kaygısı var ve ne yazık ki "Dünyayı kurtaran adamın oğlu" tadındaki filmler çok tutuyor Türkiye'de her ne kadar beğenmesek de. Bütçeli işlere çok fazla girmiyorlar bu yüzden sanırım. 3 sene önce "1453" adında bir filmin "trailer" ını izlemiştim hala çekilecek. Buna nasıl bir tepki gösterilir bilmiyorum. Ben nacizane kaliteli Türk yapımlarını sinemada izlemeyle bunu yapabildiğimi sanıyorum.

0|1
    0|0
    • Okuyup bu duruma ilgi gösterdiğin için bende sana teşekkür ederim.Bu tür konulara ilgi gösteren pek yok.Ayrıca Türk Sanat ve halk müziği türkü ağırlıklı olmak üzere klasik müziğinden tut asya ezgilerine kadar her türk müziği ruh haline veya isteğim doğrultusunda dinlerim.Burda önemli olan kendi müziklerimizi bilip sahip çıkmak.Bu şekilde yapılıpta yabancı müzik dinlenebilir bence.Bende spor yaparken slipknot,carnal decay ,children of bodom falan dinlerim.Müzik kültürüm çok geniştir.

• bugün 11 yaşında bi kız cocuğuyla karşılaştım... bizim işyerindeki bi bayanın kızı... geçen güb haykonun konserine gittim dedi... hayret ettim... ben türkülerle büyüdüm... ne bileyim tarihimle ecdadımla büyüdüm...

arkadaşım eğer kültür yozlaşması varsa orda eğitim eksikliği vardır...

benim bilidğim de atasını bilmeyen it peşinde koşar...

0|1
    0|0
  • Söylemek isterim ki artık 21. yüzyıldayız ve kültürler birbirine eskisi kadar kapalı değil.Durum böyle olunca bir etkileşim doğuyo ki çok normal bi durum.Giderek küreselleştiğimiz şu günlerde internet,televizyon vb. gibi iletişim araçlarıyla farklı kültürlerden haberimiz oluyo ve bu çok iyi bişey bence.Tarihimizi anlatan filmler yapılsın demişsin;türk insanı genel olarak sevmez o tarz yapımları.Bizim insanımıza maskeli beşler,dünyayı kurtaran adamın oğlu tadında yapımlar lazım.Onlar tutuyo.Dolayısıyla yapımcılar dediğin türden filmlere girişmiyolar.Müzik konusuna gelirsek;en azından benim dinlediğim müziği yabancılar daha iyi yapıyo.Türkler kaliteli rock,metal,blues işini çözemediler henüz.Elbetteki halk müziğimizi,sanat müziğimizi dinliyoruz ama belki de yaşımın verdiği bişeyle beni sıkıyo o melodiler.Yabancı yazarların kitaplarını okumayı yanlış bulmuyorum.Sonuçta yazarın kendi düşünce dünyası ve ne kadar çok farklı bakış açısı okursak kendi gelişimimiz için o kadar iyi olur.

0|0
    0|0
  • Müzik konusunda beğenerek dinlediğim bir çok türkçe parça var ama bunun yanında yabancı müzikte var.

Film konusunda biz Türkler kaliteli ve güzel film yapma konusunda fakiriz ve Hollywood u bu konuda tek geçerim dünyada.

Kitaplar ise yazarların iç dünyasını ve düşüncelerini yansıtır bir kültür olarak değil kişisel bir olay olarak görürüm.Bir Tolstoy un Anna Karenina sını okumam kültürümüze sahip çıkmadığım anlamına gelmez.Yine türk yazarlara ait beğendiğim kitaplarda var.Mesela Reşat Nuri Güntekin in Çalı kuşu isimli kitabı buna örnek.

Orta Asya türk tarihine ait olan destanları ve olaylarıda yakından takip edip okurum.Mesela bir oğuz destanı,ergenekon destanı buna bir örnek.

Yani bu söylediklerin bir kültür yozlaşması olarak görülemez.Farklı kültürler sevilebilir.Fakat bu kişilerin Türk kültürünü unuttuğu anlamına gelmez.

2|0
    0|0
    • İnsanlar bu sayede farklı kültürlere yaklaşıyorlar ve istemeselerde bunlar bilinç altına yerleşip benimsiyorlar anlatmak istediğim bu.Ayrıca kendi kültürümüze ait şeylerin yapılmasından yanayım

• Açıkçası birinin bu tarz bir yorum yapmasına çok şaşırdım. zira insanlar ''Osmanlı'ya geri dönmek'' gibi tuhaf bir fikri desteklemediğini belirtemiyor bu kişiler yüzünden. kısacası +1.

• Bir ülkede kişiler değiştikçe kültürlerde unutulmaya yüz tutar.Bunu tek yaşayan Türkiye değil Dünyada birçok ülkede var.

• @katherine

1. Grup, Kendi değerleriyle barışık olmayanlar o değerlerin harika ilkeleriyle yüzleşmez geçmişin tabusu ilan eder.

2. Grup, Kendi değerlerini iyi niyet üzere ama künhüne vakıf olmadan taklidi olarak bugüne taşımaya kalkanlar dır. Bunlarda 1 gruptaki güruha kendini güldürür ve tam da onların taşlamak istedikleri tabu için aradığı taşı elleriyle vermiş olur.

3. Grup ise kendi değerlerini 2.gruptaki gibi taklidi olarak alıp çağa hapsetmez, tahkiki olarak alıp kendi değerleriyle çağdaş olur ve tüm dünyaya model olurlar.

1. Grup batıl üzeridir her batıl gibi yok olmaya mahkumdur. 2 Grup ise özünde hüsnü zan olduğu için tahrif olmuş tüm bilgilerini checkup yatırıp edip tahkiki bir iman inşaa eden nesli doğrumaktadır. Bir tahrif ne kadar büyükse onun tahrifin doğruyacağı tahkiki nesilde o kadar gürbüz bir çocuk olur.

Sancısız doğum olmadığın yerde hakikatin doğumunun asırlara yayılan bir ağrısının olmaması mümkün değildir.

Şu halde herkes safını belirlesin...

0|0
    0|0
    • Yazdıklarımdan ''değerlerimle barışık olmadığımı'' anladıysan e helal olsun sana(!). Çağa ayak uydurun biraz. emin olun tarihimizi sizden daha iyi biliyorum ve siz yazdıklarımı anlayamayacak kadar dogma ve dar görüşlüsünüz. şimdi sen safını iyi belirle bakalım!

• Her fikri kişisel alsaydık ısımız vardı. Rahat ol bir sorunumuz yok .

• Ben gayet rahatım emin ol. :)

• artık yerel kültür diye birşey yok. global bir kültür var. internet diye birşey çıktı. herkes istedği kaliteli veriyi elde edebiliyor. bu dediğin şey sadece türkiye için geçerli değil. fransızlar haricinde kimse kültürünü yüceltmeye çalışmıyor artık. onlarında ne kadar komik göründüğünü söylememe gerek yok.

zaten film, müzik vb. sanat eserleri başka kültürleri tanımak için en iyi seçenektir. zaten kendi kültürümüzü yeterince biliyoruz. önemli olan başka kültürleri tanıyarak dünya görüşünü arttırmaktır.

mesela zeki müren bir john lennon değildir. john lennon'da bir zeki müren. türkiye'de iyi yapılan şeyler her zaman dinlenir, izlenir, okunur. (bkz: cem yılmaz, barış manço, zeki müren, orhan pamuk)

yani bunu ulusal bir mesele olarak lanse etmenin yanlış olduğunu düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Eyvah demeden, ALLAH(c.c) diyelim...

0|1
    0|0
  • millet hayatan bıkmış

0|1
    0|0
  • Medya sağolsun, Türkiyem'in rant severleri sağolsun, yobazlar ve ciksler sağolsun, eğitim sistemimiz sağolsun, politikacılarımız sağolsun... Hepsinin emeği var.

0|0
    0|0
  • Boşvermek istedim, okuyamadım bile bu gece çok güzeldi onu bilir onu söylerim. Alkol 0. Tabi kulturde onemlıdır herkesın bı popısı vardır. Bendede var bendede var.

0|0
    0|0
  • doğru ama herkes kendinden sorumlu

1|0
    0|0
    • Bu bilinçle bir yere gelemeyiz.Ancak bilinçli ve tek yumruk olabilen bir millet olarak kalkınabiliriz.

• kültürsüzlüğümüzden!

0|0
    0|0
  • Biraz daha beyaz spor ayakkabı giyin, demet akalın dinleyin, saçlarınızı sarıya boyayın...

0|0
    0|0
Yükleniyor...