Şeriat nedir, ne değildir?

Geçen ay Mısır da şeriata geçmiş. Bizde referanduma sunulsa ne derler meraktayım. Arap ülkelerinde uygulanan şeriat kuralları doğru mu?

0|0
6|18

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 17

• Biz etnik olarak daha farklı bir ülkeyiz. O yüzden bizim ülkemiz için uygulanabilir değil. Cumhuriyet&laik sistem o yüzden var olan sistemler arasında bizim ülkeiz için en iyisi ve vazgeçilmezi.

4|2
    1|4
  • Öncelikle güzel bir soru açtın gerçekten de. Birçok Müslüman daha neye inandığını neyi inkar ettiğinin bile farkında değil. Müslümanlara soruyorsun ki " Kardeşim, İslam ne demek ?" Adam da diyor ki : Namazi abdest, oruç. Aslında doğru bir cevap. Peki kardeşim "Şeriat ne demek?" diye sorduğumuzda da adam diyor ki " kol kesme, kafa koparma"

Haydaaa olur mu öyle saçmalık! Daha millet neye inandığını neyi inkar ettiğini bile bilmiyor. Şeriat demek; Allah'ın emir ve yasakları demektir. Kısacası İslam demektir. Bir Müslüman kalkarda Şeriatı inkar ederse kafir olur. Bunu ben söylemiyorum ki, Kur'anı Kerim söylüyor.

Maide Suresi 44. ayet : Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler, işte onlar kafirlerin ta kendisidirler.

Bunu ayet söylüyor ben söylemiyorum. Ben bunları açıklayınca da biz kötü oluyoruz. Madem Müslümansın, Kur'anı Kerim'de yazan her şeye inanacaksın. Eğer işine gelmeyene inanmazsan ne olur bu ? Sen o ayeti inkar et, ben bir başka ayete itiraz edeyim, herkesi işine gelmeyen bir şey var. Bizler dini kendimize uydurmayacağız, dine bizler uyacağız. İslamın birtakım kurallarını inkar eden adamların kafir olmasının sebebi de çok açıktır. Hrıstiyanlarda Yahudiler'de kutsal kitaplarını değiştirdiler demiyor muyuz ? Şeriatı inlar eden Müslümanların bir farkı yok ki! Ben bunlara göre Şeriatı inkar edenler kafir olur diyorum ama gelde anlat işte.

3|3
    3|5
    • anlatamazsın

• Kadınların araba kullanması haram değildir. İran ve Arabistan gibi ülkelere kanıp da Şeriattan soğumayın. Orada şeriat yok ki yahu ! Onlar Ehl-i Sünnet ülkeler değiller. Bizim itikadımız Peygamberimizin yolu olmalıdır, birtakım sapkın mezhperlerin değil. Ayet ve hadislerde ne yazıyorsa, ülkelerin ona göre yönetilmesine Şeriat denir.

• Şimdi arkadaşlar çok güzel şeriatı savunmuş fakat bilmiyorlar ki bugün ki şeriat kuralları uygulansa kadınlar ve erkekler içinde ''cinsellik'' kategorisinin bulunduğu bir ortamda birbirlerine soru sorup özgürce internette dolaşacaklarını sanıyorlar.

• dünyada şeriatla yönetilen ülke yok. adını şeriat koydukları kendilerine göre yonttukları bi düzen var sadece. hoş demokrasi ile yönetilen üülke de yok aslında... kapitalizm herşeyi kendine göre yönlendirdi...

2|2
    0|1
  • Şeriatle yönetilen bir Arap ülkesi yok... S.Arabistan'daki Vehhabiliği de İngilizler kurmuştur

sapık bir din anlayışları vardır...

İslam dini kafirlerle işbirliği yapmayı katiyen yasaklamıştır. Ama Suud hanedanlığı, ABD gibi emperyalist ülkelere, Irak,Afganistan gibi ülkeleri bombalaması için topraklarında askeri üs veriyor, petrollerini bu ülkelere peşkeş çekiyor.

Yanı başlarında Somali'de müslümanlar açlıktan ölürken, Arap kralları ve prensleri, milyar dolarlık servetleriyle karunlar gibi sefa sürüyorlar..

3|2
    0|1
    • Türkiye bin yıl boyunca şeriat ve töre ye göre yönetildi..

Laikliği çok seviyorsan Avrupa ülkelerine git

Türkiye İslamdı, yeniden İslam olacak

• Cumhuriyete karşı değiliz; laikliğe ve kafirlerin kanunlarına ve kültürüne karşıyız.

İslam (şeriat) dininde de insanların dinine karışılmaz fakat yönetim kafirlerin eline de bırakılmaz.

Kafirler veya münafıklar Müslümanların başında idareci olamaz , kafirlerin kanunlarına ve dünya düzenine göre bizi yönetemez.

• dedesi ne yaptı ki torunu ne yapsın

• hayır değil şeriat ayettir inanmamak islamdan uzaklaşmaya ayeti inkara girer sürekli örnek gösterilen iran, suudi arabistan şeriatları gerçek şeriat değil liderin faşizminden ibarettir gerçek şeriat kurallarını uygulayan tek devlet yıkıldı o da osmanlıydı...

3|4
    3|2
  • bence şeriatle yönetilsin bu devlet Allahın dediği olsun

2|2
    1|1
  • osmanlı gıbı olacaksa evt bu tv izlenilen şeriat değildir sadece adını şeriat koymslar bıldklerını yapyolar osmanlıdakı hak dını ıslami kuralları getren hakkı getrmk şeriatttr

2|2
    2|1
  • şeriat ile 600 yıl hükmettik biz bu topraklara aslında çok daha fazlasına

3 kıta 7 denize lakin biz bu cumhuriyetle gidemeyiz ilerlemiyoruz çöktü bu sistem yeni bir sistem kurmanın zamanı geldi bence

2|2
    1|1
  • Örneğin çok sevdiğiniz kot pantolonu giyemezsiniz,makyaj yapmanıza gerek yok çünkü yüzünüzü açamazsınız.Allah'ın kuralları diyorlar şeriata ama bizim inancımızda baskı,zulüm yok.Şu anda uygulanan şeriat yobazların uydurması

Aslında en sevdiğim yanı ise kadınların araba sürmesi yasak.Aslında sırf bu yüzden şeriata geçilmeli:)))

0|2
    3|3
    • Bu mu yani korkun ? Cinselliği konuşamamak mı ?

• İran hiç gitmedin mi? kadınlar kot patolon giyebiliyor ama üzerlerine ince de olsa bir örtü almaları gerekiyor diz kapağına kadar. Makyajın kralını yapıyorlar, yasak felan değil. Türkiye'deki kızlardan daha çok makyaj yapıyorlar.

İran'da kadınların araba sürmesi yasak değil... Vehhabi S.Arabistan'da yasak.

Hz Muhammed döneminin arabası sayılan atlara kadınlar binebiliyordu..

Eğer bugün Vehhabi Suudiler kadınların araba sürmesini yasaklıyorsa bu İslamın değil onların keyfi uygulamasıdır..

• şeriatta kadınların araba sürmesi yasak değil

• yok yok... Ataturk yasalari, Allah'in yasalarindan iyidir... hic gerek yok... tovbe tovbe...

0|0
    2|6
    • sozlugu acip seriat in ne demek oldugunu bir yazar misin buraya? gercekten sozluk manasini soruyorum... evinde muhakkak ki bir sozluk vardir...

• Bilgin yanlış. Mısırda şeriata falan geçilmedi birisi k.çından uydurmuş o bilgiyi ve sana yutturmuş. Arap ülkerinde şeriat ugulanmıyor. Biz de referanduma sunulsa %1 çıkar. Çünkü Türkiyenin %1'i müslüman:)

0|1
    0|0
  • valla aman dıım hacım serıat gtrılse duman olurum bn ..simdi brden garp oldum

2|1
    1|3
  • Şeriat iyidir ama bizim ülkemizde uygunlansa türkiyenın yarısını kaybederiz :)

0|0
    1|1
    • Ewet haklısın lafa gelince layik icraata gelince cahilik :) o senın dediğin layiklik adıyla kalmış malasef..

• şeriat her ülkede aynıdır

0|0
    0|0
  • şeriat Allah'ın koyduğu kurallar bütünüdür. beşerin değil. hakkıyla uygulanan bir şeriat en doğru yönetim biçimidir. işin ehlinden araştırıp öyle yorum yapalım arkadaşlar.

0|3
    1|1
  • şeriat allahın kuralları demek ama şeriata karşıyım çünkü abartılıyor insanları zorla yobazlaştırıyorlar ama dini güzelce özgürce yapanlar yapsın derim

1|1
    2|5
  • arkadaşlar şeiatı adam kesmeden ibaret sanıyor referandum olursa şeriata evet.

1|5
    4|2

Kızlar Ne Diyor 6

• kuran'daki ayetlerden, peygamberin sözlerinden çıkarılan, dinsel temellere dayanan müslümanlık yasası, ıslam hukukudur... fakat günümüzde farklı söylemler de kullanılıyor,bir an önce doğrusu anlatılmalı,öğretilmeli...

1|5
    2|1
  • Şerihat Allah'ın koyduğu kurallar doğrultusunda yönetim demektir..Cezalar ağır ve caydırıcıdır.Fakat Arap ülkelerinde uygulanan şerihat doğru değildir.Örn;İran Şii'lik ekolündendir..Bir nevi Aleviliğin bozulmuşu.. Ve uyguladıkları kurallar hem dinimize hemde EhL-i sünnet (bizim ekolümüz)e uygun değildir.

2|2
    0|1
  • Seriat gelince toptan cennete gitmiyoruz ,din devleti degil bireyi ilgilendirir. Su an inananlar ozgurce ibadet edebiliyor ,baska biseyin onemi yok , inancliysan gereksiz ayrintilarla ugrasarak zaman kaybetmek yerine ,kendini ilimle gelistirirsin sana daha cok sey katar.

2|1
    1|3
  • şeriat=din hükümleri değildir bu kavramlar konusunda dikkatli olmak gerek

0|1
    0|1
  • anaaa. inanamadım. saçmalama lan git mısıra taşın o zaman.

3|3
    2|5
  • Kadına değerin verilmediği, yobazların egemen olduğu, geri kalmışlığın sembolü bir düşünce sistemidir

2|3
    4|8
    • şeriat Allah'ın kanunlarıdır ama tabiiki bende istemem kesinlikle böyle birşeyi. Ama bu şekilde açıklaman çok yanlış.

• "Onda 'sükun bulup durulmanız' için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır." (Rum Suresi, 21

• yuru be deliii... kim tutar senii :) helall...

Yükleniyor...