Osmanlica hakkında bir soru? Lütfen düzgünce fikirlerinizi ifade edin. sadece fikirlerinizi yazın?

Evet benim fikrim dünyanın hiçbir yerinde olmayan başka hiçbir milletin ulusun yapmadığı bir şey olan harf inkılabını biz yapmışiz sebebi ise latin harflerinin öğrenmesinin daha basit olmasıymış ben de meraktan osmanlica öğrenmeye gittim anlamaya çalıştığım cidden ne kadar zor olabilirki sadece 1 ay gittim ve sıfırdan ogrenmeme rağmen çok eglenerek öğrendim. Daha sonraları harf inkılabının sadece harfleri değiştirmekten öteye gittiğini ve kelimelerinde değiştirilerek yerine kelime uydurulduğunu öğrendim ornek: anlam-mana , İlkel-ibtidai , yanit-cevap... Araştırınca yüzlerce kelime uydurulduğunu fark ettim yanı kolayca öğrenilenosmanlicayi okuyabilseniz dahi anlayamayacaksiniz bunu neden yapmışlar anlamak mümkün değil bunu yapanın cidden Mustafa kemal olduğunu düşünmüyorum. ya da hur iradesiyle böyle bir şeye karar vermiş olamaz

0|1
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Harf inkilabi basini elde etmek
    Ve harflerin kuran harfleri olmasindan
    Pozitifizmin savundugu islam bizi geri birakti sadece bilim vardir anlayisi
    Yeni olusturacaklari neslin atalariyla baglantisini koparmak

0|0
    0|1
    • Bu arada okuma yazma orani harf degisimiyle artmaz aksine bilenlerde bilmeyen durumuna gelir
      Alim cahil cahil alim oldu bir gecede

• Tesekkur ederim

• Bir şey değil

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 4

• Amaç sadece okur-yazar nüfusu arttırmak değil. O zamanlarda (Rus işgalinden ve Rusların Kiril Alfabesi'ne geçirmesinden önce) bir çok Türk devleti Latin Alfabesi'ne geçmişti zaten. En büyük amaç da zaten diğer Türk devletleriyle bir olmaktır. Tabi bi' de işin milliyetçi bir tarafı var o da şu: Yüzyıllarca Türkçe'yi esir etmiş Arapça ve Farsça'dan kurtarmaktır. Eğer derseniz "Latin Alfabesi Türk mü?" diye; evet Türk değildir ama yüzyıllardır esir olmuş bir dil Uygur veya Köktürk Alfabesi'ni de unutmuş olmasından ve yeni bir Türk Alfabesi de yazılamayacağından Latin Alfabesi'ne geçilmiştir.

Gerekliydi oldu.

0|1
    0|0
  • anlamak kolay gelir tabi türkçeye geçmiş çok kelime var. asıl sorun okumak yazmak gerçekten zor ben de denedim. ayrıca söylemem lazım osmanlıca diye "özel" bir dil yok farsça arapça türkçe karışımı bundan dolayı kelimelerin anlamlarını öğrenmek kolay geliyor. yalnız bunu aşağılamak için söylemiyorum lütfen yanlış anlama

0|1
    0|0
    • Aşağılamak olarak anlamadım tesekkur ederim ama insana ecdadının kitabını, siirlerini, idrak edememek fena yüreğini parçalıyor

• çok özür dilerim pek bilgim yok, babam türk dili ve edebiyatında akademisyen onun anlattığı şeylerden yola çıkarak söylüyorum. fabl türünde birkaç eserden bahsetmişti, göç sırasında yazılan metinler var ve yine orhun kitabeleri döneminde yazılmış ama kitabelerde yer almayan metinler var. ben göktürkçe bilmiyorum babam bana anlatırdı okurdu küçükken hatta o zamandan gelmiş kelimeleri de gösterirdi

• söylemeye çalıştığım şey atalarımızı anlamak istiyorsan osmanlıca tek değil ve madem bu kadar değer veriyorsun göktürk alfabesi yerine arap alfabesini getirenlere niye sitem etmiyorsun

• şu an saçmaladın 1 ay gidip Osmanlıca öğrendim ve eğlendim diyorsunda Osmanlıca'nın başı kolaydır sonra detaya iner ve sen hiçbir şey anlamamaya başlarsın kelime uydurma işine gelince o şuanda bile yapışan bir iltie

0|0
    0|0
    • Son yazdığını anlamadım ama osmanlica öğreneli oldu baya 1 aylık bir şeyden sonra bunları yazmadım

• bence de oyle katılıyorum

0|1
    0|1
Yükleniyor...