Kuzey Işıklarını Gördünüz mü?

Kuzey Işıklarını Gördünüz mü?

Kutup ışıkları veya Aurora Borealis, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Bu ışımalar, genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosfer’de meydana gelir. Kutup aurorası veya kutup ışıkları olarak da anılır. Bu olgu yaygın olarak 60 ve 72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görünür, bu da arktik ve antarktik kutup dairelerinin içine düşer.

Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis (veya kuzey ışıkları) olarak adlandırılır. Aurora borealis'in görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artar. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar tam 90 derece, fakat uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Aurora borealis sıklıkla gündönümlerinde oluşur. Güney’deki oluşum, aurora australis (güney kutup ışıkları), benzer özelliklere sahiptir. Ancak Antartika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha yüksek enlemlerden görülebilir. Australis anlamı ‘güneyin’ olan Latince bir kelimedir. Auroralar bütün dünyadan ve diğer gezegenlerde de gözlemlenebilir. Daha uzun süreli karanlık ve manyetik alan dolayısıyla, kutuplara yakınlaştıkça daha çok görünür olurlar.

Esen Kalın.

SerKan1923

Güncellemeler:
@Siplükoriye @pink_hole @E_İnsaN @Glyfener @Nurbanunuzzz @Haticenuuuur @buketburcu @LyannaStark @Mtkmrve @acarmunire @Tavuk_götü @taalia @DamdaDeliVar @irmolika @s5xI4 @Thebeatgirl @Hpolat0121 @voluptuous @ÇizgiliKedi @gıcıkbella
@Hpolat0121 @voluptuous @ÇizgiliKedi @gıcıkbella @meliksahgmailcom @benaslındayoğumm @mehcab @Beatriceee @çikolatacı_- @Atarlıçikileta @İsra_ @GülKızz @TerazininHúznù @Asenaakonçuy @Mesen @KaymakliKünefe

0|0
8|6

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• bunları görmeyi çok istiyorum ya çok güzeller :D bunları izleyerek bir sigara yakmadan ölmicem

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 5

• Geçen sene gördüm, Jukkasjarvi/İsveç'te ve Kilpisjarvi/Finlandiya' da bulunmuştum gezi amaçlı. Şansıma bulutsuz bir geceydi ve 4 gn orada bulundum 2 gün görebildim, diğer gecelerde ise yıldızlar mükemmeldi.

0|1
    0|0
  • görmek çok isterim harika bişey bu dünyadaki en güzel doğa olaylarından biri bence ama ben hergün güneşi görüyom sadece :(

0|1
    0|0
  • sayende bol bol etiketle beraber konu ve kuzey ışıkları görüyorum tesekkürler. sayın SerKan1923

1|2
    0|0
  • aurora ;)

0|1
    0|0
  • Herkesin bir balona binme, ne biliyim... Venedikte gondola binme hayali varsa benimde aurora görme hayalim var :D ciddiyim

0|0
    0|0
Yükleniyor...