Popüler kültür yararlı mıdır zararlı mı?

sizce popüler kültür yararlı mıdır zararlı mı..? popülerliğin bızım ulkemız acısından yararı var mı..?

0|0
11|44

En İyi Erkek Görüşü

• Popüler kültür belli kişiler tarafından hazırlanıp bunların kendi menfaatleri doğrultusunda insanlara sunulur.Sürekli çıkarlar ve keyifler doğrultusunda değişir ve insanlarda kendi seçimleri yapacak kapasitede olmayıp aciz oldukları için bu insanlara ayak uydururlar.Kısacası popüler kültür insanların özgür iradesini, kendilerine has değer ve zevkleri öldüren canavardır.Başka bir anlamda ise çoban-koyun ilişkisi gibidir.Çok nefret duyulası bir şeydir yahu.Hani popüler kültür canlı bir şey olsa öldürülesidir, kafa dahi atarım yani en azından.İnsan denilen akıllı ve özgür iradeli bir varlığın bu özelliklerini sömürürsen insan ne kadar insan olabilir ki?Yada insan insan olabilir mi bu akıma kapıldığında?En önemlisi sanatı öldürür, sanat ölürse insanlık ölür.Farklı insanlar , farklı bakış açıları, farklı kültürler, farklı düşünceler güzeldir ve insana hastır.Böyleyse neden popüler kültürü benimseyelim?Bazen bu kültür yaşanılmaz hale getiriyor hayatı.Her yerde aynı şarkılardan, aynı kitaplardan, aynı aktivitelerden , aynı düşüncelerden ,aynı içeceklerden hoşlanan insanlar var;İşte bu beni sanki robotların içinde yaşıyormuşum havasına sokuyor, Çok sinir bozucu ...

1|0
    0|0
    • malesef hepımız bı fabrıkanın ıcınde aynı hareketlerle calısan robotlar gıbıyız..

Erkekler Ne Diyor 43

• Populer kulturden cok populer kultur ogelerinin niteligi onemlidir. Yani toplumun kultur seviyesine gore kimi toplumlardaki populer kultur ogeleri digerlerininkinden daha nitelikli ve niteliksiz olabilir. Onemli olan toplumun buyuk bolumunun kaliteli kulturel ogeleri sahiplenmesidir.

Ancak populer kultur yinede zararli denilebilir cunku populer kultur ozgunlugu koreltir. Mesela; kimi ozgun sanatcilar calismalarina destek bulamazken, kimiside populer kulture uymaya zorlanabilir.

1|0
    0|0
  • yararlı da olabilir zararlı da olabilir. genelleme yapamayız. asıl soru şu: sen neyi örnek alıyorsun? neyi model alıyorsun?

son zamanlarda popüler olan ne mesela? Iphone denen telefon. bunun beşincisi mi ne çıkmış fiyatı dudak uçuklatıyor. maaşın 4 katı 5 katı.. şimdi böyle bir telefona gerek var mı? ne işine yarıyorr?. reklamlarda bunu al diye bağırtırla, sen bunu alırsın kendini değerli hissedersin. onlar bunu söyler çünkü. almazsan kendini mutsuz hissedersin. bu telefonun dezavantajı ne? şarjı. 1 günde bitiveriyor. popüler kültürün bireyler üzerindeki etkisi..

insanların egolarına seslenirler.

"melihte ceydada ayşede 3310 var sende i phone olursa onlardan önde olursun. "

başkalarını geçme hırsı yüzünden o kişi i-phone 5 alır. tabi iphone 5 gider 6 sı gelir bu böyle gider.

özetle şunu söyleyeyim: kapitalizmin kankasıdır kendileri. popülerlik ve moda adı altında insanları sömürürler.

0|1
    0|0
    • evet soyledıklerıne katılıyorum bılıyorum.fakat ısın ıcınde bırde kultur var.yuzeysel olması sade kulturden olan tek farkı.ama yınede toplumun kulturu

• KENDİNİ, TARİHİNİ, KÜLTÜRÜNÜ BİLMEMEKTEN KAYNAKLANAN BOŞLUĞUN BAŞKALARI TARAFINDAN İŞGAL EDİLMESİ, SUİSTİMAL EDİLMESİDİR..

Popüler kültür aslında insan davranış ve tüketimi (dolayısıyla para tuzağı) için yapılan bir dayatmadır!..

yani; Sende böyle olursan, böyle davranır giyinirsen bunları okur savunursan DEĞER VERİLİRSİN..

yada; Bunları yaparsam önemsenirim illizyonudur.

Acizliktir..

0|1
    0|0
  • Popüler Kültür, sıradan insanların, toplumun nesnesi olan insanların ve her daim kapitalizm tarafından sömürülen kültürdür. Aklı başında, derin insanlar veya gerçek şahsiyetler asla nesne olmazlar, kendi hayatlarının öznesi olurlar. Neden başkasının gündeminin kuyruğunda gidesin ki? Kendi gündemini kendin oluştur. Popüler kültürden korunmanın en iyi yolu, TV seyretmemek, ve inetrnetin boş işlerinden korunmak... Zihni ve kültürel level yapan özne kişilikler zaten popüler olandan yani basit bayağı sığ adi işlerden kaçarlar.

1|0
    0|0
  • popülerlik ülke açısından bişiy kazandrmaz. şahısın kendisine tecrübe kazandırır sadece. popüler alanında genel düşünemzsin yani şahsi düşünebilrsn. sen popülersin diye sennle sürekli taklan bi arkadşşn popüler olarak görlmez. onunda kenedene göre ortamı cevresi vardır. yararı vardr tabiki günümüz çağı teknoloji ve giyime önem veren çağ bu durumda popüler olmak iyidir bence.

1|0
    0|0
    • kışılıkten bahsetmıyorum bırının populer olmasından yanı.kulturden bahsedıyorum guncel yasamımızdan yanı

• popüler kültür GDO'lu ürünlerin yetişemediği zihinlere anal yolla alınan fitildir. İlaçtır yani. Sağolsun ABD kaleyi içten fethediyor o kadar ki yediğimiz herşey bizi aptal yapmaya yönelik aynı yönde işte dediğim şey TV ,gazete ve bilmumum magazin yayımları ile sı*tım sıvıyorum pozisyonuna sokar bizi... tehlikelidir... özentidir... isyandır...

1|0
    0|0
  • Popüler kültür,kendi çağında egemen olan güçlerin ötekileri kendilerine benzeştirmek için kullandıkları yardımcı elemanlarından sadece biridir.Eğer bugün batı değilde her anlamda biz baskın olabilseydik Müslüman kültürü yayılır ve benimsenirdi.Budistler olsalar onlarınkisi benimsenir.Sonuç olarak kültür çeşitiliğini yok ettiği,yok edemediği yerde de yozlaştırdığı için zararlıdır.

1|0
    0|0
  • populer kultur insani kole yapar kullanir istedigi gibi zamani gecince de cope atar..

egoist insanlar yetistirir ben merkezcil insanlar, dunyanin kendi etrafinda dondugunu sanan nesiller yetistirir.. bu yarar li midir sizce?

1|0
    0|0
    • tabıkı degıl ama ısın ıcınde bellı bı kultur var kultur zararlı mıdır ?

• Abimize kulak verelim,

link

1|0
    0|0
    • Popiler kültür hakkııı, normaldir, herkesin kültürü farklıdır, herkesin popileri farklıdır, herkesin değişimlilikleri farklıdır.herkesin bir POPİSİ vardır. o popiden herkes kendi memnun olması gerekiyor. senin veya benim değil tabi ki. herkes kendi düşüncelerini kendiler paylaşmalı...

BUDUR :)

• Zararli... top 10 lar, trendler sanildigi gibi rastgele belirlemmiyor. Toplum muhendisliginde istenen şeye uyanlarin populer olmasina "izin" veriliyor.

1|0
    0|0
  • Popüler kültür, efendilerin köleleri ezmesi için kullandığı mermisiz silah oluyor. Tek merkezden çıkan ve "en üstün" olduğunu iddia eden bir kültürün küreselleşip, bütün yerel kültürleri ezip sindirmesine karşıyım

1|0
    0|0
  • Popülerlik adında kendin olmaktan çıkıyorsan hiç kimseye bi yararı olmaz. Tabiki her insan girdiği her ortamda kendisine saygı duyulmasını ister fakat bu saygıyı kullandığın markalardan gezdiğin yerlerden almak eşşeğe altın semerle vurmakla aynı bence.

0|0
    0|0
  • yararı: az da olsa bireylerin hayatına katkı yapar, kişisel gelişimbilgi

toplumlara da aynı şekilde

zararı: çabuk gelip geçici, pek ahım şahım bi tarafı olmayan, özenti gelişmelere sebep olması ::

::::P

0|0
    0|0
  • Popüler kültürden uzaklaşmak istiyorsan geceleri yaşamalısın :D

1|0
    0|0
  • bilemedim ben onu

sana puanım 9 kanka

1|0
    0|0
  • kesinlikle zaralı...kalıcılıgı yok

1|0
    0|0
  • Boku çıkmış şekildeyse leştir. Diğer türlü alternatif akım yaratmada iyidir.

1|0
    0|1
  • Çok fazla kafa yormamak lazım ama bilmektede fayda var

0|0
    0|0
  • bi dörtlük vardı lisede söylerdik dilimizden düşmezdi

devlet pop kültür sever

çünkü aptalı sever

aptallar yürüyemez

ne verirsen onu yer

1|0
    0|0
  • Standardizasyon çalışmalarıdır.. Komple alayımızı convers-çiyiz.. Yada kirli sakalımı bırakır kafayı asker traşı yapar küpemi takarım.. Yada bu koku çok popüler hacı bunu kullanmalı zihni..

Bir torna tezgahından basılmış bu tip kardeşlerimizin daha sonra özgürlüğüme çok düşkünümdür ben yea demesi ayrıca komiktir. Acınasıdır..

0|0
    0|0
  • Tadında bırakıldığı sürece iyidir, sonuçta dünyayı ve ülkenin kalanını takip etmek lazım. Fakat kapılıp gitmemekte gerek.

0|0
    0|0
  • Bu konuda nedense hep inatçı olmuşumdur. Değişim hep korkutur gözümü. Başkalaşmak.. Bu bakıma da hep karşı çıkmışımdır popüler kültürün getirdiklerine. Burada önemli olan getirilerden hangilerinin sana zararlı ya da yararlı olabileceğini kestirmek. Yoksa tabi ki de bir yerde hayatına giriyor insanın bu menetin getirileri.

0|0
    0|0
  • "popiler kültür hakkın...!?

normaldir, herkesin kültürü farklıdır, herkesin popüleri nıaaaa farklıdır, herkesin ieeeaa değişimlikleri farklıdır, herkesin bir... popisi vardır, o popiden herkes, kendi memnun olması gerekiyor, senin veya benim değil tabi ki, herkes kendi düşüncelerini kendileri paylaşmalı..."

0|0
    0|0
    • Popüler kültürle popülerlik arasında bir ilgi mi kurmamız gerekiyor? Popüler kültürü popüler şahsiyetlerin oluşturduğu kültür olarak mı tanımlıyorsunuz?

• anlamsız mı ? ozaman cevap vermeyeydın hıc sacmaladın :) bence yararlıdır toplum ıcın gereklıdır ama zararlı dıyende var buna da katılıyorum tabı sen tartısmanın dısında kaldın tesekkurler arkadasım :)

• Popüler kültürün senin için ne ifade ettiğini anlamalıyım ilk önce.

• fazla marjinal olmadıkça bir problem olmaz ...

0|0
    0|0
  • Popüler kültürü magazin olaylarını, taş gibi ama içi boş hatunların ex-boyfriendlerini takip etmek sandığı için bizim toplumumuz için fayda bir kenara zararlıdır.

0|0
    0|0
  • youtube.com/watch?v=jQawCkDh_mc

0|2
    0|0
  • Münazara konunuz mu?

0|0
    0|0
  • link

Bunu yazamasam kahrolurdum.:)

0|0
    0|0
  • eğer popi kültürden kötü olanı alırsak zararlı.yararlı olanı alırsak yararlı.galiba kötüyü alıyoruz :D

0|0
    0|0
  • bizim toplumumuza bence zararlı

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    13

Kızlar Ne Diyor 11

• popüler kültüre kafam girsin. çok net.

0|1
    1|1
  • Popülizm her ne kadar halk tarafından beğenide ön plana çıkmış ve desteklenen bir kavram olsa da, son dönemlerde toplumu ve bilhassa da yetişmekte olan yeni nesli olumsuz etkilediğini düşünüyorum...

0|1
    0|0
    • aslında bızım yarattıgımız bısey degıl, bıze bızım kulturumuz gıbı lanse edılıyor bende boyle dusunuyorum

• Popülizm ve popüler kültür farklı şeylerdir .

• kapitalizmn bi yardmcı elemanı

1|2
    1|0
    • Hah evet en doğru cevap, aklına saglık. Kısa ve net.

• nedir o fark

• popüler kültür popülerleştirilip birşeylerin pazarlanmasıdır. maddi kazancdır amaç yanlızca ve insanların sadece popüler olana yönlendirilmesidir. o popüler şeyi alınca başka bi kimlik kazanacağına inanmasıdır inandırılmasıdır ve zamanla sadece tüketen ve sorgulamayan birey olmasını sağlamak amaçlı ticari bişeydir.. I phone alınca zengin olduğunu düşünen insanlar gibi. kültürse daha masumdur ve halktan gelmedir kültürü açıklamama gerek yok sanırım fark bu.

• Bilinçsizlik her akımda kötüdür. Şu anki profil resmimin atıfta bulunduğu düşünce popüler kültürü eleştirir.

0|0
    0|0
  • Özentiliğe vurulmadıkça zararsız

ama Türkiye de bu çok zor sanırım özentiliğe vurup yolundan sapmak kötü

0|0
    0|0
  • şuan yaşadığın zaten popüler kültür sence nasıl soruyu kendin soruyon cevap sende zaten

0|0
    0|0
  • Öğrenilmeli ama yaşanmamalı.

0|0
    0|0
    • işte bu ımkansz :)

• uzak durmak bı yana her an her sanıye ıcındeyız tv denılen kutu ınternet devamlı her sekılde ıcındeyuz ımkansız uzak kalmak

• özentilikten mi uzak kalmak imkansız popüler kültüre göre hareket etmekten mi? Eğer popüler kültür tanımın benimle aynıysa bir yerde bir sorun var. Çünkü ben gayet de uzak durulabileceğini düşünüyorum. İçindeyken de uzak kalabilirsin. Örneğin biz şu an bir iktidar tarafından yönetiliyoruz, desteklemeyen kesim de bu ülkede bunun içinde yaşıyor ama uzak kalabiliyor, gerektiğinde tepkisini en iyi şekilde koyabiliyor. Bu mantık yani :)

• Özentilik dışında faydalı olabilir

0|0
    0|0
  • birbirinden salak ve özentiler türetir.

0|0
    0|0
  • neyden ne kadar alacagını bilene zararı olmaz.

0|0
    0|0
  • üzgünüm biraz terbiyesiz ama şu fotoğrafa katılmadan edemicem link

0|0
    0|0
Yükleniyor...