Cumhuriyetin kurulmasıyla dilde devrim yapılmasını doğru buluyor musunuz?

Dil devriminin bize fayda getirdigini dusunmuyor musunuz? Yoksa hala bunun yanlış oldugunumu düşünüyorsunuz...

Güncellemeler:
Arkadaşlar giriş bildiren herkes mezuniyetini yazabilir mi.. Lise mi ünv ya da başka bir bilgi
Soru şaşırtmalı.. ''Dil devrimi'' yazdım bilerek ve hickimse farkına varmadı. Dilde devrim olmaz. Dilde devrim olması için bir dili tamamen atıp yerine başka bir dil getirmek gerekir. Mesela; türkçeyi komple kaldırıp İngilizce getirmek gibi.. Yapılan harf devrimi ydi.. Size mezuniyetlerinizi yazın dedim farkindaysani.. Bundaki amaç bize yobaz diyen insanların gerçekten bilgili olup olmadığını gormek.. Ve herkes gördü ki kendini devrimci çağdaş sanan bir çok insanın aslında bisey bilmedigidir..

0|0
6|9

En İyi Kız Görüşü

• En gereksiz bulduğum devrimlerden biri birde şapka devrimi var

0|0
    1|0
    • Şapka devrimi uğruna İskilipli atıf hoca idam edildi... Ve ona idam kararını veren hakim kafayı yemiş olarak öldü

• Ne hainliği sana bunu kim söyledi. İlk okul ve lise kitaplarinda n mi öğrendim bunu.. İskilipli atıf hoca şapka kanununa karşı yazdığı risaleden dolayı idam edildi.. Bunun bir filmi bile çekildi.. Filmin adı İskilipli atıf hoca. İzle bence

• Büyük ihtimalle lisede öğrendim ama aklımda öyle kalmış :))) filmi izlicem sağol

En İyi Erkek Görüşü

• Dil devrimi gerekliydi diyorum ancak yine de o dili kaybederek ne bilgiler kaybettik demeden duramıyorum.

Biri dili bırakmak demek o dilde bir çok bilim adamının yaptığı araştırmaları bırakmak demek. Şu an onları tekrar çevirmeye çalışıyoruz. Tabi başkaları bizden önce çevirip * anlıyor atalarımızın çalışmalarını.

0|0
    0|0
    • Dilde devrim olmaz

• Biz zaten devrim olarak değil dilin adının - bazı özelliklerinin değişmesi olarak anladık. Ona göre yorum yaptık.

Kelime oyunları yapıp insanların anlamasını bekleyemezsin.

Kızlar Ne Diyor 5

• Bence gerekliydi evet. Bir kere toplumsal dönüşüm amaçlanıyordu zaten, bu da o yönde atılmış stratejik bir adımdı.

0|1
    0|0
  • doğru olduğunu düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
  • Yanlis oldugunu dusunmuyorum.

0|0
    0|0
  • O zamanlar pek okuma yazma bilen yokmuş zaten ama bence Atatürkün tek hatası

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Senin gibi şakirtler "dilde" değilde"dil de"yazabilsin diye yapmıştır. Bunuda çok doğru buluyorum. Ayrıca devrim demek tamamen gidip başkasının gelmesi değildir. Şaka yapacağım diye Türkçemize s"çma.

Devrim:Yerleşik toplumsal düzeni köklü, hızlı ve geniş kapsamlı olarak niteliksel değiştirme ve yeniden biçimlendirme eylemi, inkılap.

İsmini vermek istemediğim bir Anadolu Lisesi.

0|0
    0|0
    • Sen neyin kafasini yasiyon.. iyiki imla kurallarini ogrenmissin yoksa goturup rus pazarinda satmaya kalksam 5 kurus etmezsin.. bir daha kiminle nasil konustuguna dikkat et at hirsizi

• Dil değil harf devrimi yapıldı. Amaç islam ve kur-an dan cahil bırakmaktı. Faydasız tabii ki.

1|0
    0|1
  • Faydalı olan tek bir yanı dahi yok. Faydalı diyen bunu sağlam antitezi olmayan mantıksal zemine oturtamaz. Ancak ideolojik savunmadır abi.

1|0
    0|0
  • Turkce faydasizmi yani

0|0
    0|0
  • Dil devrimi gerekli bir unsurdu ve iyi ki yapıldı.
    Makine Müh. öğrencisiyim
    bunun yanında ab ve bm'de projeler yazarım

senin mezuniyetin ne ki bu soruya cevap üretemeyip buraya sordun

0|0
    0|0
  • hayır

0|0
    0|0
  • Harf inkilabı öncesi okur yazarlık oranıyla sonrasını karşılaştırırsan gerekliliğini anlarsın

0|0
    0|0
  • Devrimden önce okur yazar sayısı % 2'ydi..

Yatın kalkın dua edin, kodumun yobazları..

0|0
    0|0
    • Yobaz diyorsun ama sorunun şaşırtmalı olduğunu dilde devrim olmayacağını harf devrimi olduğunu anlayamamişsin çok bilgili adam.. Okumuş eşşek diyoruz biz senin gibilere

• O keko dediğin seni rezil etti :-D bunun ustune bir votka iç iyi gelir :-D

• he he

Yükleniyor...