Salavat neden sayıyla bağışlanır?

Mesela bugün kadir gecesi ve sayıyla çekilen salavatlar Efendimize bağışlanacak. Bu neden sayıyla yapılıyor bilen var mı acaba? Veya fikirlerinizi alabilir miyim? (Mesela 1000 salavat veya 4444 salavat gibi)

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• Güzel insan bu cevap sana tüm site ailesine olsun. Bu tür abartılı rakamlar uydurmadır yok 10000 salavat 4444 salavat yok böyle seyler İslamda. Sayı varsa dahi küçük rakamlar örnek vereyim Rasûlullah aleyhisselam derdi olan 7 de Allah alllahu rabbula uşriku bihi şeyen desin buyurmuştur. ( Allah benim Rabbim Allahtır O'na hiç bir şeyi ortak koşmam) bir diğer örnek günde yüz defa Subhanallah ve bihamdih (Ya Allah seni tenzih ederek sana hamdederim) derse günahları deniz köpüğü kadar dahi olsa affedilir. bunlar çoğaltılabilir. Ve hepse sahih kaynaklarda geçer. öyle on bin dort bin felan kaynağı belirsiz uydurma yerlerde geçer.

bir bilgi sahih mi değil mi nasil anlasılır hemen söyleyeyim

kaynağa bakın

Buhari
    Müslim
    Tirmizi
    Nesai
    Ebu davud
    Ibni maca
    Darimi
    Müsned (ahmet ibni hanbel)

yazıyorsa yüzde doksan dokuz sahihtir.

Salavat noktasına gelince anlamını hissederek her kelimede O'nu hissederek getireceğin tek bir salavat ağza sakız gibi anlamadan etmeden söylenen 10000 salavattan kat ve kat hayırlıdır

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim :)

• Peki bu kaynakların sahih olmasını belirleyen nedir?

• Bu kaynaklarım Türkçe çevirisinde sadece hadisler yazar kısa olsun diye. lakin orijinal Arapça nushalarında ravileri yazar son noktaya kadar. Ömer Enese söyledi Enes Muata söyledi Muat ona söyledi diye... peki bu sahih olduğunu kanıtlar mı hayır. baska bir kaynaktan bakıyorsun bu hadis bir mecliste söylendiği icin başkasıda rivayet etmeye başlıyor Ebubekir ona söyledi o o a söyledi. en son bakıyorsun iki farklı koldan farkli yirmişer kişiden gelen cümle birebir aynı. İşte sahih olduğunun delilidir.

Erkekler Ne Diyor 5

• Öyle bir gece ki gecelerin en güzeli… Güzelliği O’ndan gelen…
    Hz. Aişe’nin dizlerine yaslamıştı mübarek başını…
    Gökyüzünü seyrediyorlardı…
    Biraz sonra Hz. Aişe’nin gözyaşlarının yüzüne damladığını fark etmişti…
    - Niçin ağlıyorsun ya Aişe dedi…
    Dedi ki En Sevgili’nin Sevgilisi…
    - Ya Rasulallah, bir Ay’a bakıyorum birde sizin yüzünüze, sizin yüzünüz Ay’dan daha parlak!..
    Ve cevap verdi Güllerin Efendisi…
    - Bilmez misin ya Aişe Ay nurunu benden alır…
    İşte bu yüzden Ay’a her baktığımızda Ay yüzünü görmek ister salâvat getiririz…
    En Sevgili/m
    Allahümmesalli Alâ Seyyidina ve Nebiyyina Muhammed

0|0
    0|0
  • Rakamlari din alimleri , onde gelenler belirlemistir. Eskinin rivayeti kuvvetli olan sayilardir. Yy. in mucedditleri belirlemistir

0|0
    0|0
  • saçma

1|0
    0|1
  • teşvik

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Hurafe...

0|0
    1|0
  • sayı bir arac gibi bişey normalde sayının önemi yok diye biliyorum ben.

0|0
    0|0
  • neden bağışlıyorsunuz?

0|0
    1|3
Yükleniyor...