Hiç incil okudunuz mu?

Fikirlerinizi lütfen saygı çerçevesinde paylaşın. Bir Hristiyan olarak düşüncelerinizi merak ediyorum.

0|0
14|10

En İyi Kız Görüşü

• okumadim
    elime gecse okurum

0|0
    0|0
    • Eğer okumak istersen kutsalkitap org adresinden ücretsiz edinebilirsin.

Kızlar Ne Diyor 13

• Okumadım okumak isterim. Çünkü benim inancımda incil de Allah'ın gönderdiği bir kitap fakat ben günümüze kadar saf haliyle geldiğine inanmıyorum. Matta Markos Luka Yuhanna olmak üzere ayrılmış bir kitap pek saf halde bulunduğunu düşünmüyorum. Ama elbette okumak istiyorum sonuçta başka dinleri kendim görmek isterim başkalarının bana verdiği bilgiler düzmece de olabilir. Başka dinlere saygım yoksa kendi dinimi yaşamıyorum demektir.

1|0
    0|0
    • İncil'in tahmin ettiğin gibi 4 kitap olmadığını tek bir kitap olduğunu ve saydığın isimlerin İncil'in 28 bölümünden sadece 4ü olduğunu söylemek isterim. Bana bu konuda inanıp inanmamakta özgürsün tabi ama yazılmış tek İncil'in günümüze kadar hiç değişmeden geldiği kanıtlanmıştır. Ve İncil'in tahrif edildiğine Sahabiler dahi inanmıyordu. Kuranda da bunu söyleyen bir ayet yoktur. Bu İslam dünyasında 1068 yılında Ibn Kazım isimli bir Kuran yorumcusunun iddiasıdır ve bir çok kişi o adamın iddiasının peşine gidiyor. Ama fikirlerini saygıyla paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim

• Hangi birini okuyalım ki bildiğim kadarıyla 4 farklı İncil var.. ama okumak isterim en doğal halinde kalanı Allah in gonderdigi bir din Allah in gonderdigi bir kitap neticede

1|0
    0|0
    • Bir tane İncil var dört tane yok. Ve 2000 yıldırda hep bir tane oldu. İncil'in 28 bölümü var. Matta Markos Luka Yuhanna dedikleri bölümleri.

• Okudum. yuhanna'yı okudum.

0|0
    0|0
  • hayır okumadım ama okumaya da gerek yok.

0|0
    0|0
  • Okumadım nette birkaç ayete rastladım.

Beni rahatsız eden heryerden faaliyette bulunan insanların karşıma çıkıp dergi kart vb vermesi bu örgüte ne deniyordu hatırlayamadım..

0|0
    0|0
    • neden rahatsız ettiklerini anlayamadım. Ayrıca o bir örgüt değil her bir Hristiyan Hristiyanlığı tebliğ etmekle yükümlüdür. Bunu yapmayan bir Hristiyan sadece Hristiyan ismini taşıyordur. Ve bunu her yerde herkese yaparlar. Bu sadece belli bir ülkeye ya da gruba özgü değildir. Kaldı ki Müslümanlarda İslamiyeti tebliğ ediyorlar broşürlerle vs. Bence saygı çerçevesinde yapıldığı sürece bir sorun yok..

• Okumadım.

0|0
    0|0
  • Okudum 7 10 yas arasi cocuklara hikaye kitabi olarak onerilir..

0|0
    1|0
  • Okuyayım dedim sıkılıp bıraktım 😑

0|0
    0|0
  • Okumadim

0|0
    0|0
  • Barnaba inciline bakmistim
    İsmi bu olmayabilirde

0|0
    0|0
  • biraz bakmıştım çok incelemedim

0|0
    0|0
  • evde var ama kur an ı tam olarak okumadan onu okumak istemedim

0|0
    0|0
  • Hayır okumadım ama merak ta etmiyo değilim hani

0|0
    0|0
    • Merak ediyorsan okumalısın. Ben bütün inanç kitaplarını baştan aşağı inceledim.

• Belki okurum

Erkekler Ne Diyor 10

• Iznik Konsili ile yüzlerce incil içinden Makta, Yuhanna, Lukas ve Markos seçilmiştir. Hristiyan arkadaşları kırmak istemem ama hepsi insan işi birbirinden farklı inciller içinden seçilmiş bir tanesine itibar etmem. Buna rağmen uzun zaman önce bir yerde elime tutusturulan incili aldım ve okudum.
    Barnabas incilini merak ediyorum. Kur'an ile örtüşen cümleler olduğunu duymuştum.

0|0
    0|0
    • Öncelikle yazdığınız bilgi için teşekkür ederim ama belirtmeliyim ki İznik Konsilinde yüzlerce İncil'den 4'ü seçilmedi. İncil 28 bölümden oluşur. Ve İznik Konsilinin mevcut bütün tarihi kanıtlarını incelerseniz göreceksiniz ki o konsil'de İncil'in bölümleri hakkında konuşulmamıştır bile. Barnabas İncili dediğiniz kitap ise zaten bir müslüman tarafından 15. yüzyılda yazıldığı kanıtlanmıştır. Bunu artık bir çok araştırmacı Müslümanlar bile kabul ediyor.

• Evet okudum , acikcasi dininizie saygi duyuyorum ama cogu yazdiklariniz hep kendinize gore yazilmis yani isine gelen yazilmis gibi , kucuk cocuklarin mantigini yikayabilir ama pek sanmiyorum olgun insan mantikli dusunurse yanlisliklari gprebilir.

Peki sen kuran okudun mu hic ne dusumuyprsun dusunceniz nedir?

0|0
    0|0
    • Kardeş Kur'an imanı olanın imanını küfrü olanın küfrünü arttırır. Önemli olan siyer kitapları sebepleriyle fıkıh ve akayid kitaplarıdır.

• İncil akıl yıkamak için değil Allah'ı tanıtmak için alınmış bir kitaptır. Ne yanlışlıklar bulduğunuzu merak ettim. Çünkü Kuran'da bile İncil'in ya da diğer kitapların tahrif edildiğine dair hiçbir ayet yokken Allah'ın yanlış bir şey yazıp göndermesi mümkün değildir. Kuran'ı okudum tabiki. Sadece okumakla da kalmadım çok araştırmalarım oldu. Ondan sonra Hristiyanlığı seçtim zaten.

• Okumadim ama hristiyanlik Isa yi tanri ve tanrinin oglu olarak gordugu icin bozuk bir dindir Tanri nin (Allah in ) dogma ve dogurmaya ihtiyaci yoktur o tektir birdir

0|0
    0|0
    • Hristiyanlar Allah'ın doğurmadığına ve doğrulmadığına ve tek bir olduğuna inanırlar zaten. Bunu sizlere farklı düşündüren insanların öğrettiği önyargılardır.

• Birde bana ters hacla ilgilj bir kac bilgi verebilirmisin ne anlama geldigi hakkinda filan

• Ama sunu bilki ben bir musluman olarak sizden nefret filan etmiyorum bu soylediklerim benkm fikirlerim ve arastirdigim edindigim mantik cercevesinde dusundugum bilgiler zaten ileride evlenirsem hristiyan biriyle evlenmeyi dusunuyorum hem sizi daha iyi tanimak hemde kendi dinimi o evleneegim kisiye tanitmak cunku dunyada islam i terorist dini olarak biliyorlar ve ben bu on yargiyi kac kisi gozunde yikabilirsem o kadar sevap isliyecegimi dusunuyorum belkide islemis olmayacagim bilemem orasini tabi ki

• Yok okumadım okumak da istemem Benim Kuran'ım bana yeter.

0|0
    0|0
  • tamamını değil ilk bölümlerini okudum

0|0
    0|1
    • Fikrini öğrenebilir miyim? Ne düşünüyorsun?

• daha edebi yazımış sanki bana daha samimi geldi açıkcası

• teşekkür ederim fikirlerin için.

• Bir incil okudum lakin hem katolik hem ortodoks kilisesi tarafindan kabul gormemis o yuzden pek onemseme dendi.

0|0
    0|0
    • İlginç her ne kadar insanlara sahte inciller (barnabas incili gibi) sürülmeye çalışılmış olsada başka gruplar tarafından, İncil tektir ve orjinalliği ve değişmediği kanıtlarla ispatlıdır. Hangi kitabı okuğunuzu merak ettim.

• Bu da bizim genel sorunumuz maalesef her kilise ve din görevlisi sadece kıyafet giydikleri için Hristiyan olamıyorlar ama öyleymiş gibi görünebiliyorlar. İncil'in değişmediğini kanıtlayan iki kitap var.
      Apologia Yazarı Carlos Madrigal;
      Hüküm Gerektiren Kanıt Yazarı Josh McDowell
      İkisinide bu konuda okuyabilirsin. Barnabas İncil'i nasıl bulunmuş en eski incil olabilir ki? 13. yüzyıldan önce yazılmış olmasına ihtimal bile yok. Hakkaride bulunan kitaptan bahsediyorsan o barnabas incili değil kutsal kitap'ın süryanice bir versiyonu. Sadece spekülasyon yaratılmaya çalışılıyor. Ayrıca bu makaleyi okuyabilirsin.
      http inciltarihi com incil-arkeolojisi gercek-incil-nerededir barnaba-incili
      Milenyum kavramı önemli değildir. Sadece gelecekteki bir dönemdir.

• Milenyum kavrami ile ilgili yonelttigim soru sundan mutesekkildir. Hristiyan sanati yillarca tanriyi insanlastirdi. Dante bunun bariz bir ornegi. Ve 90 yilindan itibaren millenyum israrla beklendi hatirlarsin. Jesus ın dönüş tarihi olarak atfedildi diye biliyorum. Lakin 2000 yilinda hicbir sey degismedi o zaman sanatcilar dedi ki demekki jesus (isa da diyebilirsin) bizmisiz. Hristiyan teslis mantiginda isa olmak ayni zamanda tanri olmayi ele getirir. Simdi Christopher Nolan'in interstellar i cok ilginc bir noktaya getirdi olayi. Artik tanri insanlasmiyor, insan tanri oluyor. Insan aciziyetini birakti.
      Kabul edemedigim konu su ben ilahi gucun karsisinda caresizim elim kolu bagli mağfiret dilenirim. Bu aciziyetten kaçma çabası beni hristiyanlıktan uzak tutan. Milenyuma olan merakım budur.

• Birazına baktım çok beğenmedim tevrat daha güzel sanki

0|0
    0|0
    • Ne beğenmediğini paylaşır mısın rica etsem? Cevabın için şimdiden teşekkür ederim.

• evet okudum

0|0
    0|0
  • incili de tevratıda okumak istiyorum aslında bir müslüman olarak peki sen kuran ı okudun mu

0|0
    0|0
    • Mevcut bütün kitapları hem okudum hem de araştırdım.

• okumadım ama hristiyan forumlarında gezmiştim bilgi sahibiyim biraz. benim anlaadığım isayı nasıl siz bir insanı tanrının oğlu olarak görebiliyorsunuz bunu anlamıyorum :D

0|0
    0|0
    • Rüzgarın oğlu var dersem Rüzgar çocuk mu doğurdu anlarsın? :D

• Çelişki dediklerini araştırmak istersen kitabın adı Apologia
      Yazarı Carlos Madrigal

• peki size göre hristiyan olmayanlar cehenneme gdecekmi?

Yükleniyor...