Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde en çok etkilendiğiniz cümle hangisi?

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde en çok etkilendiğiniz cümle hangisidir?

Not:Belirtemediğim bir cümleniz varsa yazabilirsiniz.

• Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir
    25% (4)12% (1)21% (5)Oy Ver
  • Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir
    6% (1)12% (1)8% (2)Oy Ver
  • Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda mevcuttur!
    44% (7)50% (4)46% (11)Oy Ver
  • Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen; vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin!
    12% (2)12% (1)12% (3)Oy Ver
  • Hiçbiri
    13% (2)14% (1)13% (3)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
6|6

En İyi Erkek Görüşü

• “Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, ‘Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır.’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, ‘Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir.’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, ‘Demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.’ diyecek.

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, ‘Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.’

İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!”

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• -----Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.----Bu kısım 1938den sonra tekrar tekrar üstünde düşünülesi ve çok derin anlamları olan bi kısım bence

0|2
    0|0
  • D dedim imkanlar ne olursa olsun vatanı korumak zorundayız.

0|1
    0|0
  • c şıkkı yıkıp geçiyor ortalığı :)

0|1
    0|0
  • E) Hiçbiri..

2|2
    0|2
    • Nedenini öğrenebilir miyim sayın Mathesis :)

Meraktan sadece

• Benim ne dediğimi anlatamıyorum. Böyle " akp li " diye damga vuran bağnazlara dedim " siz gibi " diyerek.Sen üzerime alınmıyorum diyorsun sorun yok o zaman.İyi akşamlar.

• Ya sen anlatamadın ya da ben anlayamadım demin :D

Ne demek istediğini şimdi anladım :)

Üzerime alınmadım tabii ki.

• Her kelimesi hepsi

0|1
    0|0
  • öyle bir hitabe yok. o tamamen ismet inönü'nün hitabetidir

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 5

• ÖNEMLİ OLAN ATATÜRKÜN SÖZLERİNİ EZBERLEMEK DEĞİL, UYGULAMAKTIR..

yokluklar içinde Cumhuriyeti kurdular yetmedi 10 yıl çalışıp didinip sanayiler kurdular.. uçak bile üretip ihraç ettiler...

80 yıl geçti. daha yeni yeni milli sanayimizi milli savunmamızı oluşturuyoruz.. 80 yıl ne yaptık. NUTUK ÇEKTİK MARŞLAR SÖYLEDİK, VE HERŞEYİ DIŞARDAN ALIP KULLANDIK!...

Hemde sanayileşmeyi başlatan, bugün teknoloji üreten TUŞAS, TAİ HAVELSAN gibi firmaları açtıran ÖZAL'ı bile koruyamadık, görevi başında zehirlendi. Aselsanın mühendisleri öldürüldü...

MİLLİ BİR UYDUYU YENİ YAPABİLDİK..

Atatürkün silah arkadaşlarından 5. kolordu komutanı ALTAY bey, kendi tankımızı üretmeden tam bağımsız sayılmayız demişti.. biz ilk tankımızı geçen sene üretebildik 80 yıl sonra!... Tanka ALTAY adını koyanların bu işi ezbere yapmadığı görülüyor. tebrik ediyorum.

0|0
    0|0
  • D hep yüreğimi titretmiştir.

0|1
    0|0
  • Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur

0|2
    0|0
  • cüzdanın da gençliğe hitabeyi taşıyan biri olarak söylüyorum her kelimesi kutsaldır benim için

0|2
    1|1
  • hepsi ama su anda türk milleti kendinden emin olmadigi icin bu durumlara düsüyoruz

0|0
    0|0
Yükleniyor...