Kültürlü arkadaşları böyle alayım?

Tarih-Kültür-Antropoloji belgeseli önerebilir misiniz? Özellikle kültür ve antropolojik temanın ağır bastığı bir şeyler istiyorum. Beklentim çok yüksek değil ama belki vardır aranızda 😐

Güncellemeler:
Bekletimin üstünde, güzel öneriler geldi, sayenizde güzel bir liste yaptım hepinize teşekkürler :)

0|0
3|11

En İyi Erkek Görüşü

• Kültür... mmmm... evet... çok geniş ve kapsamlı bir alan... İnsanoğlunun binlerce yıldır tecrübelerinden, her değişik ırkın, dünya üzerindeki her farklı toplumun yüzyıllar boyunca kendilerince geliştirdikleri kadim birikimlerden bahsediyoruz değilmi? Bilim, Sanat, estetik, felsefe, algı birikimi... Hangisi ilgi alanına giriyor canım benim?

0|0
    0|0
    • Antropolojiden önce kendini araştırmayla işe başla.. Çünkü şu dünyada yüzlerce farklı yapıda farklı kültür anlayışında, her şeyden önemlisi ama eğer bir şeyleri gerçekten öğrenmek istiyorsan özellikle bu sözüme dikkat et:farklı algılara sahip insanın arasında yapayanlız bir bireysin. Ailen, arkadaşların tüm sevdiklerin gibi değilsin onlarda sen değil... Başkalarından farklı arzuların tutkuların var. Dışardan bakılınca herkes gibi olabilirsin ama gerçekler hiç bir zaman dışarıdan görünmez Yaşamak, hissetmektir gerçeğin ta kendisi...

• Son olarak: Bizde bilim adamı çıkmaz... Çünkü gözlemlemeye, gözlemlediğini sorgulamaya dayalı materyalist bir anlayışa sahip değiliz. Ezbere, başkalarının yıllarca emek sarfedip, en değerli olan şeylerinden yani zamanlarından ve kısacık ömürlerinden feragat edip keşfettiği birtakım görüşlerin sadece kopyalayan eğitim sistemimiz var. Belgeseller basit sunumlardır Kıyısından köşesinden bir fikir verir. Ama meselâ avrupa batı kültürü nedir bilmek istersen bizzat uzun bir müddet avrupada o kültürü benimsemiş, hayat tarzı edinmiş toplumlarla yaşaman gerekir... Yani kısaca güzel kız... Bilgi sonsuz bir umman, insan uçsuz bucaksız feza gibidir... Öğrendim ve anladım dediğin yer aslında başladığın yerdir...

• Bir çok noktada haklısınız. Ama ben yine de bu konuda o kadar umutsuz değilim. Çok teşekkürler.

Erkekler Ne Diyor 10

• 1|0
    0|0
  • http://www.nat-geo.tv/ istediklerini burada bulabilirsin diye düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Zeitgeist

1|0
    0|0
  • İstanbul birdman

1|0
    0|0
  • www.belgeselizleturkce.com/.../ bunu öneririm tr dublaj olarak izleyememiştim ben gittim kitaplarını almıştım.

0|0
    0|0
  • Adnan oktar var? :D

0|0
    1|1
  • tüfek mikrop ve çelik. orijinal ismiyle gun germ and steel. insanın yaşama bakışını değiştirir yeni ufuklar açar..

0|0
    0|0
    • Teşekkürler ilk bunu izleyeceğim galiba

• kitabın yazarı jared diamond şu sorunun yanıtını arar. niçin avrupalılar gelişip amerikayı keşfetti? amerikalılar gelişip avrupayı keşfedemedi? insanlığın ilk evriminden başlattığı varoluş serüvenini coğrafyanın ve antropolojinin etkisiyle kıtalar ve kültürler arası kıyaslamalarıyla efsanevi bir analiz yapar. tüfek mikrop ve çelik ODTÜ boğaziçi galatasaray koç sabancı bilkent Ankara siyasal gibi üniversitelerde iktisadi idari bilimler öğrencilerine ders kitabı olarak okutulur. 50milyon falan satmıştı herhalde. pişman olmayacağını garanti ederken ukalalık etmediğime emin ol

• İşte istediğim bu çok teş. 🙏

• evrim türlerinin serüveni. tarihi belgesel de ister misin

0|0
    0|0
    • Olur, ecrimle ilgili başka var mı?

• Daha evrensel konular önceliğim. Ama buna da bakarım inş.

• peki iyi seyirler :)

• eski mısır eski yunan piramitler falan ezoteik tarih. dünya dışı yaşam daha bu tarz şeylerle ilgileniyorum. kendi tarihimizi biliyorum zaten beni bilinmeyen daha çok etkiliyor.

0|0
    0|0
    • Mısır benim de çok ilgimi çekiyor. Var mı önerebileceğin sağlam bir mısır belgeseli?

• ancient aliens ı izle :) çok şaşırtıcı şeyler öğrendim. uzun bir belgesel serisi. emin ol bu seriyi izle bir daha kitaplara bakmazsın bile. adamlar her şeyi örneklendirerek teoriler ortaya koyarak anlatıyorlar :)

• Kitap okumayı da seviyorum. Hem okuyup hem konuyla ilgili belgesel izlemek çok daha kalıcı oluyor :D seriyse zor ama bakacağım yübe de, sarar belki

• Merhaba;

Nanook of the North şiddetle tavsiye ederim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• 16 tons. beğenmeme ihtimali vermiyorum.

1|0
    0|0
  • Büyük dünya belgeseli

1|0
    0|0
  • Pompeii
    Minataour
    Atesin izinde
    Anadolunun sarkilari

1|0
    0|0
Yükleniyor...