İstanbul'da izmirden önce imsak kesiliyor ama iftarı önce İzmir açıyor neden?

Cidden her sene merak ettiğim bir soru İstanbul önce kapatmasına rağmen İzmirden geç açıyor orucunu iftar saatleri arasındaki bu fark neden? Hep merak ediyrm ama kimse sorsam kimse bilmiyor

İmsak İftar

İstanbul 03.35 20.47

İzmir 03.27 20.28

Not: ciddi bir soru sordum her zaman sormam saçmasapan cevaplar vermeyin

Güncellemeler:
şöyle düzelteyim saatleri baktığım site yanlış vermiş sanırım ama şimdi İstanbul'da bizden önce imsak kesiliyor bizden önce açmaları gerekiyor ki hemen hemen eşit saatlerde oruç tutalım ama İzmir geç kapatıp erken açınca oruç süresi daha az oluyor

İzmir imsak : 03:41 İzmir iftar : 20.48
istabul imsak 03.16 İstanbul iftar 20.49

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• En uzun oruç 22 saat 34 dakika ile İzlanda’da, en kısa oruç ise 8 saat 57 dakika ile Arjantin’in Ushuaia kentinde tutulacak...

Türkiye'de en uzun orucu Ramazan ayının ilk gününde 17 saat 37 dakika ile ülkenin en kuzeyindeki il olan Sinop'ta yaşayan vatandaşlar tutacak. En kısa oruç ise 16 saat 38 dakika ile en güneydeki şehir Hatay'da tutulacak. Ramazan'ın ilk iftarı ise Hakkari'de yapılacak. Günlerin giderek kısalması nedeniyle son oruç ilkinden yaklaşık yarım saat daha kısa olacak.

En kısa oruç ise şu an kış mevsiminin yaşandığı güney yarım kürede, kutup noktasına yakın bölgelerde tutulacak. En kısa orucu ise 8 saat 57 dakika ile Arjantin'in Ushuaia kentindeki Müslümanlar tutacak.

Nüfusun yüzde 2'sini Müslümanların oluşturduğu Avustralya'da ortalama oruç süresi 12 saat olacak. Ülkenin güneyindeki Tasmania adasında 11 saatten biraz daha kısa bir süre oruç tutulacak.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da 13 saat 45 dakika, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınacak.

"Orucu güneşe göre tutuyoruz. Dünyanın şeklinden dolayı güneş, doğu şehirlerinde batı şehirlerine göre erken doğup erken batıyor."

Hepsi alıntıdır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• çok rivayet var ama kafa karıştırmamak için tutmamak en iyisi

1|0
    0|0
  • Coğrafik konumlardan olmalı.
    Enlem, boylam muhabbetleri dolayısı ile başka neden olabilir ki?

0|0
    1|0
  • Bakanlar kurulu öyle karar almış..

0|0
    0|0
  • Yanlis nerde anlamadim?
    İstanbul'da daha sonra imsak giriyor

0|0
    0|0
    • şöyle ki bn yanlış yazmışım burdaki saatleri baktığım site yanlış vermiş şöyle düzelteyim şimdi İstanbul bizden önce imsak kesiliyor bizden önce açmaları gerekiyor ki hemen hemen eşit saatlerde oruç tutalım ama İzmir geç kapatıp erken açınca oruç süresi daha az oluyor

• Dünyanın kendi etrafında dönüşüyle alakalı.

0|0
    0|0
  • Boylamlardan dolayıdır

0|0
    0|0
  • Güneşlenme süresi

0|0
    0|0
    • Hmm mantıklı daha önce bunu araştırdınız mı ya da biliyor msnz?

• Coğrafya dersinden güneşlenme süresini biliyordum. 😊

• Onu bn de biliyorum da oruçla bağlantısını şeyedememiştim :) ama oruç güneşe göre tutuluyormuş

Kızlar Ne Diyor 2

• İstanbul daha geç kapamiyor mu imsakta, yanlış mı anladım ben?

0|0
    0|0
    • hyr daha geç kapamıyor nerdeyse yarım saat önce kapatmasına rağmen bizden bir kaç dk snra açıyor

• tamam işte İstanbul geç kesiyor geç başlıyor sorun ne?

0|0
    0|0
    • şöyle ki bn yanlış yazmışım burdaki saatleri baktığım site yanlış vermiş şöyle düzelteyim şimdi İstanbul bizden önce imsak kesiliyor bizden önce açmaları gerekiyor ki hemen hemen eşit saatlerde oruç tutalım ama İzmir geç kapatıp erken açınca oruç süresi daha az oluyor

• Etkiler tabi

• Coğrafyada saat farkını boylamla hesaplıyoruz ya o yüzden sordum

Yükleniyor...