Müzikte matematik var mıdır?

Arkadaşlar sizce Müzikte matematik var mıdır? bence var diye düşünüyorum.. sizce ?

0|0
11|33

En İyi Kız Görüşü

• kesinlikle vardır bkz. "yeter güzelim yeter iki iki 4 eder bırak yakamı bırak anan beni deli eder" .

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 33

• Doğanın kendisi zaten matematiksel ifadelerle anlatılabiliyor. Doğada gördüğümüz herşey 2. derece differansiyel denklemden ibaret. Bunu açıklarken fizik kurallarını kullanıyoruz, fizik kurallarını kullanırken matematikten yardım alıyoruz.

Müzikte akustik kavramı varsa, bu kavram fiziğin konusudur aynı zamanda. Doğal olarak yine matematik vardır burda da..

Kısaca şuraya bakabilirsin :

link

ya da yaz google a bak daha detaylı bilgiler bulacaksın ...

Ama şunu bil yeter, doğadaki herşey , gördüğün , ikinci derece dif. denklemdir ...

0|0
    0|0
  • Vardir. Matematikle sadece duyguya erisemezdin ama sagolsunlar onuda astilar. Herkes der ben gunluk hayatta bunu kullanmiyorum napayim matematigi diye ama En basitinden bindigin aracda bile hersey hesap kitap. Matematik her yerdedir. Gorsen de gormesen de. Kabul etsen de etmesen de :)

0|0
    0|0
  • Nota,akor o düzen vs kastediyorsan evet var. Ama söylenişte dersenn bii düşüniyiiimm. Iııııııııııııı evet var oda şöyle ki : Yeter güzelim yeter , iki iki dört eder :)

0|0
    0|0
  • Çok sevdiğim bir hocamın çok sevdiğim bir sözü var; "Matematik her şeyi açıklar ama bunu insanlara açıklayamazsın"...

0|0
    0|0
  • elbette var.

notaların bir sayı değeri ve zaman değeri vardır.. ancak bunu matematikle doğrudan bağlamakta yanlış olur.

sonuçta matematik mantık ve sayılar üzerine inşa edildiğine göre, müziktede notalar bir değerde iken anlamı vardır..

0|0
    0|0
  • Var.

0|0
    0|0
  • %100 vardır. Notalar, akorlar, gamlar hepsi matematik düzende ilerler.

0|0
    0|0
  • Benim matematiğim çok kötü olduğu halde müzik bölümünde okuyorum müzikte matematik kullanan acemidir gerçek sanatçı sayıyı ile değil duyguları ile çalar

0|1
    0|0
  • Müzik eğitimi aldınmı bilmiyorum ama gamlar, ritm hepsi belirli bir matematik üzerine kurulmuş. Sanat müziği, klasik müzik tüm müzikler belirli bir matematik taşıyor.

0|0
    0|0
  • Var tabi.Akor kurulumları,gamlar,aralıklar,modlar vs. vs.

0|0
    0|0
  • bence matematikte müzik var :/

0|0
    0|0
  • yani aslında bilgi işidir notalar vs matematikle benzetilebilir mesela majör minör kalıpları :)

0|0
    0|0
  • van tu tıriii fora Ağrı dağın eteğinde uçan güvercin olsammmmm ..

matematik,fizik ingilizce biyoloji edebıyat , bir şarkıyla mezun bile olabiliriz ;)

0|0
    0|0
  • Türk müziğindeki 600 den fazla makam tamamen matematiğe dayalı olarak kurulmuştur.

0|0
    0|0
  • saymayı bilmek matematik sayılıyorsa var :) daha fazlasına gerek yok müzükte bence ;) yoksa düşünsene

tan(si).con(re)/sin(do) hadi bunu bilin bakalım :)

0|0
    0|0
  • ulan bi o kalmıştı ha matematiği sevmiyozya olmadığı yer yok maşallah

0|0
    0|0
  • aynı soruyu kırk kere sormus olman, matematıkle pek alakan olmadıgını dusundurdu

ama kombinasyon diye düşünürsek var derim

0|0
    0|0
  • kesinlikle vardır ;)

0|0
    0|0
  • 2 bas 1 tiz

0|0
    0|0
  • matematiğin olmadığı bişey söyle bana

0|0
    0|0
  • Açıklar mısın biraz müzikteki matematiği?

0|0
    0|0
  • ritim icin doğal bi matematik zekası gerekir

0|0
    0|0
  • soruyu kes

0|1
    1|0
  • Amatör müzik yapan birisi olarak söylüyorum alakası yok

0|0
    1|0
  • müziğin kendisi matematiksel bir oluşumdur zaten...

0|0
    0|0
  • matemetiğin olmadığı yermi var

0|0
    0|0
  • Kesinlikle müziğin içinde matematik var

0|0
    0|0
  • nasıl varmış merak ettim :D

0|0
    0|0
  • matematik bir düzendir müzikte düzenin en iyi örneğidir. :)

0|0
    0|0
  • matematiğin olmadığı yer yokki :):)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 10

• Kesinlikle var...

0|0
    0|0
  • tabi 1 ki 3 başla

üf:(

1|0
    0|0
  • matematik heryerde

1|0
    0|0
  • güzel soru

kesinlikle evet.

prozodinin kendi recursive yapisi vardir, aynen sayılar gibi. ve hatta dil prozodisinin de.

bu konuda kimi arastirmalar yürütülmekte zaten benzerliklere bakan.

ben de master tezimi prozodi uzerine yazmistim ^^

0|0
    0|0
  • Hayat problem müzik ise hayattaki problemi çözebilcek notalardan ibaret...

0|0
    0|0
  • müzikten nefret ettirmeye çalışıyon galiba ?

1|0
    0|0
  • sınav klasik mi?

0|0
    0|0
  • tabiki var.herseyde vardır

0|0
    0|0
  • oha çüş çüş çüş

0|0
    0|0
  • Hayatın kendisi matematiktir. Matematik hayatın vazgeçilmezidir. Çimlerin üstünde duran bir toz parçasında bile matematik vardır. Müzikte neden olmasın? :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...