Canım ülkemin güzel gelenek görenekleri...Töre kan davası kadına şiddet geleneklerimizi koruyalım değil mi?

gelenekleri korumak lazım tabi sahip cıkmak lazım hangi gelenek gornek hadi ordan sen de martaval okuma..kimin gelenegi erkek egemenliğinin yasası töresi adeti.fiziksel ekonomik psıkolojik cinsel siddet ama bız geleneklerimize baglıyız demi nasılsa töre cinayeti kayıp olan gecmısten bugune 60 mılyon kız cocugunun kayıp olması...kız çocuk doğurma veya çocuksuzluğun sorumluluğunu tek başına üstlenmek zorunda kalma; maaşına banka kartına ve takılara el konması; gözaltında çıplak bırakılmak; ailesi tarafından bekaret kontrolünden geçirilme; işyerinde cinsel taciz; ensestte kadının kimseye anlatmaması için ölümle tehdit edilmesi; ailesi tarafından bir yere kapatılarak yemeksiz ve/veya bağlı tutularak cezalandırılma; burun kesme ile cezalandırılma; kayınbaba ve evdeki diğer erkeklerle konuşamama; kadın ticareti; p*rnografi, yoksulluk; işsizlik;.. aile bireylerinin hükmüyle yapılan cinayet... ne demeli ki

Güncellemeler:
ayna tuttum rahatsız olunması doğal
Burdaki eleştiriyi anlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum .Gelenek ve görenek lafı girince savunmaya geçiliyor bunlar bir gerçektir olan şeylerdir görmemezlikten gelip üç maymunu oynamak eleştirmemek ses çıkarmamak ..böyle yapınca sadece çarşaf gerilir söz konusu kaybolan insan hayatlarıdır

0|0
7|20

En İyi Erkek Görüşü

• gelenek görenek.. kökeni ne gelmek gelimesinden gelenek, görmek kelimesinden görenek.

yani senelerdir süre gelen, senelerdir gördüklerimiz.

böyle gelmiş böyle gider, biz böyle gördük zhiniyeti..

akabinde de " din iman ahlak kalmadı" çığırtkanlığı. Çapsız gerizekalılar bütünü..

gelenek görenek öylemi..

din iman öylemi.. Araf suresinin 28. Ayetini de bilmezler.. Ki o ayet.

bize böyle geldi biz atalarımızdan böyle gördük diyenlere kızar.

din iman derler ama kendi uydurdukları bir dine inanırlar. sorsan din iman diyenlere bir meal bir tefsir okumuşlukları yoktur.

görenekdir onlarınki. babalarından gördükleri din neyse onu yaşarlar sonra da bize din iman derler.

gelenek ha

görenek haa..

anan da pırlantayla evlendi diyeceğim .. görenekçi mallara...

7|5
    0|1
    • hahaha gözümden yaş geldi gülmekten! :D son cümle cuk oturmuş sitenin geleneği olsun bu anan da ile başlayan cümleler :P

• Evet güzel kardeşim +1 Çok güzel ve iyi açıklamışın :)

• +1 de benden helal olsun...

Erkekler Ne Diyor 19

• Benim geleneklerimde senin saydıklarının hiçbirisi yok .

2|2
    0|0
  • Bence bütün gelenek ve görenekler yok edilmeli... Irklar, milletler ve devletlerin yok edilmesini savunduğum gibi.

Tek kültür, tek ırk(insan ırkı) olmalı. Tabi ütopya. Ama gelenek, görenek konularında bunu yapmak çok daha basit. En çok yok olmasını istediğim ise şu saçma "kanlı çarşaf" adeti.

Ben ömrümde bu kadar saçma adet görmedim.

2|0
    2|3
    • Tek kültür mü olmalı. Teheytt. Eksiledim.

• Tek tip insan demektir bu sezarım. İstanbul'un güzelliği nerede kalır o zaman.

• Bırak İstanbul eskisi gibi hatırlansın güzel bileklim... Bizim gibi tarihte yaşamaya devam edenler için birşey değişmeyecektir zaten. Ama bu kültür ayrımı, ırk ayrımı olduğu sürece kan durmayacaktır. Ayrıca dini hesaba katmadım bile... Onunda yok edilmesi taraftarıyım ama dine inananlara saygı işte. Belirtemiyorum be güzel bileklim...

• Bunların hangisi gelenek görenek?

Sadece bir grubun yaptığını tüm Türkiye'ye mal etmek, sonra bunun üzerinden tüm gelenekleri kötülemek ne kadar doğru?

Komşuya pişirdiğin yemekten götürmek, yaşlıları ziyaret etmek, çocukları sevindirmek, darda olana yardım etmek bunların nesi kötü?

İnsan öldürmek, kız olsun erkek olsun, gelenek değil cinayettir!

0|0
    0|0
  • her fikrine katılmasam da bu söylediğine katılmamak elde değil, önemli olan seviyeyi korumak saygıyı temin etmek. saygılar arkadaşım

0|0
    0|0
  • Kan davası Türk töresinde yoktur.Doğuda ki yada anadoluda ki törelerin çokluğu ve kültür kaynaşmasından dolayı ve aynı zamanda insanların kendi kültürünü bilmeden başka kültürlere özenmesinden dolayı böyle şeylerin bizim kültürümüz ve törelerimizi unutmamıza bir sebep.Ama biz kendi kültürümüzü iyi bilseydik bunlara karşı direnir ve belki onların külütürünü de daha hızlı değitirebilirdik.

Önemli olan kendi külütürümüzü araştırmamız, sahib çıkmamız ve koruyup yeni nesile aktarmamızdır.O dediklerin Türk töresinde yoktur!

0|0
    0|0
    • benim ülke sınırlarım içinde olan herşey aynı zamanda benimdir

• Aynı şey benim için geçerli değil ve kendi kültürümün dışındakileri benimsemem.

• haklısın sana katılıyorum Türklerde bunların hiçbiri yoktur ..soruyu soranın mantığını anlamış değilim..

• Sanırım asyada yaşasan 12 yaşında p*rno filme kurban gidecektin.Fransada 11 yaşında çocuk aldıracaktın.Amerikada o çocuğu aldırmayıp babasız büyütecektin.

Dünya böyleyse neden tek ülkemiz? neden propaganda yapıyorsun?Erkek egemenliğinin olmadığı bir yer var mı?

Şakşakçılar hemen hak vermiş ama propagandadan başka bir şey değil bu soru.

0|2
    1|0
    • düşünceni söyle bırak şakşakçılık ne alaka bunları savunuyormusun

• ya evet ben kafamdan uyduruyorum herşeyi överek bir yere gelinmiyor neyse sen öyle düşün benim sorum benim düşüncem katılmamak serbest

• Tabiki serbest ondan fikrimi belirttim yoksa,işim olmazdı.Yanlış anlaşılmasın.

• Gelenek görenek örf ve adetler bence yanlış şekilde saptırılıyor. Bizim dinimizi örnek almamız ve ona göre yaşamamız gerek. Bazı adetlerin dinde bile yeri yok e o zaman bu ne çelişki çünkü herkes kendine göre yorumluyor. Böyle olunca ortaya saçma sapan şeyler çıkıyor.

0|1
    0|0
  • saydıklarının hiçbirinin gelenek görenekle alakası yok maalesef :(

0|1
    0|0
  • gelenek de görenek de boş şeyler. sırf bizden önce yaşayanların kendi değer yargılarını alt nesillere dayatmasıdır. bugün burda olmamızın nedeni de budur. yok erkek öyle yapar kız bunu yapar.. peki bunu kim söylüyor? ben söylüyorum biz böyle gördük büyüklerimiz böyle demiş.. tabi büyükler herşeyi biliyordu atom falanda parçalardı mutfakta spatulayla...

0|0
    0|1
  • gelenek goreneklerin iyi kotu ayrimini yaparak neden dusunemiyorsunuz? kotu bunlar evet diyerek iyi yanlari da yokedip baska bir kultur olunmak ne kadar da basit gorunuyor değil mi? gecmisin saygisini alip gunumuzun ozgurlugu ile neden sentez etmek yerine yermeyi tercih ettin? bu arada ben turk gelenekcisi bile degilim, hatta tam turk bile degilim, bir kac kulturun ic ice gecmesi ile yetistim ve iyi yonlerinin birlesmesinden de oldukca memnunum.

0|0
    0|0
    • benim eleştirdiğim yönü anlamamışsın benim anlatmak istediğimde bu kadar basit değil işte

• Degismeyen tek sey degisimin kendisidir.Zamana ayak uyduramayan her gelenek,gorenek,adet,kultur yok olmaya mahkumdur, baska yolu yok.

0|0
    0|0
  • Aslında hiçbirinin Türk örf ve adetlerinde yeri yok geçmişimize bakarsak bunlar sonradan kültürümüze girmiş ve kültürümüzü yok etmek üzere olan adetler.Hele töre cinayetleri doğudaki insanlara ait olan bişey.

0|1
    0|0
  • haklısın da geleneğimiz bundan mı ibaret sadece?

0|0
    0|0
    • bunları gelenek olarak mı kabul edıyosun? bende tam tersını dusunuyorum

• bu töre denen zırva doğu kaynaklı bişi.gerçek türk töresinde öyle şeyler yoktur.arap etkisidir bu şeyler.

• kısacası Ataerkil toplum anayı... yapıyor..Töre gelenek görenek diyorsan al sana biz ana erkil toplumdan geliyoruz azıcıkda öyle deneyelim nolurdu sanki ? :) güzel bir konu iyi saptamalar..tebrikler..

0|0
    0|0
  • Hangi soruya kızdığını tahmin ediyorum :D

0|1
    0|0
    • Heh aynen bende öyle düşünmüştüm bir şeye kızıp buraya geliyorlar :D

• bu bahssettiğin zaten Türkün davranış yapısı değil diğer unsurlar ile karıştırma bizi :)

0|0
    0|0
  • En kısa cevabı vereyim çağdışı uygulamalardır.Ve devlet pasif kalıyor bu konularda.

0|0
    0|0
  • Dünkü mesele sanırım. Söyleyecek çok şey vara ama susmak istiyorum :)

0|0
    0|0
    • dıkkat cekmek ıstedıgım nokta aslında genellme yapmadan erkek egemenkiğinin kendine ait olarak gordugu haklar ve bu dogrultu da cıkardıgı kendi yasası kanunu ve sonucları

• mantıksız bir soru işte. cevap vermeğe değmez. gelenek ve göreneklerimizi saptırarak alkış alacağını sanıyorsun ama esas derdin içindeki aşağılık kompleksine çözüm aramak. ülkeni aşağılama, aynada kendine bak.

1|0
    3|1
    • niye verdin o zaman

• demek önce okumayı öğrenmen lazım, cevabımı göremiyorum

• üstte yazan da bir cevaptır saol söylediklerin yüzüme tokat gibi çarptı çok üzüldüm şuan :)

Kızlar Ne Diyor 7

• yabancılarda da var saçma sapan incil işkenceleri, her kültürde vardır. Önemli olan iyiyi kötüyü ayırt etmek ve iyi olan geleneklerimizi korumak zira kötü gelenekler (töre, kan davası) zaten bağnazlıktan başka bişey olamaz bunları gelenek olarak saymamalı ve korumamalıyız.güzel geleneklerimizi koruyabiliriz ama.

0|0
    0|0
  • asıl saçma olan ne biliyor musun?gelenek görenek dediğimiz geçmişten kalma inançlar, yaşam şekilleri, önemli günler eğlence biçimleri gibi toplumlar için ayırt edici özellliği olan alışkanlıklar bütününün savunucusu ne gariptir ki bizim ülkemizde gençlerdir.burda garip olansa gençlik çağları insanın değişime en açık olduğu dönemlerdir.bu dönemlerde bile lise çağındaki insanlara sorun gelenek göreneklerimiz hakkında ne düşünüyorsunuz birçoğu ,la bi s*ktir git diyeceği yerde aslında geleneklerimiz yaşatılmalı da şöle de böyle de falan filan der.öğretilmiş lafları tekrarlar.evet yaratıcılıktan yenilikten yoksun bi genç kitle var.yoksa 40 ında 50s inde adamın geleneklerden bahsetmesi inanın çok umrumda değil.(tabiki başkalarının yaşam alanlarını kısıtlamadığı sürece).

0|0
    0|0
  • Burada salyangozların elinde kalır kenny demedi deme :)). 5 pointi çaktım. Birkaç laf ederim de belli bir kısım felaket rahatsız olacak sözlerimden ondan susuyorum.

0|0
    0|0
    • boşver tatlım önemli olan ayna tutmaktı:)

• Ne zamandır sitedesin etrafına bir bak bakalım. Geçen bir soruda ben fatihte oturuyorum dedi bir üye. Aha dedim cevapların nereden geldiği belli oldu :D. Çok kızdılar ama gerçekler.

• gerçeklere kızılır zaten kabul etmek erdem işidir

• kan davası,kadına şiddet korumayalım sonlandıralım.karşı çıkalım

0|0
    0|0
  • tecavüz/ensest/taciz/dayak/kaybolmak/siddet gelenek ve görenekler de yoktur.

1|0
    0|0
    • Dolaylı yoldan sebep oluyor ne yazıkki,

Sen böyle bir coğrafyada yaşasan tecavüze veya ensest ilişkiye maruz kaldığını söylersen hayatından olabilirsin.

• aynen ya.koyun sürüsü gibiler bir kişi naparsa hepsi onu yapıyor onu diyor onu DÜŞÜNÜYOR

0|0
    0|0
  • töre nerden benim geleneğim ben kürt değilim onlar düşünsün şiddette onlarda var

0|0
    0|0
Yükleniyor...