Kardeş katli ile ilgili bir kaç bilgi edinmek istedim.

arkadaşlar osmanlıda kardeş katli ile ilgili bir münazara gibi birşey yapmak istedim bana kardeş katlinin iyi birşey olmadıgını veya oldugunu savunabilirmisiniz

0|0
7|8

En İyi Kız Görüşü

• şartlanmış kafalara ve okul kitaplarına, bu sebep ve gerekçelerin hiçbiri girmemiştir. Olaylar öyle bir şekilde sunulmuş ki; bundan padişahların sadece kendilerini düşünerek, ikballeri uğruna oğullarını veya kardeşlerini öldürttükleri sonucu çıkmaktadır. Bu yanlış bilgileri temiz zihinlere sokarak insanları zehirleyenlere şunu sormamız icap eder: Cengiz Han, Timur ve Hülagu Han gibi cengâverlerin kurdukları devletler, acaba niçin bir Osmanlı İmparatorluğu olamamış, yüzyıllarca ayakta kalamamış? Ünlü tarihçilerimiz bunun sebebini Osmanlı İmparatorluğunun kardeşler arasında bölünmemesine bağlarken; yıkılan imparatorlukların kardeşler arasında parçalara ayrılmış olduğundan dolayı yıkıldıklarını söylüyorlar.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• kardeş katli islami açıdan kesinlikle yasak bişeydir bunu herkes bilir ama Osmanlıda yapılmasının sebebi devletin ve devletin çıkarlarının her şeyden üstün tutulmasıdır. kardeşi hatta babası bile olsa devlet her şeyden üstündür anlayışı hakimdir ve kardeş katlinin amacı budur. aynı zamanda kardeş katliyle merkezi otorite sınırlandırılmıştır. bir nevi merkeziyetçilik ve egemenlik hakkı sınırlandırılmıştır. ama daha sonra kardeş katli kaldırılmış ve yerine kafes usulü denilen yöntem getirilmiştir böylelikle kardeş katline son verilmiştir

0|1
    0|1
  • şimdi tarihin açıklamasına bakarsan eğer olayın zamanına göre incelenmesi diye bi şey yazar. Sen kardeş katillerini şimdi canice görebilirsin belki ama hatta gör yani çünkü canice (şuan) ama o zaman öyle değilmiş. Kardeşler birbirlerini öldürüp güçlü olan başa geçmeseydi o kadar sağlam olmazdı Osmanlı. Öyle düşün. Yani bunun savunulcak bi yanı yok. Şimdi korkunçç ama o zaman yapılması gerekmiş yapılmış. (:

0|1
    1|1
    • sen adamın sorusunu ciddiye almış cevaplamışsın. hemde TARİH KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR KURALI anlatmışsın burada. ZAMANA GÖRE İNCELENMESİ diye..

bilgisiz cahil hayvarnın biri gelmiş boş boş beyniyle sana eksi puan vermiş... BEN KARDEŞ KATİLLERİNE DEĞİLDE BÖYLE BEYİNSİZLERİN YAŞAMASINA DAYANAMYORUM

• çok da umrumdalar (: İstedikleri kadar tarihçiye gitsinler hepsii aynı şeyi söyler. Hatta gitmelerine bile gerek yok tarihin sözcük anlamına baksınlar anlarlar. (: teşekkür ederim. (:

• bu yasayı fatih çıkarmıştı...benim düşünceme göre fatih taht kavgalarının olucağını hem de şiddetli olucağını tahmin etti ve bunun hukuksal dayanağını oluşturmak için de kanunnamesinde bu yasayı da koydurdu bence ne kötü ne de iyi birşey...

0|0
    0|1
  • Osmanlıda ne katliamlar var ne katliamlar, sadece kardeş katli mi var ki ...

1|0
    2|3
  • Şöyle bir sey var ki kardeş katili bence o dönemde çok normal bir sey, kardeşler birbirinden ayrı sevgi denen bir sey yok.. şehzadeler annesinden ve babasından küçük yaslarda ayrılıyor.. felan fişman derken.. çok sert yetişiyorlar.. iyi olan ayakta kalıyor.. yavuz sultan süleyman bile kanuniyi hayatında üç kez görmüştür.. kanuni mustafayı idam ettirtiyor.. 5 yasındaki küçücük torunu boğdurtuyor.. kin tutmasın ilerde tehlike olustumasın diye.. bu yüzden bu tür seyler cok normal..

0|0
    0|2
    • yavuz sultan süleyman mı?

baba oğlu birbirine soktun bacım :)

• ben zaten öyle bir ppadısah var demedim ki.. yavuz ve süleymanı karsılastırdım.. baba ve oğul olarak..

• yavuz sultan süleyman bile kanuniyi hayatında üç kez görmüştür.

bu cümle sana ait...yavuz sultan süleyman kim?

• hiç bir bilgim yok :(

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 8

• iyi bir şey olmadığını herkes savuncak nasılsa ben sana kardeş katilini savunayım :D

bir ülkenin başına geçip imparator olacak bir adam, kardeşlerin arasından en güçlü olanı olmadılır. aile bazında yanlış gibi düşünülse de geniş perspektifden bakıldıgında, doğa kanunları gereği güçlü olan kazanır. devletin başına da güçlü olan geçmiş olur.

0|0
    0|0
    • doğada ki güçlü olan kazanır felsefesi hayvanlar için geçerlidir..

Allah hz. ibrahime bile evladını kurban ettirmemişken hangi perspektifle bakarsan bak sırf tahta çıktığında ya ortak olursa diyerek oğlunu kardeşini boğazlatmak bana insani bir davranış gibi gelmiyo..

• kolalı gömlek ben de sana katılıyorum ilk cümlemde de belirttim zaten ama adam münazara yapacakmış. iki görüştende fikir olsun diye yazdım ;)

• bir ülkeyi yöneten bi ailenin topragında yaşamam osmanlı oldugum anlamına gelmez tasrif etmedigim şeyler yapmşlardır ancak o o anda o günnün şarlarında degerledirilmesi gerekir elbette o zamanki inanış ve düşünce olgularını unutmamak gerekir kardeş katili olmanın hatta katil olmanın savunacak bi durumu yoktur nevsimüdafa durumları hariç lakin osmanlı tarihinde devlet bekası tantanasına sıgınarak ki düyanın ensaçma yalanlarından biridir bu ... temelde katil olmaya yada katletmeye iten güçün hırs ve iktidar kavgası olması da kücümsenemiyecek bi gercektir

0|0
    0|0
  • kardeş katli iyi bir şey çünkü yönetim şekli mutlakiyet yani şu adam kötü 4 yıl sonra değiştirelim gibi bir şey yok ve iyi kardeşin bunu bir an önce farketip yapması devletin ve milletin geleceği için çok önemlidir.aslında bir kardeşin diğerini öldürmesi kötü bir şey ama devlet ve millet kavramları daha önce gelir bu nedenle o dönemde gerekliydi diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • bırak kardeş katli hiç bir insanın katli vacip değildir.hele hele bu kundaktaki bir bebek ise hiç bir açıklaması yoktur.devletin bekaası için kardeş katli vaciptir deniliyor.devlet halk içinmi yoksa halk devlet içinmi.insan hayatı kutsaldır.allah verdi canı allah alır

1|0
    0|1
    • Kundaktaki hangi çocuğu öldürmüşler ? Kaynak verir misin ? Bana laik kitaplardaki Osmanlı düşmanı yazıları söylemeyiniz.

• Sen bana kundaktaki çocuğun öldürülmesini kanıtla. Konuyu çevirme. Kaynak ver dedim, veremedin.

• Kundakta mı öldürülümüş onlar sen onu söyle. Laik tarih kitaplarının kurbanı oluyorsunuz. Peygamberimizin dahi övgüsüne şayen olan bir sultan, sence böyle bir şey yapar mı ?

• Kardeş katli, devlete isyan eden kişiye verilen İslami bir cezadır. Şeriata göre had suç ve cezaları arasında yer alan bağy adı altında düzenlenmiş ve unsurlarıyla tahakkuk ettiği takdirde idam cezası İle cezalandırılmıştır. Bağy suçunun cezaları, unsurlarının tahakkukuna göre değişir:

Sultandan farklı düşündüğü halde bir isyan grubu teşkil etmeyen ve bir yerde toplanarak baş kaldırmayanlara dokunulmamalıdır. Propaganda yaparlarsa ikaz edilirler, ileri giderlerse ta'zîr cezaları ile cezalandırılırlar. Devlete isyan ettikleri an, savaşla yola getirilirler ve cezaları idamdır. Yalnız bunlar Müslüman oldukları için, çoluk-çocukları esir edilmez ve malları ganimet sayılmaz. Bunlara verilen Ölüm cezası bir had cezasıdır ve hikmeti de devleti korumaktır.

1|0
    2|3
    • yuh be arkadaş

• Sen benim artı aldığımı gördün mü lady_21 ? :)

• Yahu bu yazdıgım ayetler neden geldi...kendi çevirinle yaz o zaman..neden bu uyarılar yapıldı?

Sen benim için üzülme..ben birşey kafama takıldığı zaman Kurandan ögrenmeye çalışıyorum..hani anlaşılmasın diye yıllarca türkçesini okutmayıp duvar süsü yaptırmaya çalıştırdıkları Kurandan..

• dewletin beka sı için kardes katli waciptir:)

0|0
    0|0
  • Münazaraya oğullarını boğduranları da eklemelisin

1|0
    0|0
    • İmalı konuşmasan da direk açıklasan daha iyi değil mi kolalı kardeşim ? Yanlış anlamalara neden olmayalım.

• Yapma Kolalı kardeşim hemen tevbe et ya üzülüyorum bak. :(

Peygamberler hata yapamaz, Allah izin vermez. Kendi okuduğuna göre ayet tefsir ediyorsun. Peygamberimizin derecesi, Hz Cebrail'den bile daha yüksekti. Kızma ama yanlışsın kardeşim. Araştır istersen.

• Sadece oğulları boğdurmak mı..

Yaptıkları katliamlar çok daha fazlasını kapsıyor.

• savunulacak bir tarafı yok yaz gitsin

0|0
    0|0
Yükleniyor...