Ilber Ortaylı kitapları nasıl?

"Alparslan Türkeş" ve "Hüseyin nihal atsız" gibi Türkçü ve milliyetçi görüşlerin kitaplarını okudum. Şimdi 'Türkmen beyi Devlet Bahçeli" adlı kitabı okuyorum. Ilber ortaylı nasıl bir şairdir düşünceleriniz nedir kitaplarını okumayı düşünüyorum?

0|0
2|6

En İyi Kız Görüşü

• İlber ortaylı'nın söyleşilerini aktardığı bir kitabı var, bilimsellikten uzak, araştırmacı yaklaşımla alakasız bir eser. Onun haricinde okunabilecek, değerli bir tarihçidir.

Zihni tek taraflı beslemek, düşüncelerini de daraltır.
    Okumak elbette bilgi getirir, ama yeni düşüncelerin kapısını kapatıyor ise cehalet verir. Lütfen buna dikkat ediniz :)

Genellikle taraflı olduğunu düşündüğüm insanlar konusunda, onları okurken çok dikkatli davranırım ve edindiğim her bilginin yanına küçük bir soru işareti atarım.

Ayrıca ilber Ortaylı bir tarihçidir, şair değildir, hatta kendilerinin bir sözü de vardır ''şiirle düşünülmez, nesir ile düşünülür'' :)

Sizin bir tarih kitabından beklentiniz nedir, ben de bu çerçevede sizi desteklemeye çalışabilirim.

Ayrıca Türkçülük ideolojisinin temelleri Ziya Gökalp tarafından atılmıştır, eğer ki ideolojinin temeli hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak isterseniz, gene Ziya Gökalp'in eserlerini öneririm.

M. Kemal'de Ziya Gökalp'in düşüncelerinden etkilenmiştir. Bu açıdan temel Türkiye Cumhuriyeti ileklerinin de temellerini oluşturmuş bir eser okumuş olacaksınız.

Ancak bunlardan sonra ''gerçek'' ve ''tarafsız'' eserler okumanızı öneririm. Böylece, öğrendiklerinizi, olabildiğince ''makul'' bir konuma oturtarak, modern tarih bilinci ile irdelemiş ve algılamış olursunuz.

İyi okumalar dilerim.

0|0
    0|0
    • Zaten taraflı bir okurum aşırı milliyetçi ve ırkçı bir kişiliğim var. Ilber ortay'li gezdiğim mizah sitelerinde rastladığım bir adamdır. Ufak araştırma sonucunda çok fazla bilgiye sahip olduğunu gördüm ve tarafsız bir kişilik gibi geldi bana. Şair değil biliyorum ama bu halk arasında yazarlara şair deniliyor lügatım geniştir fakat halkın anladığı dilden de konuşmak gerekir bazen. Yaklaşık 1 yıldır okuyorum ve okumaya çağımızın liderlerinden başladım. Ziya Gökalp okuyacağım bunun için teşekkür ederim :)

Tarafsız kitaplar okurum fakat komünizm vb görüşlere cidden kapalıyım. Yinede önerilerinizi bekliyorum. Tarih kitabından beklentim Türk tarihi, siyasi gerçekleri öğrenmek başka ırklar benim için yok hükmünde önerileriniz Türk tarihi hakkinda olursa sevinirim

• Muharrir, müellif denildiğini duymuştum da şair dendiğini duymamıştım, neyse.

Anti-tez bilinmeden tezi savunamazsınız :) Ben radikale yakın, sol görüşlü bir insanım; ancak çok önemli milletçi ve ümmetçi yazarları da okudum.
      Bir de bilgi birikimseldir. Yani sizin bir ideoloji uğruna piyon mu olacağınızı, yoksa o ideolojiyi ''şekillendiren'' mi olacağınıza bilginiz karar verecektir :) Tek yönlü okumalar bu yüzden risklidir, bir ideolojinin tüm öğretilerini kabul etmek zorunda değiliz sonuçta... ama eleştirebileceğimiz bir agümanımız olmayınca kuru kuruya inanmış oluyoruz.

Türkiye'nin modernleşme süreci, yani cumhuriyet dönemi öncesi, ve sonrasındaki gelişmeler üzerine okuduğum çok değerli eserler var. Herhangi bir ideolojiyi savunmuyorlar, yalnızca ''bilimsel tarih'' olma özelliği taşıyorlar.

Gene biraz daha liberalist sayılabilecek bir başka yazar daha biliyorum aynı konuda.

Gene Osmanlı tarihi adına Halil İnalcık bir duayendir.

• Şu an yazdıklarından da ne kadar bilgili olduğunu ölçebiliyorum ilgimi çekecek insanlar alimler, Allameler varsa isimlerini yazarsan ayrı bir sevinirim :)

Kızlar Ne Diyor 1

• Hic birini okumadım bilmiyorum

0|0
    0|0
    • Niye gorus yazma zahmetine girdin ki o zaman :D?

• Xperimi aldim mi aldim banane :)

• Hayırlı olsun o zaman :D

Erkekler Ne Diyor 6

• Tarihi bilgisi üst düzey bir insan her nekadar onunla dalga geçselerde mükemmel zehir gibi kafası olan bir insan

0|0
    0|0
  • hayatımda gördüğüm gelmiş geçmiş en cool adam

0|0
    0|0
    • Bu görüşe bende katılıyorum cool duruyor herif :D

• Bende milliyetçi bir insanım ama Devlet Bahçelinin kitabı vakit kaybı olur. Başarısızlıklarla dolu siyasi hayatınımı okuycaksın.

0|0
    0|0
    • Alparslan Türkeş'te başarısız bir siyasetçiydi kardeş okumadan gelme Başbuğ'un aldığı en yüksek oy %6'dır ve kitapları okuduğunda Bahçelinin tavrının Türkeş'le aynı olduğunu göreceksin on yargılı bilgisiz konuşmayın

• Bugün bahçeli başarısız diyorlar fakat oy %16 -17 bandındadır. Dünyanın hiç bir yerinde ırkçı bir parti bu kadar oy toplayamaz

• İlber ortaylı bir şair değil bir tarihçidir Kitaplarını mutlaka okumalısın

0|0
    0|0
    • Bunun uyarısını çok kez aldım ama bilinçli yazılan bir şey :) okucam teşekkür ederim

• O milliyetçilik ışte çok uzun konu bu akşam acicam sana su an ışteyim

• İstediğin zaman aç ama Irkçılık bence çocukca bir fikir milliyetçilik daha makul

• ilber hocanın kitapları iyidir türk tarihi için tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Fena değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...