Gitar mı yoksa baglama mı daha kolay?

Arkadaslar gitar veya baglama calmak istiyorum ama ikisi hakkindada cok bilgim yok. ikisinide çalmayı cok isterdim ama butcem birini almaya yetiyor kursa gidecegim sizce hangisi daha kolay? ikiside guzel elbette ama ben kolay olandan baslamak istiyorum

Güncellemeler:
Iki tur muzigide dinlerim ama turku daha cok dinlerim soylerimde. bencede en iyisi hangisi daha cok haz veriyorsa :) tesekur ederim

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• ikisinide çalan biri olarak sana şunu tavsiye ederim hangisi sana daha çok haz veriyorsa hangisini kendine daha çok yakın buluyorsan onu çalmaya çalış bağlamaya kuğaın aşina ise daha kolay olacaktır öürenmen

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 8

• Bağlama hem fiziken hem zihnen daha zor bir enstrümandır.. Tarihsel bir karakteri vardır ve fikir taşıyıcısıdır duygu ile birlikte. O yüzden salt bir enstrüman değildir.. Bir tavrı vardır.. Bedel ödemiş , ödetmiştir tarih içinde.. Köroğlu ile nice beyleri yere sermiştir.. Pir sultan'ın elinde idam olmuştur..
    Teknik olarak çok daha zordur çünkü kökleri çık eski olduğundan çok fazla tekniği vardır.. Bir ömür yetmez bazen onu kavramak için teknik açısından..

Bağlama çalan biri olarak.. Hem yeri başka ses olarak hem o melodilerin içtenliği başkadır söylem olarak..

3|0
    0|0
    • Banada hep baglama daha samimi daha içten gelmiştir. nedendir bilmem turku soyledigimde sesimi daha cok begeniyorum. diger sarkilar cok yakismiyor sesime. gizli bir büyüsü olduguna gercekten inaniyorum

• Şimdi gitar eserleri metropol yaşantısı kaynağıdır.. Metropol aşkı , metropol duyarlılıklarını işler daha çok..

Bağlama ise bozkırın , dağların , köylerin, gecekonduların sesi ve kaynağından çıkan melodiler ve söylemlerdir..

Yani konuları çok aşığım çünkü anlaşamıyoruz değildir.. Çok aşıktır ancak anlaşamamak vs gibi yuzeysel değil koşullardan kaynaklı zorunlu hasretler veya baskı altında tutulmuş hissiyatların dışa vurumudur.. Bu yüzden daha bir tılsımlıdır..

Hiç bir halk türküsünde seni seviyorum denmez.. Bu cümle geçmez mesela dikkat edersen.. Gitar söylemi seni seviyorum der.. Bağlama hissiyatı bunun içine dalar ve onu çeşitlendirir.. Kuş ile , gurbet ile , sıla ile , doğa ile , maddi veya manevi yoksunluklar veya tanrı ile..

O yüzden bağlama bir filozof çalgısıdır tarihte yerine bakarsak..
      Gitar ise daha çok populerize edilmiş kullanan müzisyenler ve sistem tarafından o yüzden sığ kalmıştır söylem olarak..

Bu gitarın sesi veya şekli ile alakalı değil..

• Gitar ama baglamada bazen guzel geliyor ama ben gitarciyim tabi ki :)

0|0
    0|0
  • İkisi'de zordur birinden birine kolay diyenlerin müzikle alakası hiç bir b*k bilgisi olmadığını düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • gitar

0|0
    0|0
  • Gitar kolay baglama calmak zor

0|0
    0|1
    • Banada baglama gibi geliyordu. teli daha az ya :D

• Baglama calmak icin epey ugrasman lazim gitar icin o kadar degil bana kalirsa baglama calip turku soylemek en guzeli :)

• gitar.

0|0
    0|0
  • Bağlama zor gitar iyidir

0|0
    0|0
  • gitar zor ama güzel

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Gitar. Abim ikisini de biliyor. Gitarın cok kolay oldugunu soyluyor. Hatta sazdan sonra hocasız ogrendi. Eline ilk aldıgında bazı parcaları calabiliyordu hiç deneyimsiz

0|0
    0|0
  • Gitar daha kolay ama bağlama daha keyifli

0|0
    0|0
  • ikisi de kolay değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...