Alevi Kardeşlerim Sorum Sizlere?

Alevi Kardeşlerim Sorum Sizlere ?

Hz. Ali Peygamber Efendimizin damadı Allah'ın aslanı olarak bilinir. Hepimiz onu dürüstlüğü ve cesarati ile tanırız. Umarım buruya kadar hem fikirizdir. Alevi kardeşlerim cem evine gidiyorlar bende Hüsyin Gazi Türbesindeki cem evine gittim. Burada içeride aslan resmi şamdan Atatürkün sözleri saz bulunuyor.

Aleviler ibadet yaparken semah yapıyorlar, saz çalıyorlar, mum yakıyorlar ve Hz. Ali savunuyorlar hatta yeri geliyor peygamber efendimizden daha çok seviyorlar bazıları peygamber olarak onu görüyor. Hz. Ali hayatı boyunca hiç saz çalmamış mum yakmamış semah yapmamış ibadet haneye resim, mum, saz filan hiç sokmamış. Hz. Ali bunları hiç yapmadığına göre Kuran-ı Kerim'de de hiç bulunmadığına göre Peki ya siz bunları nerden öğrendiniz neye göre yapıyorsunuz?

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• Ben Bir Aleviyim Namaz da Kıldım Oruç da Tuttum (Muharrem ve Ramazan) şu an Hiç Birini Yapmıyorum. Alevilik Sünnilik Vb. Mezheplere İnanmam. Kuran-ı Kerim'de Yok. Çevremde Alevilik Dindir Diyenleri Ezerim. Cem Evleri İbadethane Değildir. Eski Türk İnanışında Şamanizmden Gelir Araştıranlar Bilir. Hz. Muhammed (S. A. V.) Son Peygamber ALLAH'IN Haydarı Hz. ALİ [R. A.] Onun Damadı Amcasının Oğlu ve Son Halifedir.

Esen Kalın.

0|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Kendilerini daha tanımlayamıyorlar bile kardeş. Genellemeyi sevmem ve yapmam da lakin çoğu alevi kardeşimizin islam adına din adına pek bir şey yaptıklarını görmüyorum. Mezhep te değil üstelik. Allah bilir en iyisini. Biz de dua edelim Allah iman nasip etsin kardeşlerimize.

0|0
    1|0
    • İnşallah merak ettim soru sordum ama cevabı yok açıklaman güzel olmuş yorumun için teşekkürler

Erkekler Ne Diyor 6

• Alevi olmayan ama Alevi çevreden gelen birisi olarak cümle cümle cevaplayım...

"Hz. Ali Peygamber Efendimizin damadı Allah'ın aslanı olarak bilinir. Hepimiz onu dürüstlüğü ve cesarati ile tanırız. Umarım buruya kadar hem fikirizdir"

- Hemfikir değiliz, ben Ali'nin pasif, korkak bir insan olduğunu düşünürüm açıkçası, kendisine verilmiş halifeliği hiç mücadele etmeden Ebubekir ve Ömer'in grubuna bırakıp çekilmesinin başka açıklaması yok. (Eğer bütün o "resmi tarih" doğru ise diye fikir yürütüyorum. 200 yıl sonra yazılmış bir tarih var ortada).

"Alevi kardeşlerim cem evine gidiyorlar bende Hüsyin Gazi Türbesindeki cem evine gittim. Burada içeride aslan resmi şamdan Atatürkün sözleri saz bulunuyor".

- Aleviler Atatürk'ü ister istemez çok severler, çünkü onu bir tür kurtarıcı görürler, Osmanlı döneminde çok sindirilmişlerdir. Atatürk'ün İslami bağnazlıklara karşı net duruşu da Bektaşi fıkralarındaki eleştirilerle örtüşür sonuçta.

"Aleviler ibadet yaparken semah yapıyorlar, saz çalıyorlar, mum yakıyorlar ve Hz. Ali savunuyorlar hatta yeri geliyor peygamber efendimizden daha çok seviyorlar bazıları peygamber olarak onu görüyor. Hz. Ali hayatı boyunca hiç saz çalmamış mum yakmamış semah yapmamış ibadet haneye resim, mum, saz filan hiç sokmamış. Hz. Ali bunları hiç yapmadığına göre Kuran-ı Kerim'de de hiç bulunmadığına göre Peki ya siz bunları nerden öğrendiniz neye göre yapıyorsunuz?"

- Alevi kültürü, İslam'dan ziyade Şamanizm ve Zerdüştlükten beslenir, İslam'dan tek etkilenme sebepleri 700'lü yıllarda Emevilerin Horasan'daki vahşetleridir. İslami öğretilerle karşılaştıklarında, hazırdaki inançlarına "İslam'da mağdur" olarak gördükleri Ali ve soyunu katmışlardır, kulaktan kulağa anlatılan hikayelerde "Hüseyin'in Kerbela'daki duruşu"ndan çok etkilenmişlerdir ister istemez. Sonuçta kendileri de aynı kuşatma altındadırlar o dönemde. İnsan psikolojisi ile ilgili şeyler bunlar.

0|0
    0|0
  • Cem evleri de tıpkı camiler gibi kutsal mekanlar değildir.. Alevilik sadece islam dini ile bağlantılı değildir.. Tek kaynak Kur'an-ı Kerim de değildir.. Alevilik ayetlerin ayakta tuttuğu bir inanç sistemi değil filozofların ve ozanların deyişleri ile ayakta duran bir bakış açısı bir inanç sistemidir.

Tapınılan kişi Hz. Ali'nin şahsı değildir Hz. Alin'in makamıdır.. Ali kimi zaman isa'dır , kimi zaman Zerdüşt , kimi zaman Hüseyin..

Bu bahsettiğin ritüeller Alevilikte var olan 4 kapıdan 3 üne aittir.. Tarikat , şeriat ve marifet kapıları.. Ancak Aleviliğin son ve ulaşmak istediği insan evresi Hakikat kapısıdır..

Rituellerin ve şekilizmin (secde , semah , namaz) gibi ibadet şekillerinin kalktığı insan-tanrı , tanrı-insan algısın yerleştiği ve dostunu Hak görüp onu Hakk'ı saymak evresidir zihinde.. Ölmeden ölmek, ateşten gömleği giymek ve mülkiyetin benliğini kaldırıp bize varmaktır.. (kırklar meclisi) (mirac)

Karl Marks 'da hiç Molotof atmadı ama marksistler atıyor mesela saz olayı da benzeri teşkil eder..

Bu yüzden bütün cem tutulan yerler cem evidir ve Hakikatçi bir alevi olarak ne camiler ne de cem evleri gözümde tanrı katında kutsallık açısından meşru değildi..

O yüzden camilerde yapılan Akp siyaseti ve cem evinde olan M. kemal portrelerinin oluşu siyasi guncellikte sığ olaylardır..

Ne Alevilik ne de cem perşembe gününe sığacak kadar dar mantık değildir.. Alevilik ne m. kemal ile geldi ne de ivme kazandı.. Tam tersi Türk islam sentezini okşadı..

Alevilik hallacı Mansur, Nesemi , Pir Sultan, Şah Hatayi , Hacı Bektaş , Arapoğlu-Şex gibi ulu ozan ve alevi pirlerinin , düşünürlerinin bize sunduğu bir armağandır. Yobazlığa , gericiliğe ve sermayeye karşı. Mülkü kullarına karşı.. Şehy Bedrettin'i de eklemeden geçemem asla..

Bu yüzden Aleviliği kalıplar içine oturtmaya çalışan.. Siyasi akımlar ve dini kalıplar içine sokmaya çalışanlar onu bir çok mülk emri içine girmiş diğer inanç sistemi içine dahil etmeye çalışan Devlet yapısının asimilasyon çabasıdır..

1|0
    0|0
    • Kuranda yok ise boş yere yapıldığını diye biliriz.

• Evet namaz ve semah veya herhangi bir ritüel bana uygun değil ancak Kuran'da yoksa gereksiz demene hoştttt demek istiyorum.. Yazdıklarımı anlamadığın gibi bir kesimin inancına gereksiz demen ayrı bir kepazelik..

• Namaz kuranda var iyi oku kuranı sizin dede dediniz para alan adamlar ali kanıyla camiye gelmeyin yazdı derler sizde gelmezsiniz. Semah olmadığı için geçersiz.

• Hz. Ömer'in dediği gibi eğer dininizi iyi öğrenmezseniz yaşadığınızı din zannedersiniz. Hz. Ali en sevdiğim sahabedir ilminede cesaretinede hayranım bugün ki aleviler sadece Ali'yi kullanıyor. Ali'nin ne kadar takva sahibi ibadet ehli biri olduğunu herkes bilir. Alevilerin hangisi Ali'nin yaptığı ibadetlere sahip çıkıyor?

0|1
    0|0
    • Güzel açıklama olmuş teşekkür ederim.

• Sence bro semah diyorsun mevlana ya bağlı mum diyorsun haç a bağlı saz diyorsun yunus emre. Bunlar dinsiz knk sana diyeyimde...

0|1
    1|0
    • Saol kardeşim yorum için gerçekten dinde yok Kuran'da ve Hz. Ali hiç yapmış nereden öğrendiler neye göre yapıyorlar çözemedim.

• Dinsizliğin dışa vurulmasında bunlar yaşanıyor , ve burada çoğu kişi beni sapıklara bile mesaj yazan biri olarak görüyor lakin ben insanların oğrenmesi için mesaj yazıp gıçımı yırtıyorum bunada saygı gostermeyen arkadaşlarımda çok oluyor maalesef snde beni adam yerine koydun cevap verdin saolasın kardeşim destekliyorum seni...

• alevilerin birçoğu asimile edilmiş özünden koparılmış olduğu için sana cevap veremeyeceklerdir. alevilik islam ve zerdüşt inancının ortasındaki coğrafyada (mezopotamya) ortaya çıktığı için iki inançtan da birşeyler bulundurur.

0|1
    0|0
    • Boş yere ibadetleri ondan bahsediyorum

• onu allah bilir

• Allah kitap bu kafanıza göre değil buna göre yapacaksanız dediyse kitap dışındakiler geçersiz olmazmı . Bu arada alevi kurdi misin?

• Hoca bu mevzular çok derim ben yardımcı olmak isterdim ama benim eksik kaldığım noksam olduğum konular var ama samimi bir şekilde öğrenmek istiyorsan çok duzeyde kitap okuman gerekir

0|0
    0|0
    • Derinlikle alakası yok kardeşim bilgin varsa paylaşabilirsin.

Yükleniyor...