Gitarda tab bulmayı bilenler bir bakabilir mi?

Aslında biraz teknik bir soru bu. Aylardır aklıma takılıyor. Bazı şarkıları beğenip akorlarıyla ritim ve arpej kullanarak çalıyorum ama yetersiz kalıyor sanki. Tabı internette yok beğendiğim çoğu şarkının.

Sorum şu ben bir şarkının tabını kulaktan çıkarabilir miyim? Ses benzerliği oluyor bazı denemelerimde ama rasgele bir yerden başlıyorum genellikle en alt tellerden.
Bir şarkının giriş akoruyla o şarkının tabının arasında bağlantı var mıdır? İstediğim yerden niye başlamıyorum, sesi kaydırabilir miyim?

bir de "a minör" akoruyla başlıyor diyelim şarkı en basidinden illa 5. perdeden mi başlamalıyım? Gam bölümleriyle alakası var mı?
Yerini kulaktan deneye deneye bulabilir miyiz yani?

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• Herşeyden önce iyi bir dinleyici olman gerek. Çalınan nota pes mi tiz mi kestirebilmen gerek. Şarkıyı önce solo olarak çıkarmayı dene. Sonra kilit kısımları tespit et sonra akoları kullan. Kulaktan çıkarmak kolay bir mevzu gibi görünür fakat çok dikkat ister. Aşinalık ister. Kafanda 3 boyutlu olarak tasarlayacak düzeye gelebilirsen iyi bir muzisyen olma yolunda ilerlersin. Ama hersetin başı nota. Ne yap ne et nota öğren. Belli kalıplardan kurtul. Çeşit ekle. 7 li akorlara bak mesela. Çok sesli calışmalar yap. Batı klasik muzigine yönel mesela bir vals dene. Hem teknik olarak hemde kulak olarak epey bir ilerleme kaydedersin. İlave olarak ve en önemlisi calismalarinda metronom kullan. Sureleri iyi takip et. Ritm kulagin gelisir. Eğer imkanin varsa calismalarini kaydet ve ilerde ne kadar yol aldigini veya nerde yanlis yaptigini tespit et. Bol şans.

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim. 7 li akor neden peki. Nota öğrenmek uzun süre alır mı? Konservatuara gitmeden de bunları yapabiliriz öyle değil mi?

• Notanin temelini 1saat icinde kavrarsin. Uygulama biraz zamanini alabilir. Kurs almani öneririm. Nedeni şu. Dogru sandıgın yanlışlari sana birinin soylemesi lazim. Tutşundan vuruşuna ve parmak pozisyonunun takip edilmesi gerek. Pop gitar tarzı calmak istiyorsun yuksek ihtimalle. Kursunu pop gitar alman senin ilerlemeni engeller. O yuzden bati klasik gitar egitimi al. Hem arpejin gelisir hemde butun perdeleri kullanirsin. Temeli nota oldugu icinde gayet basarili olursun. 7 li akorlarida sundan dolayi soyledim. Cesitlendir sarkiyi. Tek duze olmasin. 3 akorla kalmasin. Kendindende biseyler olsun. Hissetki ilerleyebilesin.

• Çok sağolun..

Erkekler Ne Diyor 3

• Bana sorarsan nota okumayı öğrenmeye çalış tab derdin kalmaz o zaman.

1|0
    0|0
    • Nasıl yani? Yukarda yazdığım gibi akorların gam yerleriyle alakası var mı şarkı tablarının? Ne kadar sürede öğrenilebiliniyor ve kulaktan her müzik çıkartılır mı?

• Peki teşekkür ettim :))

• Kulağın sağlamsa bulursun. La minor ile başlıyor diye illa ki 5. Perde olmayabilir. Ama genellikle öyledir

1|0
    0|0
  • tab dediğin şey solfej okumanın kolaylaştırılmış yöntemidir. temsili 6 çizginin üzerine hangi perdeye basılacağını belirten rakamlardan oluşan bir düzendir.
    sorduğun şey şarkının karar notasıdır, içeriği genelde yaygın olarak minör major pentatonik vb gamlardan oluşur. besteye göre değişir, modülasyon yoksa (şarkı içinde farkı bir nota düzenine kaymıyorsa) öylece devam eder.
    tabi ki anlamadın aklında bir sürü soru oluştu dsfgdsf

1|0
    1|0
    • Yani serbest yapılabilir. Tam anlamıyla anlamak için çalmak gerekiyor zaten

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...