Fedailerin kalesi alamut u okuyan var mı?

okuyanlara sorularım var...

1)üzerinde tarihi roman yazıyor yani bu kitap tamamen kurgudan mı oluşuyor?

2)o kalede askerler yetiştirmesi arka bahçede güzel kadınları toplaması doğrumudur ?

3)hasan ali sabbahın ömer hayyamla arkadaş olması?

4)ayrıca kitaptaki bir konuşmada ömer hayyam Muhammet cebraille konuştuğu yalanını uydurarak insanları kandırdı diyor bu Ömer hayyam bu kadar dinsiz birimiydi ?

Güncellemeler:
aşk sorusu sorsam damlamıştınız hemen vay arkadaş :D

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Kıtabı okudum cok begendım hasan sabbahın zekı liderlıgı karsısında agzım acık kaldı.

1.roman tamamen kurgu degıl olaylar gercek ve somut

2, fedaıler yetısıtırılıo ve onlardan habersız arka tarafta cennet bahcelerı ve kadınlar var

3. Medresede hasan sabbah nizamult ve ömer hayyam arkadaslar sonra hasan nizamulkle dusman oluo

4. Ömer hayyam dınsız degıldı alevi soyundan geldıgı ıcın mezheb ınanısı farklıydı fakat hayatı eglence olarak gordugu ıcın sarap ve kadın hayranıydı aslında pekte dinle alakası yok denılebılır

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• 1.doğruluğu %100 değil kimileri muhalif yalanları demiş bu olaylara kimileri gerçek olduğunu söylemiş ki gerçeklik ihtimali daha yüksek.

2.asker yetiştirilmesi ve kadınlar doğru

3.arkadaş olmaları doğru

4.ömer hayyam şii dir.ve şiileri araştırısan soruna daha iyi bir yanıt bulursun

ama gerçekten güzel bir kitap.

0|0
    0|0
  • 1. Kitap vladimir bartol un yaklasik 15 senelik bir arastirmasi sonucu olusmustur . Kitapta Fedailer harici digerlerinin isimleri tarihi kayitlarinda bulunmaktadir. ( bu fedailerden ibni Tahir ayridir .) yani kisacasi tarihle baglantisi vardir ama tahir ile meryem in aski hakkinda bilgi yoktur . sanirim yazar burada kurgu yapmis.

2- buradaki olaylar dogrumudur bilinmez ama diger anlatilanlar gercekten asiri sacma bence.

3- Hasan Ali Sabbah gercektende Omer Hayyam ile tarihi bilgilerden yararlanarak arkadas oldugu ayni yerde ogrenim gordukleri soylenebilir. Basvezir de arkadaslaridir.

4- Omer Hayyam ogrencilik yillarinda aslinda dini kuvvetli bir insandir ama selcuklu himayesindeki yillardan sonra nedeni bilinmez bazilari icki ve kadin hayatina duskunlugunden diye soyluyor , bu nedenden olabilir kendini bozmasi.

Kitabi okumadiysan tavsiye ederim cok akici bir kitaptir.

0|0
    0|0
  • ömer hayyam dinsiz likle dindarlık arasındaki o ince cizgideydi ve alamut kalesi nde anlatılan olaylar gerceklerin kurgulanmasıdır arkadaşım. aynen olmamıştır ana hatlar doğrudur geri kalansa yazarın hayal dünyasıdır.

0|0
    0|0
  • o kalede yaşananlar doğrudur.orda devrin siyasetçilşeri ve devlet adamlarına suikastler düzenlendi.alpaslan,nizamülmülk gibi

0|0
    0|0
  • hasan sabah çok güzel

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• 1) Kurgu olan yanı da çok, fakat esas olarak böyle bir tarikat vardı...

2) Doğru olabilir çünkü bu denli büyük bir tarikat kadınlardan kendine harem kurmuş olabilir.

3)Birlikte eğitim aldıkları yönündeki söylencelerin doğrulugu kesin değilse de, birbirlerini tanıdıkları bilinmektedir.

4) Bilemeyiz.. Dinsiz mi inançlı mı Allah ve kendisi bilir..

Enfes bir kitaptır ama..:)) Semerkant ile merak etmiştim ben de Hasan Sabbah'ı.. sonrasında karşıma bu roman çıktı...Okuduklarını gerçek tarihi anlatan kitaplarla doğrulaman sanki daha doğru olur..:)

Günümüzde bu zor olsa da..

0|0
    0|0
  • kurgudan oluşmuyor yanı tamamıyle o kale hasan sabbah ve yaptıkları doğru asker yetiştirmesi o kadınlarda doğru o askerleri kandırmak için yapmış bunları ben araştırmıştım ve nizamül mülk ömer hayyam ve hasan sabbah arkadaşlardı doğru ayrıca dinsiz değildir:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...