"Bolivya" ismi nerden gelmiştir?

Bolivya ülkesinin isminin nerden geldiğini bilen kaç kişi var? İnternetten bakıp söylemeyin lütfen :) Biliyorsanız:"Biliyorum, şurdan geliyor", bilmiyorsanız:"Bilmiyorum".

Güncellemeler:
link

Okumanız dileğiyle:

link

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• Eskiden, İsa'dan önce 3binli yıllarda Libya'yanın adı Livya imiş, aslında Livia imiş. O zamanlar sürekli savaşlar olduğu için sürekli bi' sömürgecilik hakim tabi dünyaya.

İtalyanlar da avrupa da yer bulamayınca alt taraflara sefer düzenlemeye başlıyorlar ve Cezayir, Fas ve Burkina Faso'yu alıyorlar.

Bu ülkelerden sonra İtalyan ordusu, Livia seferine çıkıyor ve Fransızlar bunu fırsat bilip İtalya'ya giriyor. O zamanın komutanı "Ya seferden döneriz, ya Livia'ya gideriz!" diyor. Adam "İşte risk budur!" diyor yani.

Düşünüp taşınıyor ve İtalyanca "Boh Livia" diyor. "Boh" İtalyanca "Ee yani, kimin umrunda" manasındadır.

Halk kendilerini yalnız bırakmayan ve orduları İtalya'ya geri çeken komutanı bu sözle anıyor. Gel zaman git zaman, İtalya'da herkes BohLivia diyor. Zamanla Bolinia, Bolivna falan derken son ismi BOLİVYA olarak kalıyor.

2|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bilmiyorum

0|0
    0|0
  • bu ülkenin ilk devlet başkanı olan Simón Bolívar ’ın adından alır

0|0
    0|0
  • Ulkenin ilk devlet baskanindan alinmis olmasi muhtemel.

Bolivar,Bolivya son iki harfin pek lafi olmaz.

0|0
    0|0
  • Senin sabah sabah Bolivar nereden aklina dustu allasen?

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum .

0|0
    0|0
  • bilmiyorum .p

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Bolivya misiriyla unludur. boliv misir demektir. boliv yagi da misir ozu yagidir. Boliv yagi zamanla degisim gecirerek Bolivya olarak degismis, ulke ismine cok benzedi hadi buraya artik Bolivya diyelim der olmuslardir. 1968'de Bolivya cumhuriyeti boyle kurulmustur. Misir cumhuriyeti yani.

0|0
    0|0
  • Olivya... Başına "B" koy ?

0|0
    0|0
  • Simon Bolivar isimli Hispanik bir asker ve devlet adamından.

0|0
    0|0
  • Bolivya deyince aklıma Che geliyor başka da birşey gelmiyor

0|0
    0|0
  • Hiç merak etmedim.

0|0
    0|0
  • Yanlış hatırlamıyorsam ülke başkanının ismi idi Bolivar ? :S

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum ama başlığı "Bavyera" olark okudum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...