Sinema mı tiyatro mu? Peki sence hangisi ve nedeni?

Sinema mı tiyatro mu? Peki hangisi ve nedeni? Bence sinema. Çünkü daha etkileyici.

0|0
22|11

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 21

• Sinema ve tiyatro tartışması bana kalırsa bir kültür farklılığı doğuruyor. Kendimden örnek vermem gerekirse, sinema dünyasına oldukça yakınım. İşleyişi bilirim ve elimden geldiğince öğrenmeye çalışırım. Ama oldum olası sinema salonlarını sevememişimdir. İki buçuk saat boyunca robot gibi kocaman bir ekrana bakarak - ki büyük ekran konsantrasyonu dağıtıp aklı bölüyor - ses çıkarmadan put gibi oturmamız gerekiyor. Tiyatro salonunu ele alacak olursak orada da aynı şekilde sessizce iki-iki buçuk saat ses çıkarmadan oturmak gerek. Fakat sinema ortamı çok kasıyor insanı, tiyatro salonları öyle değil çünkü sahnede işlenen olay canlı. İzleyiciyi sürekli diri tutuyor. Hiç tiyatroya gidip de sıkılan insan gördünüz mü? Ben birçok oyuna katıldım ve görmedim. Ama sinema aynı sözü vermiyor izleyicisine. İnsanların sinemada belirli bir dakikadan sonra dikkati dağılıyor, olayı kaçırıyor hatta genelde uyuyanlar oluyor. Evde salıncağın videosunu izlemekle, parka gidip salıncakta sallanan çocukları izlemek hiç bir olur mu, sorarım size...

0|0
    0|0
    • Ben tiyatro sıkılan insanlar görmüştüm. Ben de sinema diyorum. Elbette orada sıkılanlar var. Sıkılanlar hep olacak bu bir reelite.

• Kökeni o bunu reddetmiyorum. Ama sinema da tam olarak tiyatro değildir. Sinemada oyunculuk düzenlebilir, değiştirilebilir. Her ne kadar daha yapay olsa da istenilen hedefle istenilen noktaya getirilebilir.

• Tiyatro da yapay sinema da etkileyicilik diyorum ben. Düşününüz, bir felaket senaryosunu izlerken en çok sizi ne etkiler?

• Sinema

0|1
    0|0
  • sinemaa

0|1
    0|0
  • sinemayı sevmiyorum tiyatroyu oynaması da izlemesi de çok zevkli yani sinemada sadece kameranın karşısına oynuyorsun ama tiyatro bambaşka bir sürü insanın karşısında canlı canlı oynuyorsun o heyecan o başarının mutluluğu seyircilere baktığında gördüğün koca karanlık kendini o salonda yalnız gibi görmen ama asla yalnız olmaman aldığın o alkış mükemmel bir duygu ama tabi biraz da saçma ikisini karşılaştırmak tiyatro da aksiyon ama sinemada aksiyon iyidir ama yine de ben oyumu tiyatrodan yana kullanıcam :)

0|0
    0|0
  • Sinema

0|1
    0|0
  • Küçüklüğümden beri gittiğim, biriktirdiğim tüm paramı gitmek için harcadığım sinema tabi ki :)

0|1
    0|0
  • Sinema daha iyi

0|1
    0|0
  • Sinema

0|1
    0|0
  • sinema

0|1
    0|0
  • Sinamaya ne Tiyatrosu allh askina 😜

0|1
    0|0
  • tiyatro

0|0
    0|0
  • sinema

0|0
    0|0
  • Tiyatronun yeri çok ayrı

0|0
    0|0
  • Sinema

0|0
    0|0
  • opera diyerek konuyu kapatırım.

0|0
    0|0
  • İkiside

0|0
    0|0
  • Tiyatro. oyunun içindesin ve canlı izliyorsun.

0|0
    0|0
  • sinema

0|0
    0|0
  • Sinema

0|0
    0|0
  • tiyatro. Cünkü daha cok oyunun içinde hissediyorsun.

0|0
    0|0
  • Sinemayı hayal dünyası zayıf olan insanlar seçer. Neden mi? Çünkü sinemada efektler vardır ne biliyim kamera, müzik, ortam vs konuyu daha iyi anlamınızı sağlar. Fakat tiyatro da mekan kısıtlıdır tamamen iyi oyunculuğa bakar, ama sinemayı oyunculuğu iyi olmayan biri bile oyanayabilir. Tiyatro da hayal dünyana bırakırsın ortamı... kişiyi... Aslında tam toparlayamadım cünkü kafam dağınık. ne diyom ben yaa :(

0|0
    0|0
    • Hayal gücüm zayıf değildir. Aksine sinemaya gittiğimde izlediğim filmin gerisini ilerisini hayal ederim. effektler hayal ettiklerimin kurgulanan kısmının sadece ufak bir bölümüdür. Tiyatroya gelince bana göre sinemadan daha az etkileyici. ancak onun ap ayrı bir yeri var.

• evet güzel toparladın tşl

Erkekler Ne Diyor 11

• İkisinin verdiği haz farklı

0|0
    0|0
  • Tiyatro > Sinema.
    Tiyatroya yakın olarak eski dönem sinemalarını görürüm. Tiyatronun o anki performansı, sinemadan daha güzeldir daha çekicidir. Sinemada bir filmin belirsiz sürelerde seanslarına git hep aynı tad. Tiyatroda o monotonluk yok. Her daim güzel bir tad alıyor insan. Tiyatro provalarına katılmanı tavsiye ederim. O prova da o insanları izle o ortamın tadına bak. Sonra da o tiyatronun sahnelendiği zaman izle...

0|0
    0|0
    • Ben bir çok kez provada bulundum

• Şu an ki sinemaya gelince... Sinemayı sanat dalı olarak gören yönetmenler hala bolca var. Beni asıl endişelendiren kâr delilerinin türemesi. Özellikle son dönemde çıkan değişik ütopyalarda geçen kitaplar hemen uyarlanıyor. Bu eserler uyarlanırsa genellikle aynı kadrodaki genç oyuncular oynuyor. Aynı şey hemen uyarlanan aşk romanlarında da geçerli. Karaktere uysun uymasın. Yakışıklı bir aktör olsun 14-20 yaş arasını cezbeden biri olsun yeter. Daha bu ütopyanın bir çok derdi varken yönetmen ve yazarların hep aynı şeyleri tencit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyması ne kötü. Eski filmlerde de farklı ütopyalar var. Ama daha mantıklı ve oturaklı, sinema tekniklerini daha iyi kullanarak. Ayrıca sürekli değil. Bu da onları daha kaliteli yapıyor.

• Evet aynı fikirdeyim. Mesela marvelin çizgi romanlarını okudum. Filmlerine bakıyorum uçmuşlar. Tamamiyle makyaj. Neil Gaiman'ın Stardust romanı vardı onun film derlemesi kitaptaki kadar tad vermedi. Eksiklikten ziyade, kitabı imajını genel olarak yansıtamadı. Silmarillion'un filminin çevrilmesine karşıyım ben. Mahvedecekler. Tiyatro bana bir nevi sesli kitap gibi geliyor.

• Sinema tiyatto cok sikici

0|0
    0|0
  • tiyatro

0|0
    0|0
  • Sinema ve tiyatro farkli seylerdir ikisininde yeri ayridir

0|0
    0|0
  • tiyatro. sinema da izlediğin ortamı bir çok kişi aylarını verip hatasız bir şekilde canlı canlı oynuyor, ve seyirci orda yokmuşcasına.

0|0
    0|0
  • bence de sinema çünkü izlemesi daha kolay ulaşması daha kolay

0|0
    0|0
  • Sinema elbette.

0|0
    0|0
  • sinema, tiyatro alıskanlıgı pek yok ve sarmıyo pek

0|0
    0|0
  • Tiyatro 🎭 yeri farklı ama sinema güzel 😃