İslam ile demokrasi bağdaşır mı?

Bir tarafda kendine has kanun ve hükümleri bulunan ilahi kaynaklı bir din olan İslam , diğer tarafta insan elinin ürünü ve halkın kendi kendini yönetmesini esas alan beşeri bir yönetim tarzı. Birisi ilahi değeri beşeri kaynaklı olan bu iki yol bir bir biriyle bağdaşır mı? Benim görüşüm bunun mümkün olmayacağı yönünde. cevap veren herkese teşekkürler...

Güncellemeler:
Düşünceleriniz nelerdir?

0|0
3|4

En İyi Erkek Görüşü

• Bağdaşmaz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Demokrasi, insanlarin ve butun fikirlerin esitligini, yasama hakkini esas alirken
    Ser'i hukuk savunuculari, Allah'in kurallarini tum insan icadi kurallara ustun kilar ve hic bir yonetimi kabul etmez. bkz; Iran
    Burada onemli bir baska nokta da, demokrasi tum fikirlerin yasama hakkini esas alirken, demokrasi karsiti bir akimida icine almasi bir paradoks meydana getirir.
    Demokratik yonetimlerde, Baskalarinin ozgurluklerine zarar veren , demokrasi karsiti bir akima izin verilmemelidir.

0|0
    0|0
    • İslam ilahi kaynaklı bir dindir, dolayısıyla hükümleri sorgulanamaz. Demokrasi dahil kendisi dışındaki beşeri ideolojileri tümüyle reddeder. İslam demokrasi ile bağdaşmaz ve böyle bir yakınlaştırmaya gerekte yoktur. İslamın başlı başına bir bütündür, ekleme ve çıkarmaya ihtiyaç duymaz. Adaleti esas alır. demokratik bir yönetim sorunlar yumağıdır, bir takım azınlıkların çıkarlarını korumaya dayalı bir düzendir. vakıa da bunu göstermektedir.

• Dinler saçmalıktır.

0|3
    0|1
  • şimdi ilk halifelerin seçimle işbaşı yaptığını düşününce mümkün olabilir gibi geliyo

0|0
    0|0
    • Demokrasi sadece seçimden ibaret değildir, halkın kendi kendisini yönetmesidir, İslam ise bu hakkı kendisinde görür, mesele burada çatallanıyor

• İslam yönetici seçimine karşı çıkmaz, ama kendi kanunlarının dışında bir kanunu kabul etmez

• aynen doğru dolayısıyla demokrasiyle bağdaşmıyo

Erkekler Ne Diyor 3

• Kardeş herkesin dini aynı mı yolda yürürken her gördüğün 20 adamın 20'si müslüman mı din görüşü farklılıkları var sen şeriatı getirirsin eyvallah'da ateistler isyan çıkartırsa sıkıntı büyük. sadasdxzcasdsad

0|0
    0|0
  • Demokrat ve sosyal islamiyet yaşanamazmı.

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
Yükleniyor...