Halkımızın sinemaya bakış açısını merak ediyorum?

Türk izleyicisi sinemaya bir sana olarak mı bakıyor yoksa sadece bir eğlence uprası olarak mı gordugunu merak edıyorum sanat olarak bakan azdır elbette ama su da bır gercekkı ulkemızde sınema cok kotuye gıdıyor bunu degısterebılcek olanlar ızleyıcı kıtlsesıdır türk filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz merak edıyorum?

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• Bu ülkede en çok gişe yapan filmin Recep İvedik olması zaten herşeyi açıklıyor.

0|1
    0|0
    • Çok açıklayıcı oldu verdıgın örnek mısal yapılan fılmelerın recep ıvdek veya tarzı olması ızleyıcı ıcın daha kalıtelı urunlerın kıstlanması anlamına gelıyor ee yapımcılarında ısıne gelıyor ucuz kalıtesız masarfsız fılmlerın yapılması nasıl olsa ızlenıyor mantıgı var

Kızlar Ne Diyor 3

• Pek sanmiyorum Turk izleyicisinin sinemaya sanat olarak baktigini. Sanat farkli birsey, Recep ivedik gibi filmler sanatsa eger...

Tr'de sinema, genellikle civik civik ask mesk konulari, sasali ve hayali hayatlar, ayrica berbat oyunculuklar uzerinde donuyor, Gecmis yesilcam filmleri suanki Turk sinemasindan cok daha iyi bence.

Toplum sinema perdesinde yasamak istedigi hayati gormeye calisiyor buda ortaya boyle bir kordugum cikartiyor bence.

0|1
    0|0
    • Türk izleyıcısın beklentısı ya guldursun ya da aglatsın mantıgıdır ıcındekı mesajlar veya metaforlar ya kımsenın umrunda degıl ya da anlayabılcek kapasıte yokkı cekılmıyor. Toplumumuz gercekten korerıyor bakın cekılen turk dızılerı hep amerıkan ozentısı ama amerıkada oyle dızıler yok adamlar salakmı kendı halkına ezıyet cektırmeye.

• Turk seyircisinin bazi yuksek puanli filmleri anlayamamasindaki en buyuk etken bana gore, kultur seviyesindeki dusukluk ve tam olarak filmin icerisinde anlatilmak istenen sanatsal konuyu hayal edememelerinden kaynaklaniyor. Mesela bilimkurgu filmleri, bu filmlerdeki anlami anlayabilmek icin biraz hayal dunyasina dalmaniz gerek, biraz bilimle ic ice olmaniz gerek, mantik yurutmelisiniz ki filmi degerlendirin. Zincirdeki halkalar eksik olunca insanlarda anlam veremiyor tabi.

• Evet haklısın mesela yıldızlararasında fılmınde gercekten bılım hakkında baya bılgıye sahıp olmak gerekır kı anlayabılesın. Kültür sanat olarakta bizi hikayelerin içerıgı deıl etkısı ılgılendırıyor o yuzden ıran fılmlerını kımse sevmez bızım ulkemızde veya nurı bılge ceylanı pek ızlemezler. Bide su bır gercekkı meraforları analayabılcek kapasıteye sahıp ızleyıcı yok ulkemızde mesala zobılerın safagı fılmını ızle ve yorumlara bak ızleyıcının sacma buldugu bır zombı fılmı olarak yorumlanmıs hep ama aslında oyle bır aznlatısı varkı o ızleyıcıyı bırebır anlatımıs

• Türk sinemasında da çok kült ve sanatsal film var aslında da değeri bilinmiyor. En bilinen "Sevmek Zamanı". Sanat kokuyor resmen. Yenilerden "Sen aydınlatırsın geceyi" çok güzel."Gölgesizler" de çok etkileyiciydi.

0|1
    0|0
    • Bunlar eski filmler o zamanki bakış açısı öok farklıydı ama destek yoktu sımdıkı gıbı maelsef o zamanın yönetmenleri atıf yılmazlar ertem egımezler lütfi akad osman sedenler gunumuzde var mı ki? Ama onalrda ne kadar çok film ceksede destek alacak bır kıtle bulamadılar kendılerıne

• Evet bunu bende düşünüyorum. Teşekkürler.

• Hadi bakalım basaralı bır yönetmen neden cıkmasınkı senden de :)

• Önüne gelen senaryo yazıyor ne diyeyim

0|1
    0|0
    • Aynen öyle misal oğlum bak git ne dırya aslında o kadar sacma sapan ınsanlar sektore atılıorkı ısın ehlı yeteneklı ve egıtımını almıs ınsanlara fırsat kalmıyor belkıde o yuzden gelısmıyor sınemamız

• Torpilden başka şey değil o yeteneksizler

• İşte bu yuzden nah gelısır sınema ve bence sınema oyle basıte alıncak bır sektor degıl stalin bile savaş sırasında halkı ıcın bırcok film cektırıp trenle dolastırıp sehır sehır ızlettırmıs adam tee o zamndan etkısını cozMus sınemanın :)

Erkekler Ne Diyor 3

• Sevişme mekani bence :)

0|0
    0|0
    • Sinema sektorundwn bahsedıyorum aslında sınrma salonları degıl :)

• çok pahalı :/

0|0
    0|0
  • katılıyorum

0|1
    0|0
Yükleniyor...