İmam neden yobazlığı öğretmen ise aydınlığı temsil ediyor?

Bende öğretmenlik okuyorum. Okuduğum kitapların çoğunda karakterler bu şekilde. Reşat Nuri'nin "Yeşil Gece" adlı romanı mesela.. Bir rivayete göre Atatürk'ün ;"Bana yobazlığı anlatan bir roman yaz." demesi üzerine kaleme alınmış . Ne kadar doğru bilemem..

0|0
6|16

En İyi Erkek Görüşü

• Cumhuriyet kurulurken buyuk bir mücadele oldu bir devrim olurken bazen kırıcı olunabiliyor evet butun dini görevleri icra edenler oyle değildi ama inkılapçılığın onundeki en buyuk engelde onlardı

1|0
    0|0
    • Dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerekir haklısınız bu konuda. İnkılap yapılırken baskı ve zorlama olması gerekiyormuş . Ne kadar demokrasi olsa bile. Bu da insanlarda çelişki yaratıyor .

• Siz bilirsiniz

• Evet hocam

En İyi Kız Görüşü

• sanırım yoğun olarak servet-i fünun edebiyatı ve o döneme yakın eserleri okuyorsun. bu yaygın olarak var olan bir şey. bugün bile imamlarla ilgili algı kırılamadı. ama gerçekten aydın bir imam görmek istersen onur ünlü'nün itirazım var filmini izle. bir camii imamının vaaz sahnesini atıyorum. aydınlanırsın valla.

https://www.youtube.com/watch?v=ianvSGqtEiQ

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Kurtuluş savaşı sonrasında ve Cumhuriyetin ilk zamanlarında imam kılığında bir sürü hain vardı. Zaten Atilla ilhan'ın şiirlerinde "yeşil yılan" terimi bunu temsil etmektedir. O dönemlerin şartlarına bakarsan, halk cahil ve dinine bağlı , e nasıl halk ayaklanması yapacaksın? ya imamları satın alacaksın ya da sen imam yetiştirip kullanacaksın. Şu anda bile halkın gözü dinle körleşmiş bir halde.

Ama bazı at gözlüklü ve sığ insanlar bunu "islama düşmanlık" diye adlandırıyor. Önlerine gerçekler gelince ruhları ter basıyor ve inkar ediyorlar hiç bir dayanakları olmadan.

1|0
    0|0
  • ELİNE kalemi alan birşeyler karalıyor şefim KULAK asma..

1|0
    0|0
  • Roman yazarları imamları sevmiyormuş demek ki.

2|0
    0|0
  • bu ülkede islama hep düşman olunulmuş hep inananlar aşşalanmıştır o dediğin kişilerde aşşalayanlar arasında malesef hiç bir zaman bu ülkede inanca ve etnik kökene saygı gösterilmedi ayrıca bakarsak günümüz öğretmenlerine nasıl aydın nesil yetiştirdikleri ortada

1|0
    0|0
  • Din düşmanlığı...

1|0
    0|0
  • Islam
    Karşıtı düşüncelerin yaptığı basit ön yargı islamın çıktığı o zirvenin daha tabanına ulaşamadı kurulan sistemler halt rtmısler

1|0
    0|0
  • Sen nasıl insansın ne demek imam yobazlığı anlatıyor imam islamı adabı namusu ve sana dair insna olmayı yardımı vicdanı öğretiyor kısaca islam dini allah senin belanı versin imama yobazlık öğreten diyen birisisin

1|0
    0|0
    • Detayı okumadınız sanırım. Ben yanlış olan bir yargının nedenini sordum sadece

• Neyse açıklama yapmak istemiyorum . Ön yargı insanlarda paslı bir çivi gibi..

• evet kesin öyledir

• Bilinç altımıza işlenmek istenen bu bizi savaşlarla mağlup edemeyenler aile ve toplum yapımızı bozarak elde etmeye çalışıyorlar ve görünen başarıyorlar. Allah bize akıl vermiş düşüne bilmemiz için

1|0
    0|0
    • Bunu günümüzde teknoloji aracılığıyla yapıyorlardı. Eskiden kitaplar , gazeteler , dergiler ile. Durum içler acısı.

• Bunlar tamamen ultimate, siyonizm gibi batılı ülkelerın ya da onların sahıplrının oyunu adamlara helal olsun ısteseler yemek yemeyın diye bilinç altı mesajın verip bizi aç aç öldürecek ;(

1|0
    0|0
  • ne alaka sen yobazsın bence

0|0
    1|0
  • bence düşünürsen bulacaksın hadi sana kolaylık yapim o imamı papaz yap öyle düşün

1|0
    0|0
  • Cehalet insana herseyi öğretir. Sen dini guzel öğret yobazlar kalmaz piyasada

1|0
    0|0
  • Kalk git derim ogretmensin ama kafa bos

0|0
    1|0
  • dini suistimal edip para sömüren yobazlar da var adam gibi adam imamlarda var sütçü imam gibi

1|0
    0|0
  • Siyonistlerin işi

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Aslında öyle bir temsil yoktur. Herkes kişi bazında değerlendirilmelidir.

Genellemelerin hepsi gülünç ve yanlıştır :)

3|4
    0|1
  • ''Bu ülke şeyhül islamlar yüzünden geriye gitti'' denen bir tarihten bahs ediyoruz..

1|0
    0|0
    • Dönemi şartlarına göre değerlendirmek dağa doğru olur bence genelleme yapmadan.

• daha dogru olur **

• dönem ve şartlarına göre yorum yapmıştım zaten? ''bir tarihten'' diyerek bunu göstermiştim okursanız iyi anlarsınız.

• Saçmalık ikisi de çok önemli iki meslek yani toplum için

1|0
    0|0
  • Cumhuriyet dönemi ve sonrası edebiyat akımlarında roman ve hikayelerde bu düşünce tarzı moda olmuş.

1|0
    0|0
  • Bunu sen uydurdun.

1|0
    0|0
    • Neyi? Okuduğum makalelerde yazanı söyledim ben.

Yükleniyor...