Avrupanın siyasi kafaca üstünlüğü mü Osmanlı'nın askeri üstünlüğü mü?

Size tarihin sayfalarından kopan gelen bir soru..

Hepimiz biliyoruzki.. Avrupa ne zaman cografı kesıflerle gozu açılır.. Basit bir menevrayla günü yakalar.. Orta çağın karanlıklarından bilim ve aklın yardımıyla aydınlıklara ulaşır.. o zaman Osmanlı devleti yıkılışına zemin hazırlar.. Bazen keske dıyorum.. Osmanlı devletı gunu yakalasaydı belkı lıderlıgımız surecektı.. Sizce bu durumda çağı yakalayan bilimin ısıgında ılerleryen Avrupayı mı yoksa sadece askeri başarısıyla anılan Osmanlı devletini mi daha başarılı olarak gorebilirz?

0|0
1|10

En İyi Erkek Görüşü

• osmanlı bir dönem bilimin merkezi halindeydi.şu an nası ki ingilizce bilinmesi gerekiyor,o zamanlar da osmanlıca bilinmeliydi.tabi sonrasında senin de dediğin gibi avrupalılar kalıplaşmış,sabir fikirleri bi kenara bırakıp yeniliğe açık hale geldiler.osmanlı ise bunu yapmadı. sanırım sabit düşüncenin kurbanı oldu.

0|0
    0|1
    • hmm evt ıyıı yorum.

• yakalamaya çalışıyorum.. ama maalesef eksıklerımıde gormuyor deılım..

• herkesin eksiği olur elbette.eksiklerini gidermek için neler yaparsın.bilgili birine benziyorsun

Erkekler Ne Diyor 9

• osmanlının hükümdarlığı her türlü bu günlere kadar süremezdi zaten.artık imparatorluk fikri yok.milliyetçilik fikri mevcut bütün ırklarda.içimizde ki kürtlerlerle bile sorun yaşıyoruz mesela bugün.bir çok ırk olsa sen düşün artık.

1|0
    0|1
  • Teknoloji ve ekonomik özgürlük tabiki.. Abd'nin hala yıkılmamasının sebebi.

israil'in dünyanın en verimsiz topraklarında meyve sebze yetiştirebilmesi gibi.

0|0
    0|1
  • Bu sualinin cevabı buraya sığmayacak kadar uzun ve derin.

Usûlen bir kaç kelam etmek gerekirse;

Avrupa'yı büyüten ne sanıldığı gibi coğrafi keşiflerdir ne de bilimsel gelişmeler aynı şekilde Osmanlı'yı küçülten de bu iki olay değildir.

Hadise kanaatimce şudur;

Avrupa ne zaman ki Hristiyanlığın köhneleşmiş düşünce yapısından kurtulmuş o zaman terakki etmiştir.

Osmanlı dolayısıyla Müslüman ne zaman ki İslam'ın emir ve yasaklarından uzaklaşmış o zaman rücu etmiştir.(Bilim ve sanatta en ileride olduğumuz zamanların İslam'ı tatbikte en muazzam seviyede olduğumuz dönemlere denk gelmesi tesadüf müdür?)

0|0
    1|1
    • evt mantıklı olabılır..

• ne gibi emır ve yasaklardan uzaklasmıs.. benım bıldıgım hep olayın ıcındeydı..

• Bunu 498 karaktere sığdırmak mümkün değil.

Bir misalle izah etmek gerekirse;

İstanbul'da isen ricam odur ki bir gün Topkapı ve Dolmabahçe Saraylarını ziyaret et. Gerçeği bilmesen Topkapı'yı yıkılış , Dolmabahçe'yi yükselme döneminde yapılmış zannedersin. Ha bazıları diyor ki devletin zayıflığını gizlemekti son dönem saraylarını yapmaktaki maksat. Ben katılmıyorum.

• Osmanliyi Osmanli yapan askeri basaridan cok hosgorusu adaletiydi..bilimsel olarak cok bisey yapmamis osmanli ama bilimin de gerisinde kalmamis, toplarin icadlari vs de osmanli zamaninda olmus..avrupadaki o ilimlerin kaynagi da hep osmanli..ibni sinanin tipi vs..

0|0
    1|1
    • evt onlarda varda yetmedı ıste.. hanı yenı bır kıta arayısına gıremedı.. yanı sadece askerı gucune guvenınce de olmuyor bu ısler.

• evet bu konuda haklisiniz fennin biraz gerisinde kalmislardi ama turkiye kadar geriden de takip etmiyorlardi.. Mesela sultan abdulhamid zamaninda robot yapmislar mekanik bunu iliyo muydunuz?

• evt sımdılkı durumumuza kıyasya ıyılerdı:D

• Şimdilerde dünyada söz sahibi olan ülkeler sanayide ve bilimde oldukça ilerlemiş olan ülkeler. Buradan sorunun cevabı çıkmış oluyor.

En güzel örneği Gelişmiş 8 ülke grubu: ABD, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Rusya.

1|0
    0|1
  • osmanlının siyasi başarıları es geçilemez.. II. selime kadar her şey yolundaydı..

0|0
    1|1
    • sıyası ve askerı basarısına bısey demedım.. avrupanın ustunluk kurmasından bahsettım:D

• Osmanlı Devleti de bilimde iyiydi.Ancak daha sonra bozdu.

0|0
    1|1
  • Her şey bu kadar basit olmadı. Bir tek coğrafi keşiflerle olmadı, işin içinde bir sürü faktör var. Osmanlı yükselme-duraklama-gerileme diye dönemler yaşamadı ve öyle anlatıldığı gibi Avrupa'ya kulak tıkamadı, yenilikleri hep takip etti ama uygulasa bile tutmadı. Çünkü ekonomik altyapısı yoktu. "Günü yakalamak" diye bir şey yok, Turgut Özakman okumakla olmaz, o dar ulusalcı kafasını aş biraz

0|0
    0|0
  • anam ağza bak, yerim yerim :D:D:D

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 1

• Avrupa'yı tabii ki de

0|0
    0|1
Yükleniyor...