3 soruda 3 mantıklı cevaba EİG?

1-Karşınıza birden bire gizemli bir kapı çıkıyor!

Kapıda 8 tane anahtar asılı ve her biri birbirinin aynısı! Anahtarların yanında bir not buluyorsunuz:

Tebrikler! Ateşlerden kurtulmuşsun. Bu oldukça kurnaz olduğun anlamına geliyor! Acaba yeteri kadar kurnaz mısın? 8 anahtarı fark etmişsindir! Bu anahtarlardan 7 tanesi sahte, 1'i gerçek. Gerçek olan anahtar diğerlerinden daha ağır! Eğer sahte anahtarla kapıyı açmaya çalışırsan... öleceksin!

Doğru anahtarı bulman için sana bütün cömertliğimle bir tane çift kollu terazi veriyorum! Ancak bu teraziyi sadece iki kere kullanabilirsin! Daha fazla kullanmaya çalışırsan... Bom!

Sekiz anahtardan hangisinin en ağır olduğunu terazide sadece 2 tartım yaparak nasıl bulacaksınız?

Bunları unutmayın

- Yedi tane birbirinin aynı sahte anahtar

- Sekizinci anahtar gerçek. Diğerleriyle tamamen aynı görünüyor ama daha ağır

- Eski usul bir teraziniz var - bilirsiiz iki tarafında birer kefesi olan

- Tartıyı sadece iki defa kullanacaksınız

2- 3 adam bir otele gider her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Bellboy u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister. Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.
Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3x9 = 27 lira dır 2 lira da bellboy a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?

3- Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yanlızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz?

Güncellemeler:
ilk tarttığın 6 anahtarda eşitsizlik varsa zaten dışarıdaki 2 anahtarı at çöpe :D yani cevap doğru. 3erli gruplar eşit değilse ağır grubu alırım içlerinden birini alırım diğer ikisini tartarım. yani bu durumda dışarıda kalan iki anahtarın ikiside yanlış ve bu 3 anahtar doğru.

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• 1- iki anahtarı ayırır diğerleri 3erli grup yapar tartarım eşitse elimdekileri tartar bulurum 3erli gruplar eşit değilse ağır grubu alırım içlerinden birini alırım diğer ikisini tartarım eşitse elimdekidir eşit değilse ağır olandır doğru anahtar
    2-25 lira ödediler 3 lira geri aldılar 2 lira bahşiş toplam 30 lira yine sadece işlemde hata o kadar
    3-ilk anahtarı açar beklerim sonra ikinci anahtarı açar yukarı çıkarım yanıyorsa ikincidir ampul soğuksa üçüncü sıcaksa birinci

0|1
    0|0
    • aferin :) 3 cevabında doğru ve mantıklı cevaplar :)

• aynen öyle bu arada benim etikette hata olmuş galiba @XxWandetxX

• @deadalus haklısın kardeş tam çözdüm sana yazcaktım baktım açıklamışsın ;)

Erkekler Ne Diyor 8

• bu kadar şeyi okuyup düşünmemeyi daha mantıklı buldum bence eig benim.

0|0
    0|0
  • 1. soruyu düşünüyorum heniz bulamadım..

2. soruya gelince aslında ortada kaybolan para yok beyinimiz bize oyun oynuyor.. adamların ne kadar verdiği önemli değil otele ne kadar para verdikleri ve cepten çıkan para önemli.. 10 ar liaradan 30 lira otele veriliyor.. bunun 5 lirasını geri vermesini söylüyorlar otel 25 lira almış oluyor geri kalan 5 liranın 3 lirası adamlara geri veriliyor 2 liarası bahşiş.. kaybolan para yok..

3. soruya gelince anahtarların hepsini açık bırakıp 1 saat beklerim.. lamba belli bir süre sonra ısı vermeye başlar.. sonra hepsini kapatıp odalara tek tek girerim.. sıcak olan oda hangisiyse dışarı çıkar anahtarı açar odaya girerim.. ;)

0|0
    0|0
  • 1)
    Anahtarları 3-3-2 grupla 3-3 olanı tart eşitse kalan 2 anahtardan birisi yine tartım yaparak bulursun
    Eşit çıkmazsa o zamannnn ağır basan tarafta yani 3 tane anahtarın içinde onun da ikisini seç tart eşit çıkarsa seçmediğin anahtar eşit değilse zaten belli

0|0
    0|0
  • Ilki 8 anahtar... 4 ve 4 ilk tarti. Biri agir. 4 elendi. 2 ve 2 desem... 2 kalir... Ah be. Olmadi. 3 ve 3 desem. Biri agir gelse eger gelmesse bulurum. Geldi diyelim. 1.5 1.5 kalicak... 3 anahtar kalicak. Birini ele. Tart. Ayniysa. Belli olur. Degilse de belli olur. Guzel buldum. Diger soruya bakayim.

0|0
    0|0
  • Bitinci soru için dörder tane kefeye koyarım bir taraf daha agır ceker. Sonra en üstten iki kefeden de alırım birer tane eşitlik olursa agır ceken taraftan aldığım anahtanr dogrudur esitlik denk olmazsa birer tane daha cekerim üstten. Bulana kadar yani. İkinci soruda ortadaki para değişmiyo sade bölüştürme değişiyor. Üçüncü soru içinde lambanın sıcaklığı taktiği kullanılır.

0|0
    0|0
  • Yan sekmen açıp google amca'dan bakmıyorum ve cevapları sayıyorum 1 ben elimle anlarım teraziye gerek yok 2 bos 3 bos EİG alabilirmiyim Asdfghjk

0|0
    0|0
  • bu ne la hügo mu oynuyoruz

0|0
    0|0
  • Soruyu anlamadim birdaha anlatirmisin?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• 1) 4 bir kefeye 4 diğer kefeye ağır gelendeki 4 taneyi alırım sonra 2 bir kefeye 2 bir kefeye ağr gelende ki iki anahtarı alır elimle anlamaya çalışırım :D
    2) işlem hatası var eşya 25 tl 3 tl geri dağıtıldı 2 de bellyboy da toplam 30
    3) :(

0|0
    0|0
  • 2. soruda işlemlerde hata var.30 a değil 25 e ulaşman lazım 2 tlyi çıkartırsak 25 e ulaşırız

0|0
    0|0
Yükleniyor...