3 soruda 3 mantıklı cevaba EİG?

1-Karşınıza birden bire gizemli bir kapı çıkıyor!

Kapıda 8 tane anahtar asılı ve her biri birbirinin aynısı! Anahtarların yanında bir not buluyorsunuz:

Tebrikler! Ateşlerden kurtulmuşsun. Bu oldukça kurnaz olduğun anlamına geliyor! Acaba yeteri kadar kurnaz mısın? 8 anahtarı fark etmişsindir! Bu anahtarlardan 7 tanesi sahte, 1'i gerçek. Gerçek olan anahtar diğerlerinden daha ağır! Eğer sahte anahtarla kapıyı açmaya çalışırsan... öleceksin!

Doğru anahtarı bulman için sana bütün cömertliğimle bir tane çift kollu terazi veriyorum! Ancak bu teraziyi sadece iki kere kullanabilirsin! Daha fazla kullanmaya çalışırsan... Bom!

Sekiz anahtardan hangisinin en ağır olduğunu terazide sadece 2 tartım yaparak nasıl bulacaksınız?

Bunları unutmayın

- Yedi tane birbirinin aynı sahte anahtar

- Sekizinci anahtar gerçek. Diğerleriyle tamamen aynı görünüyor ama daha ağır

- Eski usul bir teraziniz var - bilirsiiz iki tarafında birer kefesi olan

- Tartıyı sadece iki defa kullanacaksınız

2- 3 adam bir otele gider her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Bellboy u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister. Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.
Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3x9 = 27 lira dır 2 lira da bellboy a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?

3- Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yanlızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz?

Güncellemeler:
ilk tarttığın 6 anahtarda eşitsizlik varsa zaten dışarıdaki 2 anahtarı at çöpe :D yani cevap doğru. 3erli gruplar eşit değilse ağır grubu alırım içlerinden birini alırım diğer ikisini tartarım. yani bu durumda dışarıda kalan iki anahtarın ikiside yanlış ve bu 3 anahtar doğru.

0|0
29

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 8

  • Ilki 8 anahtar... 4 ve 4 ilk tarti. Biri agir. 4 elendi. 2 ve 2 desem... 2 kalir... Ah be. Olmadi. 3 ve 3 desem. Biri agir gelse eger gelmesse bulurum. Geldi diyelim. 1.5 1.5 kalicak... 3 anahtar kalicak. Birini ele. Tart. Ayniysa. Belli olur. Degilse de belli olur. Guzel buldum. Diger soruya bakayim.

    0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...