Kürt sorunu nedir ve çözümü nasıl olmalıdır?

Bu ülkede kürt olanlara ayrımcılık yapıldığını ve sorunları olduğunu düşünüyor musunz?

edit: Aslen doğuluyum ama doğma büyüme istanbul'danım. Hayatım boyunca doğuya gitmedim. Bazen nerelisin diye sorduklarında doğma büyüme istanbul diyorum.

Aslen oralıyım diyorum. Ama sanki oralı olmak suçmuş gibi geliyor. Aslen kürt değilim. Ama sonradan kürtleşmiş bir ailenin mensubuyum.

Neden kürtlere karşı bir önyargı var? Sanki oralı olmak bir suç gibi? Bu kürttür diyip iş vermeyenler oluyormuş. Askeriyede bir tane kürt mensubu biri yok.

Bu sorun hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
63

En İyi Kız Görüşü

• kürt sorunu yokki :) öyle gösteriyorlar biz de gösterilenlerin yalancısıyız sadece :)

valla ben lisede çok kürt tanıdım. pansiyonda karstan muştan antepten vs çok arkadaşım oldu. kürt olan kürdüm diyor ama aynı bayrağa bakıyoruz ve o da kardeşliğimizden yana. bizim kiracılarımız da kürt. aman bu kürt ev vermeyelim mi dedik, hayır. gayette iyi anlaşıyoruz.

çocuklarına türk bayraklı asker kıyafeti giydiriyorlar. kimse kürt olduğunu saklamıyor, utanmıyor.

pkk kürtleri lekeledi teröristler sanki hepsi kürtmüş gibi gösterdiler. kürtlere karşı da böyle bir şey oluştu. kürdü de türkü de pkk yı bitirirse bu sorun olmaz. zaten sorun yok dediğim gibi. sorunmuş gibi gösteriliyor.

amerikanın bir askeri ölüyor da ülkeyi işgal ediyor, askerini öldürenleri öldürüyor. bizimkiler teröristlere haklar veriyor, adamdan sayıyor, yardım ediyor. pişman olanları affediyor. ev maaş iş yuvasını kuruyor ve hala daha askerlerimiz ölüyor.

çocuk doğurmak yetiştirmek kolay değildir. sen çocuğunu göz nurunu yetiştir, büyüt, bir gün boş yere dolduruşa gelmiş, asıl amacı güya kürdistanı kurmak olan

(tabi amerika bırakır mı o güzelim toprakları onlara?bırakmazzz ama türkiye güçlü olduğu için birlik içindeyken bunu yapamayacağını biliyor. birliği bozan yeni kurulmuş kürdistanı ırak gibi özgürleştirmek isteyecek ;) mantığı olan anlar zaten)

kişilerin kurşunlarıyla 1 dk içinde ölmesi... ne kadar acı.. bu kadar ananın babanın evine, yüreğine, kor düşürenler, genç kızların evlenecekleri sevdalılarını kaybettiklerindeki üzüntüye sebep olanlar, cezasız kalamaz.

kürtleri de sanki bunların sorumlusu gibi gösteriyorlar. ben türk değilim. soyum sopum farklı ama ne mutlu türküm diyene diyorum. çünkü türk dediğin kürt-çerkez-tatar-laz vs vs bunları içinde bulunduran kişilerin topluluğuna denir bence. ben türkiye kadar demokratik ülke görmedim gerçekten ama toplum baskıcı sadece..

kürt çocuğu deyince akla neden devlet malına zarar veren taş atan durduk yere sorun yaratan çocuklar geliyor? çünkü çocukları kullanıyorlar ama o çocuklar okusa, öğrense, beyni yıkanmasa, anlayacak herşeyi. beni bu zamana kadar kimse doldurmadı. dedim ya soyum sopum farklı zaten. kendim gördüm düşündüm türk olmaktan gurur duydum ve türkiye'yi canım pahasına korumaya bu vatanda yaşayan kardeşlerimi korumaya yemin ettim.

bir de aslında o taraftan olduğunuzu söyleyememenizin nedeni türkler değil, kürtler değil, pkk lılar. yüzyıllardır ben anadolu çocuğuyum derken gururlanırlardı şimdi utanıyomuyuz...ne kadar acı.. yüzyıllardır kardeşçe yaşayabilmişken birden bire noldu acaba?.. merak etmesin kimse doğulu batılı farketmezki. kültürlerimizin farklılığı güzeldir. ayrı bi renk katar hayatımızda farklı insanları tanımak.

askeriyede kürt olduğunu biliyorum. benim kuzenimin nişanlısı anlatıyordu, hala henüz askerden gelmedi ama güzel dostluk varmış. kürttür deyip iş vermeyeni görmedim hiç ama insandan insana fark vardır. neden hiç bu lazdır deyip iş vermemezlik etmiyorlar ya da bu tatardır çerkezdir diyerek.? çünkü kötü tanıttılar kürtleri malesef ve malesef... :(((

0|1
    1|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• Siyasi konulardan konuşmak ağzımızın tadını bozabilir. Bu yüzden ayrıntılara girmeden cevap veriyorum.

Bir ulusal devlet olan Fransa'yı örnek gösterebilirim. Faudel ve Khalid Cezayir asıllı Fransız sanatçılardır. Faudel'e ve Khalid'e sorsanız "Fransalıyım" derler. Ama Cezayir asıllı olduklarını da eklerler. Gerçi bu bilgiyi vermelerine de gerek yoktur. Müzik türü olarak "Fransızca arabesk" icra ederler.

Gelelim Türkiye'ye. Ben Türkiyeliyim. Ama Japonya etnisitesine mensup olsaydım, "Japonya asıllı Türkiyeliyim" derdim.

Halk arasındaki etnisite önyargılarını aşmak zordur, ama imkansız değildir.

1|1
    0|0
  • bu ayrımcılığa kürtler neden oldu ne yazık ki..

0|4
    1|0
  • çözümü yok ya sanki onları yolda gırtlaklıyoruz ne giriyorsa adam gibi yaşayamıyorlar bir kısıtlamamızda yok gelin güveyler deli ediyorlar insanı ne açılımıymış kardeş kardeş yaşayalım ya.. bu durumla karşılaşabilirsiniz ama bence takma alakası yok ben kimseye o gözle bakmam eğer o zihniyetteyse türk cumhuriyetine karşılarsa başka gözle bakarım

0|0
    0|0
  • sadece kürtçe şarkı söyledi diye ahmet kaya gibi sürgün edilmediysen, kürt türk kardeştir diyen yılmaz güney gibi idam edilmediysen, sadece kürtçe konuştu diye faşist öğrenciler tarafından sokak arkalarında hastanelik edilmediysen kardeş senin bir sorunun yok ama bir kürt olarak benim var...ezilen benim sömürülen benim benim sorunum olmayacakta senin mi olacak...AMA ASLA TÜRKLERDEN NEFRET ETMEDİM ETMEMDE bunları bize yapan merhametsizlerdir merhametlileride vardır ahmet hakan ve sırrı süreya gibileri...

2|0
    1|11
    • cok dgru bende türküm ama doguda askerlik yaptım az cok biliyorum ve en önemlisi ahmet kaya gibi esi benzeri olmayan bi adamın bosu bosuna ölüsü hala üzer beni

• doğuda az da olsa kaldığın için oranın psikolojisini anlayabilmişsin...oradaki insanlar asla savaştan yana değiller tek istekleri barış her iki taraftanda ciğerleri yanıyor olan en çok onlara oluyor...anlayışın için ayriyetten teşekkürler faşistler işbaşında 12 eksi almışım ama umrumda değil söylediklerimin arkasındayım

• kısacası ayrım yapanlara tek verilecek cevap var: Türk-Kürt kardeştir bunu beynine iyi yerleştir..!

0|0
    1|3

Erkekler Ne Diyor 3

• google'da diyarbakır hapishanesi olarak arama yapar mısınız lütfen?

bu olayların öncesi var ve kürtlerin de doğal olarak tepkisi.

Konuya dair kürt açılımını daha sonra yazacağım şimdi zamanım yok.

1|1
    0|2
    • Pkknın ortaya çıkışı Diyarbakır cezaevinden önce. pkknın kuruluşu 1970lerin ortaları ama Diyarbakır cezaevinin kötü ünü 1981-1984 yılları arasında olan olaylardan dolayı.

Aynı zamanda Türkiye de sadece Diyarbakır ceza evi yok. O dönem hem Ankara'da hem de İstanbul'da Diyarbakır ceza evini aratmayacak uygulamalar her kesimden insana yapıldı.

Sorun sadece bir ceza evinde yapılanlara bağlanamayacak kadar köklü.

• TKP'den bu yana solun tarihini soy ağacına kadar biliyorum merak etme.

• akla gelmiyecek gözle görülse inanılmayacak işkenceler ediliyor...kürt türk kardeştir diyorsunuz pkk yı ayırıyorsunuz ama masum kürtlerin çektiği işkencelerden bahsedilince hemen pkk ya bağlıyorsunuz samimiyetinize inanmıyorum malesef

• yakılan köyler, şehirlere sürülen insanlar, diyarbakır ceza evi, faili meçhuller, daha yakın tarihte anadilinde türkü söylemek istediğinde vatan haini ilan edilmek, ana dillerinin yasaklanması ve asimilasyon yaşadılar, ölen kürt çocukları oldu, faşistler tarafından kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan oldu ve birde insan hakları ihlalleri filan oldu ,inşaatlarda, tarlalarda ucuz iş gücü olarak kullanıyoruz sanki yolda gırtlaklıyoruz yaa sorun filan yok benim kürt arkadaşlarımda var

not:ironi

0|1
    0|0
  • türk kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir. ağzımızın tadını bozmayalım

0|0
    0|1
Yükleniyor...