Osmanlıca dersi verilmesi sizi rahatsız ediyor mu?

Osmanlıca dersi okullarda seçmeli olarak verilmeye başladı. Çocuğunuzun ya da kardeşinizin dersi almasına tavrınız neolurdu

0|0
12|7

En İyi Kız Görüşü

• osmanlıca dersi veren bir öğretmen olarak tabi ki de gerekiyor. harf ınkılabı ile tarihimizi okuyamaz olduk. Atatürkük'ün bir sözü var 'tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur' bu dersi alan bazı meraklı insanlar çıkacak ve araştırmalar yapacaktır. örneğin ilk osmanlıca öğrendiğimde köylerdeki tarihi çeşme yazılarını çevirmiştim. osmanlı döneminden kalma paraları okumuştum. emin olun güzel bir duygu :)

1|0
    3|4
    • El yazısı çevirebiliyor musun

• Yaw bu arada sen bana fasist fasist diyorsunda araplara farslilara saymadigin kalmadı :-) sen hayırdır :-D

• Benim savundugum turkcenin yabanci kelimelerden arinmasi gerektigi,
      ingilizce farsca, arapca, fransizca kelimelerin turkcede karsiligi oldugu muddetce kullanimina karsiyim.
      konumuz osmanlica oldugu icin arapcayi ve farscayi vurguladim : )
      @Rıza-marmulek

Kızlar Ne Diyor 11

• farsca ve arapca coplugunden ortaya cikmis, hic bir ise yaramayan tedavulden kalkmis uyduruk bir dilin, gunumuzde ne gibi bir fonksiyonu olabilir ki?
    Kaldi ki uzmanlik alani gerektiren bir durum. ogrenmek isteyenler icinde universitelerde bolumu var zaten.
    Liselerde egitime alinmasi ideolojik bir yaklasimdir.
    islamciliktir.

3|2
    1|1
    • Türkçede ki kullandığın bir çok kelimenin arapça ve farsça kökenli olduğunu biliyor musun?

• birileri sanırım size osmanlı türkçesi yerine arapça öğretmeye kalkmış galiba :)

• Osmanlı Türkçesi Arapça ve Farsça kelimelerle dolu olan, Türkçeden uzaklaşmış uyduruk bir dil dönemidir. Sizi de birileri bildiğimiz Türkçe derslerinde Osmanlica ögretiyoruz diye keklemiş olabilir, biraz bakın Osmanlı Türkçesi nedir ne değildir :)

• ben çok memnun olurum. neden gocunayim. bende bir Osmanlı değil miyim?

0|1
    0|0
  • Öğrenecek zaten, okul olmazsa başka bir yerden

0|0
    0|0
  • verilmesine gerek yoktu sanki

0|0
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
  • Şahsen beni rahatsız ediyo

0|1
    0|0
  • Hayır. Rahatsız olmam

0|0
    0|0
  • Elbette iyi fakat insanlar yezidin üslubundan rahatsız oldupu için istemmiyor

0|1
    0|0
  • Bence öğrenebilir, sıkıntı değil:

0|0
    0|0
  • Araplasmak istemiyorum.

0|1
    0|1
    • arapça dersi getirilseydi evet bunun dediğin doğru olabilirdi :)

• Çocuğum için veya kardeşim de söylemiş olabilirim.

• saçma çağ dışı

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Osmanlıca dersi sadece insanları fişlemek için veriliyor.. "Seçenler-seçmeyenler" yani "ampulcü olanlar - olmayanlar"..

Ayrıca osmanlıca TÜRKÇE DEĞİLDİR..
    Osmanlı dönemi Türk tarihinde bir "şuur kaybı" dönemidir, bir "arap yalakalığı" dönemidir, bir "asimilasyon" dönemidir.. Kendini Türk hisseden gerçek bir Türk için utanılacak bir dönemdir..

http://i.hizliresim.com/b5W1Bj.jpg

1|1
    0|0
  • ilkokul ve lise olmak üzere 12 yılda ingilizce öğretemeyen sistem, osmanlıca öğretecek he mi? hükümet fantezi arıyor sadece

2|0
    0|0
    • Buda bir yaklaşım. Haksız sayılmazsın

• 'osmanlı türkçesi' ile 'divan edebiyatı (yüksek zümre edebiyatını' karıştırıyorsun. edebi olarak evet bir fark vardı. ama bir fuzuli olsun bir baki olsun konuşurken eserde yazdıkları gibi konuşmuyorlardı. ayrıca halk ozanları o zaman hangi dille yazıyordu?

• Osmanlıca konuşulan bir ülke varsa öğrensin

0|0
    0|0
  • Osmanlıca gereksiz ders kaybı. Öğrense bile işine yarayacak yer yok.

0|0
    0|0
    • Tarihçi olabilirsin... geçmişini okuyabilirsin :-)

• Ülkede tarihçiye iş alanı yok ki. Sanat eserlerine bile yeteri kadar saygı duymayan bir ülkede tarihçiye kim saygı duyar... Belki o kadar gelişebilirsek ülkece o zaman düşünülebilir Osmanlıca..

• Hayır, öğrensinler ne güzel..

0|0
    0|0
  • Hayır tabiki de aksine mutlu ediyor

0|0
    0|0
  • Kardeşim seçmeli olarak kim hangi dersi almak istiyorsa alsın. Kürtçe türkçe ingilizce Osmanlıca hiç farketmez

0|1
    0|0
Yükleniyor...