Nedir bu RTÜK'daki celiski? Anlayan varsa bana da anlatsin..

Tv kanallarinda yayinlanan bircok dizide veya filmde, sigarayi ''kötü örnek'' diyerek sansürleyen RTÜK, neredeyse tüm dizilerde kullanilan silahi neden sansürlemiyor?

Sigara kötü örnek de silah kötü örnek degil mi ?

Ya da sigara icen bir oyuncunun görüntüsü mü daha zararlidir cocuklarin psikolojisi icin, yoksa elinde silah ile adam öldüren oyuncunun görüntüsü mü?

Nedir bu celiski ben anlam veremedim..

0|0
6|20

En İyi Erkek Görüşü

• aslında ikisi de yanlış,yayınlanan programların kalitesi aslında bizim sorumluluğumuz da, ama Vito Carleone'nin ağzındaki puroyu flulamak kimin haddine. yani demek istediğim seyrettiğim sadece bir film ve ben onu seyrederken günlük hayatımı düşünmek istemiyorum, Babayı içimde saygı duyarak ve onu ortaya koyan yönetmenin,oyuncunun yapmış olduğu sanata hayran olarak. Ama sen gidipte polata silah Vito Carleone ye sakız verirsen bu savaş zaten adil olmaktan çıkıyor ve yeni yetmeler sol ellerinde tespih sallamaya başlayıp okulda kız arkadaşlarını bıçaklıyorlar.

2|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Çok haklısın.

bu sigarada sansüre gençlerin ve çocukların izleyebilceği filmlerde destekliyorum

ama her sigarayı sansürlememek lazım. Bize yıllarca en karizmatik adamı sigara içerken izlettiler. adam dünyanın yükünün taşırken sigara içiyordu. bizim ergencanlar bundan etkilendi bir triplerle sigaraya başladılar

aslında filmin en amele en mal karakterine içireceksin sigarayı. bak içiyorlar mı :D

aynı şey alkol için de geçerli. resmen şov aracı olmuş. bugun facebookta 2-3 amele arkadaş bira fotoğraflarına taglemiş kendini profil güncelliyor:bugun sağlam içtik dostlar 3-4 gün alkol yok ıvır zıvır :D

1|2
    0|0
    • Ayrıca bu sene Chivas Regal şişesiyle poz vermek moda, partyboyluğun 5 şartındanmış...

• Evet haklısın ama şunu da unutmayalım ki bir genç çocuk oradan sigarayı görüp çok rahat alışkanlık haline getirebiliyor. Yani cazip geliyor çocuklara.Şahsen ben sansürün her türlüsüne karşıyım. Fakat şöyle düşün genç bir çocuk silah edinemez ama sigarayı hemen edinebilir. Sürekli seyrettiği kahramanlar sigara içerse ona gayet alışabilir. Düşün bizim ulu önderimiz M.K.Atatürk'ün hala kitaplarda takvimlerde Dolmabahçede sigaralı fotoğrafları var. Kısacası sansürün her türlüsüne karşıyım ama sigaraya kesinlikle yapılmalı.

1|1
    0|0
  • zaten şiddet olan filmlerde çocuk uyarısı var ama tabiki silah ii bişi değil ya gerçi o sasürün arkasında sigara olduğunu anlamayan yoktur herhalde bence rtük olması lazım kardeş çünkü gerçekten ahlağa hayaya aykırı çok şey yapılıyo bizim adet görenek gelenek dini inanç sistemimiz bunlara çok ters yani asimile edilmek üzereyiz ve bu çok üzüzcü

1|1
    0|0
  • Tarih boyunca savaşan bir milletin torunlarıyız her ne kadar çıktığı kız o erkeğin namusu ise o silahda aynıdır...bizde bu düşünceyi çocuklarımız daha ufakken aldığımız oyuncak silahlarla onların beynine işliyoruz onlarda babaları ataları gibi o silaha aşık oluyorlar..Bence silah zararlı değildir yanlış kişilerde olmadığı sürece..

Ama sigara zararlıdır herkese..

Rtük dogru yoldasın yola devam.

1|3
    1|0
  • Türkiye'de asıl işini yapmayıp saçma sapan şeylerle uğraşan bir çok kurum, kuruluş, dernek var. Lakin RTÜK artık bu konuda Nirvana'ya vardı. Bir devlet kurumu nasıl olmamalıdır sorusunun cevabı RTÜK'tür.

2|3
    0|1
    • "and the oscar goes tooo..."

olayı şahane özetlemişsin, hakikaten.

• silahı yasaklayamazlar birtek tv lerde değil oyuncakcılarda da satılıyor çocuklara. ve geleneklerden gelen at avrat silah kavramı var. tvlerde silah değil tüm şiddeti yasaklaman lazım bukadar yasakla bütün herşeyi yasaklıyacak nedenler üretmeye başlar toplum. çelişkinin büyü kumarhane ve kumar oynamak yasak oyuncakcılarda poker pulları, küçük rulet masaları vs. kumar oyunları var. =)))

toplumu yasaklarla değil eğitimle eğitebilirsiniz sonuçta insanız pavlovun köpeği değiliz.

1|1
    0|0
  • Bence sigarayı sansürlemeside saçma en basit argoyu sansürlemeside saçma bunları örnek alsalar sadece keşke.Dizilerde kim kiminle nerde napıyo belli değil 2kız kardeş aynı adamla anası tutuyo kızı çekiyo babası kovalıyo amcası alkışlıyo falan..Özellikle lise çağındaki kızları saçma şeylere özendiren diziler daha tehlikeli bence..

1|0
    0|0
  • nıhayet biride guzel birşey söyledi bu konuda harikasın...

1|1
    0|0
  • Arka sokaklarda neler oluyor ben bilemem bunu RTÜK başkanına sormak daha mantıklı olurdu.

Zaten tek RTÜK değil bu ülkede daha büyük çelişkilerle dolu onlarca kurum var.

1|1
    0|0
  • RTÜK'te çalışmış bir uzman olarak şunu söyleyebilirimki, sigara sansürünü RTÜK yaptırmıyor, herhangi bir kanunda geçmez ve yaptırımı da yok, sadece rica etmiş zamanında herhalde kanallar da gönüllü yapıyorlar.

1|1
    0|0
    • anladim. yalniz rtük sigaradan bi rahatsizlik duymuski bunu rica etmis, ayni seyi silah icin de yapmasi gerekmiyor mu?

bence silah daha tehlikeli sigaradan.

• RTÜK sözde bir kamu kuruluşu ama nedense öyle davranmıyor hiç..Sigaraya ulaşmak daha basit daha kolay..Tabi mantıklı görünmüyor fakat durum bu..Sansürün her türlüsüne karşıyım...

1|1
    0|0
  • kötü örnek... mesela tecavüz sahnleri...

2|1
    0|0
  • biz savaşçı milletiz gerektiği zaman silah kullanmayı bilmemiz lazım. Televizyon az da olsa nişan almayı ateş etmeyi düşmana gözünü kırpmadan ateş etmeyi öğretiyorsa faydalıdır.

kurtlar vadisini öneririm

1|0
    0|0
  • çok güzel bir tespit

sigaradan daha etkin bir örnek bile oluyor

kesinlikle zararlı

1|1
    0|0
  • Eğitim şart. Unutmamalı Türkiye'de yaşıyoruz, mantık aramamalıyız.

1|1
    0|0
  • Adile Naşit'i sansürleyen zihniyetten mantıklı bir uygulama mı bekliyorsun?

1|1
    0|0
  • herkes +1 almış bir daha yazıyım da bir daha alıyım bari. puan veriyormuş +1ler

0|0
    0|0
  • bnbnb

0|0
    0|0
  • rtük amcayı kızdırma yoksa kızlarsoruyor.com engel olur p

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Vay canına zeki insan, harika bir tespit =D Ben nası ldüşünemedim ya cidden, çelişkili devletiz biz ya, ciğeri temiz olsunda kardeşini yanlışlıkla vursa da olur =)

2|1
    0|0
  • Cnbc-e'de sigaranın olduğu yere papatya filan koyuyorlar çok komik duruyor ya :)

Soruna gelince: Tamamen haklısın..

Ama onların düşündükleri sanırım.Sigara silahtan daha kolay bulunabilen bi şey yerden bile bulabilrsin ve silah sigara gibi bağımlılık yapmıyor 'ayy canım silah çekti filan' cık olmadı...Kesinlikle ben de doğru bulmuyorum hele bi de bilgisayar oyunları silahlı vurdulu kırdılı oyunlar.İnternet kafeleri vıcır vıcır çocuk hepsi gömülmüş nasıl daha fazla adam öldürürüm onun hesabını yapıyor..Gerçekten nasıl bi gelecek var önümüzde bilmiyorum ama pek iç açıcı olmadığı kesin. Bi an önce önlemler alınması şart;)

1|0
    0|0
  • sigara bu ara gündemde ya ondan silah ta biraz gündeme gelse onu da sansürlerler önce toplumun tepki göstermesi gerek harekete gecmeleri için

1|0
    0|0
  • at avrat silah :P

1|1
    0|0
  • Silah daha zararlı. Ne kadar yaş sınırı verilsede bir sürü çocuk kurtlar vadisini izliyor sonuçta. Silahlarada sansür gelmeli.

Sokağa çıktığımızda herkesin elinde sigara çakmak ama pek kişinin belinde silah yok. Neden çünkü daha zararlı

1|1
    0|0
  • onlarda naptıgını bilmiyor işte...o kadar sansürlenecek şey varken tutar sıgarayı sansurler.sanki çocuk blmiyo bide o var..

1|0
    0|0
Yükleniyor...