Alevilik nedir? din mi, mezhep mi?

kimi öyle diyor, kimi böyle; alevi arkadaşlar kısa bir açıklama yapabilir mi?
bir de cem evi nedir?
saçma sapan yorum yapacaklar uzak dursun lütfen...

0|0
3|3

En İyi Kız Görüşü

• Hz. Ali`ye bağlı olup onun tarafını tutan mezhebe verilen ad.

Cem evi ise ; Alevilerin ibadet yerine verilen isim

0|0
    0|0
    • 2 görüş duydum ve okudun hz Aliyi sevenler ve islamın 5 şartını kabul edenler ve hz. Ali bizim yerimize namaz kıldı... ve ayrıca ramazan da değilde muharrem ayında oruç tutanlar var... bu çok büyük fark bence..

• Konuya tam olarak hakim olmadığım için sana bildiğim kadarını deklare edeyim;

Oruç, namaz, haç vb. gibi ibadet ve birçok yüzeysel kural ve Kuran yorumlarına uymazlar.
      Ayrıca "ibadet anlayışı" adı altında yaptıkları hiç bir eylem , islami kuralları içinde yoktur.

Kızlar Ne Diyor 2

• mezhep. cem evleri toplandıkları yer oluyor, cenazeler ordan kalkıyor

0|0
    0|0
  • müslümanlığın 4 mezhebinden biri
    alevilerin ibadet ettiği yerin ismi

0|0
    0|0
    • peki islamın 5 şartından özellikle namaz ve oruçta sıkıntı var diye duydum; bazıları da hz. Ali bizim yerimize namaz kıldı diyormuş bu doğru mu?

• @emir134
      kötü felan değilim kimseylede tanışacak halim yok hadi iyi geceler

• Bagnaz ve yobazsin iyi geceler

Erkekler Ne Diyor 3

• Alevilik hak mezhep değildir kuran da yazanlari uugulamaz kendi kültürlerini yasatirlar sahsimca zorla musluman gorukmeye calsan ermeniler dirm

0|0
    0|2
    • 2 görüş duydum ve okudun hz Aliyi sevenler ve islamın 5 şartını kabul edenler ve hz. Ali bizim yerimize namaz kıldı... ve ayrıca ramazan da değilde muharrem ayında oruç tutanlar var... bu çok büyük fark bence..

• Neyin pesindesin arkadasim? O ermeni su su bu bu. bumu senin ornek muslumanlik anlayisin? Yapici ol; yikici degil. Birlestirici ol; ayirici degil. git isitle israil le ugras. ayni topraklarda yasayan milletiz. irlanda da katoliklerle protestand lar bile yuz yillarca suren savaslarina son verip baristilar. sana yakisani yap. muslumanlik budur degilmi? GENC

• Aslında tam mezhep sayılmaz mezhep olan şiilik oda onun Altın'da bir kolu diyelim

0|0
    0|0
  • Mezhep. Din diyemez kimse Müslüman Canlar.

0|0
    0|0
      bu aşırı zıtlık neden kaynaklanıyor?

• Söylediğin iki seçenekte müslüman olmalarına mani değil.

• bu beş farzdan her hangi birisini veya kuranın ayetlerinden her hangi birisini yok saymak dinden çıkartır insanı diye biliyorum..
      bende namazında niyazında değilim lakin namaz yoktur demiyorum...

Yükleniyor...