Yeni wattpad hikayemi yazmaya başladım, bir kaç bölüm oldu. Sizce nasıl olmuş?

Kullanıcı adım ; krisopraz0
Hikayemin adı ; Masum
link ; https://www.wattpad.com/story/42874260-masum/parts inş. link tam çıkar :)
2. hikayem ama sanırım en çok bu hikayeme özendim çok emek verdim. Lütfen okuyup yorumlarınızı sunar mısınız :) Ciddi anlam da önemli benim için.

Güncellemeler:
herkese cevap veremiyorum ama herkesin yorumunu okuyorum ve inanın halı eleştirileri ciddiye de alıyorum.

1|3
63|79

En İyi Kız Görüşü

• Daha amatörsün, yolun başındasın. Bol bol klasiklerden oku. Kapak için photoshop programları araştır. Fotoğrafları We Heart It sitesinden/uygulamasından bulabilirsin. Kapak boyutu 512x800. Ayrıca eğer replik replik yazacaksan noktalı virgül kullanma. Noktalama hatası olur. Etrafındaki kitaplara bak, kimse kullanmıyor. Kullanamaz da zaten. Ama yenisin galiba, olur canım böyle şeyler. Bizim ilk yazdığımız zamanları görecektin.

Olayları hemen atlamışsın, betimleme yok yahu. Okuyucu nasıl hayal etsin? Element uyduramaz herhalde.

Türk edebiyatındaki ilk kitapları okumalısın. Çok klişe lakin Çalıkuşu, Yaban kitapları senin için iyi olacaktır. Kelime bilgin zengin olmalı, malum başlamışsın işe, geliştirmelisin. Ayrıca sayılar metin içerisinde yazı formatında yazılır, rakamla değil.

Eğer herhangi bir konuda yardım istersen Wattpad hesabım "everbodylie/iamthebeverly"

İstediğin zaman mesaj atabilirsin ^^ Yardım etmekten zevk duyarım.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 79

• Yazar davranışları tasvir etmelidir. Eylemler insanın gözünün önüne gelmelidir. Konuşulanlar duyulmalıdır. Tıpkı televizyonda ya da sinemada bir film seyrediyor gibi hissetmelidir okuyucu. Böyle olması günümüzün okuyucuları için önemlidir. Çünkü artık görsellik televizyonlar sayesinde daha ön plana çıkıyor. Okuduğunu gözünün önünde canlandırabilen bir okuyucu ise bundan zevk alır ve asla sıkılmaz.

Hikayenin dili de önemlidir. Dilbilgisine dikkat etmek gerekir. Okuyucuyu sıkmamak için uzun uzun cümleler kullanılmaz. Eylemler anlatılırken birkaç kelimelik cümlelerle anlatılırsa göz önüne getirilip canlandırma daha kolay olur. Sıfat yerine de imgeler kullanılırsa etkiyi artırır.

Hikaye kahramanlarını konuştururken, o şunu dedi, bu bunu dedi demekten kaçınmalıyız. Olayın akıcılığını bozar. Tırnak işaretleri kullanıp her kahramanın konuşmasını birbirinden ayıracak olursak daha akıcı olur.

Kısacası biz olayı anlatmamalıyız, göstermeliyiz. İşte o zaman iyi yazar oluruz.

1|0
    0|0
  • Bir ara bende yazardım önce okumayı bıraktım sonra yazmayı

Var olmanın birçok çeşidinden yalnızca biriydi; yaşamayı hak etmeyen onlarca insanın arasında hayatta kalmaya çabalamak…
    .
    Var mıydım?
    Belki biraz,
    Belki de sadece aldığım solukları sayacak kadar

Okuduğum kitaplar geliyordu aklıma, oysa hiçbir hikâye okunduğu gibi yaşanmıyordu. Yitirdiklerimizin değeri kemiklerinden sıyrılan etler gibi terk etmeye başlamıştı beni. Zor zamanlar yaşanıyordu, derin insanlar sığ ve dar hayatlara hapsedilmiş, insan ruhu bir günahtan arındırılır gibi kanatlarından koparılmıştı. Ve ışık, fabrika bacalarının dumanında silikleşerek kaybolmaya yüz tutmuştu. Canım yanıyordu. Sanırım bu hissettiğim son şey olmuştu.

Kemikli, küçük elleriyle ağzımı kapattı.
    “Bunu benimle yapmak zorunda değilsin.” Dedi.
    Ağzımı ellerinden kurtaracak kadar kaçırıp;

2|0
    0|0
    • Oha süper önceden yazdıysan devam et ciddiyim wattpad de yüklü mü adı ne

• aynen bende cok begendım yazanın kız oldugunu dusunuyordum bır erkeğe gore oldukça ıyısın maşallah diyim nazar değmesin :) @yel_da

• Tesekkur ederım =) @beoice ama dedıgım gıbı cogu zaman kendımı bır kız gıbı hıssetmemınde etkısı var sanırım :D

• Seni kirmak istemem. Senin icin iyi dileklerde bulunuyorum ve eminim guzel zeki ve kalemi guclu birisindir. Ama yine eminim ki bu hikayeye olumlu yorum yapanlarin edebiyat zevki beş para etmez. Okuyan bir millet olmamamizin verdigi eksiklik bence. Yorumuma sinirlenebilirsin. Bu kadar emegi sen taşla diyemi berdim buna * gibisinden kendi kendine isyan edebilirsin ama eger kararliysan kat edecegin cook uzun yollar var. Bak bir hikayede ya da romanda ya da şiir de ne bileyim aklina gelen herseyde onemli olan ne anlattigin degildir nasil anlattigindir. Bircok unlu yazar olaganustu konular yazmadi sadece sanatla susledi hikayelerini romanlarini. Bence dost aci soyler ve aci soyleyen cogu zaman faydali olur. Yazmak bir yetenektir cok okuyan yazabilir diye kesinlikle birsey yoktur ama cok yazan daha iyi yazar ve bunu okuyarak destekler. Kendini gelistirmen dilegiyle...

2|0
    0|0
    • Ve o wattpad oykulerinden de nefret ediyorum gercekten arkadasin dedigi gibi ergen kizlarin fantezilerini gerceklestirdigi sanat katili bir yapi.

• eic seçicektim ama yorumunuzu yeni fark ettim.

• Evden bakkala cikamayan ks kizlarinin hayali dünyaları geniştir. Bu yüzden hikayede yazılır roman da

1|5
    28|11
    • :) hayatımı bilmeden yorum yapanlar umrum dışı

• Wattpad hakkında önyargılı olmayın evet bazı ergenler soğutuyor ama işte. Normalde iyi kitap yeridir.

• Karısı olsaydı böyle olmazdı

• güzel yazmışsın başarılı

0|0
    0|0
  • güzel olmuş

0|0
    0|0
  • okuyorum şu anda ve oyluyorum
    cevreyi biraz tasvir et anlat hep konuşma olmaz

1|0
    0|1
  • Duygunu yansıtmayı iyi başarmışsın olay örgüsüde hoş ama anlatımda acemiliğinden kaynaklı çok normal olarak tekdüzelik ve genel bir anlatım var tekrara da düşmüşsün okuyuuyu merak ettirmiyor bu nedenle sürükleyici olamıyor ama bu işte ilerliycem diyosan iskender palanın bir kaç kitabını okuyarak anlatım tekniklerinde gelişebilirsin. Hikayede olsa bir roman gibi anlatmak okuyucuyu çeker. Başarılar dilerim ;) 👍

0|0
    0|0
  • Basarilin

0|0
    0|0
  • bir ara okurum

0|0
    0|0
  • Iyi olmamis

0|0
    0|0
  • Arya hakkında da biraz bilgi verseydin, kimin nesi olduğunu bilseydik fena olmazdı ama, Onun dışında
    Okurken çok keyif aldım,
    Sürükleyici bir kurgu bence :)

0|0
    0|0
    • Herkesi tek tek işleyeceğim zaten aslında 6. bölümü yazmıştım ama değiştirmek zorunda kaldım ve diyaloglarda isim belirtmeyeceğim.

• Eh işte

0|0
    0|0
  • başlangıç için iyi ama wattpad çok kalitesiz okurların ve yazarın birleştiği bir ortam bir şeyler okuyayım diye girdim hangi kitabı okursam okuyayım oldukça bayağı geldi. gayet türk işi olmuş başarılar diyeyim ne olsun.

1|0
    0|0
  • watpadd'i ilk kez burada senden görüyorum. Tam olarak nedir bu watpadd? Hikayeni okudum olay örgüsü biraz sıkıntılı... Bir birine bağlayamamışsın. Sanki biraz acele etmişsin gibi arada ki bazı olaylar atlanılmış... Hikayeden çok romanda uygulanan bir şey yapmışsın. Yine de bir şeyler yazıyor olman güzel. Kendini geliştirerek devam et zamanla çok daha iyi olacaksın.

0|0
    0|0
  • Üzgünüm kitap okumayı sevmiyorum :)

0|0
    0|0
  • güzell...

0|0
    0|0
  • Yazımda ya da temada bir sıkıntı görmedim ama tiyatro metni gibi karşılıklı diyaloglar sıkıcı olmuş. Örneğin; kapı açıldığında osman bey yorgun gözlerini hemen Serpil hanima dikerek blaa blaa demişti. şaşkına dönen Serpil hanim blaa blaa demişti gibi yazılabilir. yani minik ver karakterlere. Başarılar

0|0
    0|0
  • Güzel olmuş

0|0
    0|0
  • Hikayenin konusu güzel ama olayları çok kısa kesiyorsun buda hikayenin akışını biraz bozuyor.

0|0
    0|0
  • şimdi okudum, konuyu işleyişinde ve diyaloglarda sonuca biran önce gitmeye çalışmayıp biraz daha detaya girsen daha iyi olacak gibi geldi bana.
    çok güzel bir konu oluşturmuşsun, karakterlerde anlattığın kadarıyla iyi bu hikayeden genişleterek roman bile çıkar.
    tebrikler

0|0
    0|0
    • aslında çok detaylarda boğmak istememiştim ama biraz daha detay vereceğimden emin olabilirsiniz :) beğenmenize çok sevindim geçrekten. aslında hayalklim bu hikayeyi romanlaştırmak

• ben teşekkür ederim
      iyi günler

• iyi günler :)

• Villayı çok basit tasvir etmişsin biraz daha derin olabilirdi ve çok konuşma var çevre tasviri düşük kalmış

0|0
    0|0
  • Bir kaç satır okudum ilgimi çekti gayet başarılı Sakin bir kafa ile okuyacağım dostum emeğine sağlık ;)

0|0
    0|0
  • İlk başları biraz okudum, pek sürükleyici gelmedi

0|0
    0|0
  • yakında kıtap çıkarıcam sende onu okursun umarım😵🔫(dıkşınnnn... dıkşınnn...)
    ✅imza: alfonso jack😎🔪✅

1|0
    1|0
  • Okudum fakat detaya iniyorsun çok okuyucuyu sıkar / Sade kullanmışsın dili onu beğendim anlatım tarzında güzel saat yazmalar filan fakat akıcılık yok olmazsa olmazıdır hikayenin.

0|0
    0|0
    • Fazla detaya girmemiş aslında, ah detay da buysa yandık biz.

• O senin görüşün, herkesinki bir olacak değil ya. Kurgu konusunda aynı fikirde olabilirim, daha çok kafa patlatmak lazım. Ama daha yolun başında. Ben üç yıl önceki taslaklarımı şimdi okusam gülerim mesela. Zamanla geliştirir o, hatta öyle bir gelişir ki her şeyden ilham almaya başlar. Ayrıca, iyi yorum yapabilmek için öyle bir kural olduğunu düşünmüyorum, kitap okumadan da yapabilirsin aslında.

• Çok çok teşekkür ederim aynen wattpad de yeni sayılırım inş. zaman la daha iyi yazarım sizde mi wattpad de yazıyorsunuz?

• bu site ne işe yarıyo nasıl kullanılıyo kullanım amacı ne yeni üye oldum bende bişey anlamadım bu siteden yardımcı olurmusun?

0|0
    0|0
  • Aileyle arandaki resmiyet biraz itici geldi bana, karakterlerin birbirileriyle olan diyaliloglarinda bu ifadeler normaldir fakat anlaticinin bunu tercih etmesi gervekten itici. Sen karakterlere isimleriyle hitap edebilmelisin.

0|0
    0|0
    • Sadece 1. bölümü mü okudunuz?

• Tamam anladik hikaye guzel begendim. Ama cevre ve kişi tasvirleri biraz yavan kalmis. Hizlisindan yasar kemal ve ihsan oktay anar kitaplarina bir goz at derim ben, tasvir konusunda biraz agzin acik kalabilir ama gorecegin fayda sinek kacmasina engel olur. Malesef yazdiklarini takip etmeye calisicam cunku bir kere okumus bulunduk devamini merak ediyorum

• Bende günün sorusu yapmıstım hikayemi, cavap beklemek nedir bilirim. Okuyup geliyorum. :)

0|1
    0|0
  • Güzel

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    49

Kızlar Ne Diyor 62

• Yazmak güzel bir şey fakat bastırmak için yazıyorsan üzgünüm ki çok eksiğin var. Konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olacak kadar okumadım, bu yüzden sadece teknik anlamda yorum yapacağım.
    Edebi bir dil göremiyorum. Yazar olmak isteyen biri yazım konusunda çok dikkatli olmalıdır. Kurallara ve noktalama işaretlerine daha çok önem vermelisin. Tabii ki hevesini kırmak için söylemiyorum bunları. Farkındayım başlangıç için bunlar çok normal ama ben bunları atlatacak olgunluğa erişmeden sosyal platformlarda paylaşmama kanaatindeyim.
    Çok okumak lazım, cok.

0|0
    0|0
  • Neden her cümle kurabilen hikaye yazıyor

2|0
    1|0
    • hikayemi okuduğunuza emin misiniz? eğer okumadan yorum yapıyorsanız bu sefer ''neden her okuma yazma bilen kendini bir şey sanıyor '' demem gerekiyor eğer okuduysanız beğenmediyseniz neden beğenmediğinizi öğrenmek isterim kendimi geliştirme amaçlı.

• sadece o konularla sınırlı değil wattpad hikayeleri eğer okumadıysanız böyle şeyler demeyin beğenmediyseniz o tür okumayın daha farklı şeyler var

• Genel olarak yazma istersen. Çok başarılı fakat fark edilmeyenler var. Gerisi hazır, çalma, kurgular zaten.

• Kusura bakma ama ben turkce bir kitap okudum omrumde onuda bir sayfayi kir kac defa okumam gerekti anlamam icin. Senin hikayeni okumaya basladim ama :( ben beynime yerlestiremiom hayslini kuramadim

0|0
    0|0
  • iyi yazmışsın bunu
    eline klavyene sağlık

0|0
    0|0
  • Tarzim degil ama güzel.

0|0
    0|0
  • Cidden de çok mu masum acaba?

0|0
    0|0
  • Linki açarsam okycam :==

0|0
    0|0
  • Olur destekleriz

0|0
    1|1
  • Başarılı. Çok beğendim hatta :)

0|0
    0|0
  • "Bir daha ki bölüm 2015 olarak devam edecek" cümlesini okudum sadece. "Daha ki" değil, "dahaki" diye yazılır. Her -ki ayrı yazılmaz. Belki başka yazım hataları daha vardır hikayede. Okumadığım için bir şey diyemem. Ben hikaye okuyamıyorum çünkü. Yazım kurallarına dikkat etmelisin. Başarılar.

0|0
    0|0
  • Sana laf atmak amacım değil üstüne alınma sakın ama wattpad ergen kızların "bad boy" hikayeleri yazdıkları veya okudukları yer. Bence orada senin hikayen çok tutmaz çünkü şuanda zamane kızlarının hepsi "bad boy, tecavüzlü, çete lideri" türündeki hikayeleri okuyor.

0|0
    0|0
    • 9-16 yaşları arasındaki üyeler sadece bahsettigin konuları okuyor.

Ayrıca tutması için yazıyorsa yazarda hata vardır. Sevdiği için yazmalı.

• Öyle deme tamma öyle kitap okuyanlar var ama wattpad hikayeleri onlarla sınırlı değil ki

• Tutması derken populer olmaz anlamında demedim. Okuyan olmaz çünkü bütün wattpad okuyucuları o tür şeyleri okuyor ve şöyle bir örnek vereyim. Wattpad'de 100 kullanıcı varsa bunların 90 tanesi 16 yaşında kızlar.

• takibe aldım daha sonra okuyacam...

0|0
    0|0
    • Merak ettim yorumunuzu :) aslında şimdilik uç bölüm okusan da fazla vaktini almaz ki :)

• okudum.. güzel.. özenli çalışmışsın üstünde ben gibi yazıp geçmemişsin.. şu fazla kıskanç abi fantazisini anlayabimiş değilim hikayelereki :D bu ara fazla sık rastlıyorum.. aklında bir kurgu varsa iyi olabilecekmiş gibi duruyor... karakterleri hem tanıtabilip hem olayı aktırabilmek zor bişeymiş onu farketiydim ben yazınca. bunuda başarabiliyosun gibi görünüyor..

• Kıskanç abiden çok özlem dolu bir abi var orta da yoksa erkanı da kıskanması lazım :) görüşlerin için çok çok teşekkür ederim :)

• Wattpad hikayelerini okumaktab vazgectim cunku genelinde ayni tema isleniyo kotu bir cocuk henuz iliskiye girmemis masum bir kiz, sonra bunlar yapiyolar sonra cocuk kotu cocuk oldugu icin asik olmaktan korkuyo ama sonuc olarak asik oluyo... kezbanca azicik

1|0
    0|0
    • 4N1K okudun mu ya da sessiz gemi daha bir sürü var iila kötü kız iyi çocuk ya da tam tersi sadece öyle dememelisin çünkü öyle olmayan kitaplara haksızlıklık ve kezbanca dediğin kitaplar ne kadar çok okunuyor kötü çocuk basıldı solucan ve yabancı hepsinin okuma sayısı fazlaca

• Basildi basilmasina edebi bir degeri var mi? Okuyan yas ortalamasi 16yi gecmiyodur. haksizlik yaptiysam uzgunum ama karsima cikan hikayelerin abartmiyorum yuzde yuzu bu konuya sahipti😕

• Yani katılıyorum

• Kütüphaneme ekledim. Biraz okudum Selda hanım: hoş geldin hayatım , osman bey : hoş bulduk sultanım gibi devam etmezsin umarım diyaloglara. Ben bu durumu sevmedim.

0|0
    0|0
  • Depremi yaşamış biri olarak o günlere gittim kosa süreliğine.
    Rabbim birdaha yaşatmasın.

0|0
    0|0
  • Aşk hikayesi okumam salak saçma.

0|0
    0|0
  • 6ci bolumu bekliyorum ayrica aryaya gicik oldum sinir sey keske o da hakani sevseydi ne guzel olurdu duzeltsene nolur arya hakani sevsin erkan da huzuru falan :)

0|0
    0|0
    • Aaa hepsini okumuşsun :) arya iyi kız bence ama azıcık yapışık o kadar ;) 6. bölümü yazmıştım ama o bölümden Vazgeçtim yeni yazacağım ve şu konuşma kısımların da isim koymayacağım

• Tamam ama lutfen su aryayi hakana asik et aralarinda elektrik falan yarat )))))) begendim guzel olmus ellerine saglik :)

• Kader :) beğenmene çok sevindim

• oo bakarım mutlaka güzele benziyor :)

0|0
    0|0
  • konuşmaların başına osman bey ya da Selda hanım yazma bence akıcı durmuyor okumak isteyen de sırf bu yüzden okumayacaktır geliştirilmeli

0|0
    0|0
  • okumadım ama eline sağlık

0|0
    0|0
  • oldukça wattpad hikayeleri okuyan biri olarak hiç beğenmedim daha toysun umarım ilerleyen zamanlarda düzeltirsin

0|0
    0|0
    • @Srthtygmr
      Kalbime Fisilda - Yelomi ( bu yazarin. tum kitaplarina bak super yaziyor en cokta bu kitabini begendim )

• @Srhtygmr

• Gayet yaratıcı ve akıcı fakat yazım kurallarına dikkat etmelisin. Konuşmalarda tırnak işareti kullanmalısın ve daha çok betimleme gerekli.

0|0
    0|0
  • Başını okudum sadece, pek sarmadi beni. Ama bu senin yazdığın hikaye ile alakalı değil, wattpad hikayeleri artık itici geliyor bana. Birbirinden özenen kişiler çok. Emeğine sağlık yine de

0|0
    0|0
  • bakalım bakalım

0|0
    0|0
  • Kaydediyim;akşam okurum inşaAllah. Emeğinize sağlık :)

0|0
    0|0
  • Gayet yeteneklisin

0|0
    0|0
  • Ellerine sağlık

0|0
    0|0
  • okurumda sanki senin başka bir hikayen daha vardı

0|0
    0|0
  • Canım bende yeni hikaye yazmaya başladım adım merve rica etsem senin hikayeni okuyup voteleyim sende benimkini olurmu kullanıcı adımdan tanırsın direk

0|0
    0|0
  • Güzel olmuş. Tebrik ederim

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    32
Yükleniyor...