İnsanlar, doğası gereği poligamiye mi monogamiye mi yatkındır?

Bilimsel bir açıklaması var mıdır bunun

saçmalamak için yazmayın...

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• güzel soru olmuş. poligam olduğunu biliyordum ama şimdi bakınırken ilginç bilgilere denk geldim sayende. bir erkek- birden fazla hatun urumu sanıldğından çok yaygınmış çeşitli toplumlarda. çok az miktarda tek hatun - birden fazla erkek de var.

Overall, of the 1,231 cultures in the Ethnographic Atlas Codebook, 84.6 percent are classified as polygynous, 15.1 percent as monogamous, and 0.3 percent as polyandrous. Polygyny is much more common than polyandry because evolutionarily, the benefits of polygyny for men are much higher than the benefits of polyandry for women

bunun nedenini şöyle açıklıyorlar özetle:

The modern human mind is composed of genetically encoded psychological adaptations for mating behavior that evolved in these ancestral polygynous environments. That's why there is so much de facto polygyny in Western culture, despite the West's attempts to abolish polygyny in favor of a marriage system that biologist Richard Alexander refers to as "socially imposed monogamy."

yani monogaminin toplum baskısından ileri geldiğini söylüyor. İnsan beyninin poligamik (ve bir erkek birden fazla hatuna göre) evrildiği ve kodlandığı söyleniyor - adaptasyon amaçlı olarak-

1|0
    0|0
    • Bende aynen bu şekilde biliyordum,memeliler poligamiye daha yatkındır genetik açıdan

• Mut hoş,tatlı demektir zaten :) sweetmut enteresan oldu sanki :D

• Kabul edildi o halde,Decameron :)

Erkekler Ne Diyor 4

• bu konu benim alanım sosyoloji 3. sınıf öğrencisiyim.

Bana göre insanlar genelde monogomiye yatkındır fakat bu islam dininde ve müslüman ülkelerde dinin verdiği izinle erkekler de polijini ye kayar ve genellikle ülkemizde doğu bölgelerde ve karadeniz bölgesinde görülür.fakat poliandri pek sık görülmeyen ve toplum tarafından tepkiye karşılanan bir evlilk ve ilişki türüdür o yüzden pek görülmez özellikle ülkemizde bu şimdiye kadar olmamıştır.türkiyede en çok ilişki ve evlilik türü malesef endogami dir. saygılar :)

1|0
    0|0
    • son cümlen zaten tartışmasız

islam da çok eşliliği savunmaz aslında. cübbelilerin uçkur keyfinden başka bir şey değil

• polijini:bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi

poliandri:bir kadının birden fazla erkekle evlenmesi

endogami:akraba arası evliliktir.

bunlar sosyolojik terimlerdir ve bu soru sosyoloji alanının sorusudur.

• bunları biliyorum. merak ettiğim sorunun cevabıydı

• Ahlak ve toplumsal değerleri yok sayıp %100 hayvani açıdan bakarsan erkekler çok eşliliğe yatkındır, çünkü fazlaca sperme sahipler ve olabildiğince çok dişiye genlerini aktarma içgüsünde... Kadınlar ise tek eşliliğe yatkındır, çok az yumurta hücresini en iyi şekilde değerlendirme derdindedir. O yüzden erkek seçerken temkinlidir ama erkekler "şehvet"ini tetikleyen bir kadınla ilişkiye meraklıdır

1|0
    0|0
    • hayvani düşünürsek dişi doğada hamile kalma ihtimalini yükseltmek için çok sayıda erkek ile çiftleşir, 4-5 yavrunun babaları farklı olur bu durum da var

• peki kelimesine gıcık olanlardan isen kusura bakma çok kullanırım, art niyet gütmeden. tamam olarak düzeltiyorum

• polemik ok de monogamiye nedir türkcemiz deqismis ne cesit kelimeler üremiş yada bizmi cahil kaldık :D

0|0
    0|0
    • Poligami çok eşlilik

Monogami tek eşle evlilik

• dostum saol öqrettiqin icin de türkce yazsan herkes anlar :D cevap verıyorum monogami

• sosyolojide poligami, monogami diye geçer. bazı terimler kalıplaşmıştır artık alışılageldik şeklini kullandım ben de

• dediğin 2 kelimede bana avusturya 2.lig futbol takımı ismi gibi geldi üst olur üst

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Sorun çok güzel,şuan aklımda olan bilgilerle cevaplayıp soruya yazık etmek istemem...

Benim de merak ettiğim bir konu bu,araştıracağım hatırlatma için teşekkürler :)

1|1
    0|0
    • olsun cevapla sen. zaten buradakilerin fikirlerini merak ettim. herkes sosyolog değil hoş :)

• genetikçi derken. milletin domateslerinin hormonlarıyla oynanayan, GDO cu sen misin yoksa :D ne genetikçisi anlamadım cidden

dedim ya biraz düşüneyim bulurum diye. google dan faydalanarak bu nefertitinin kardeşi varmış ona sweetmut derlermiş oradan yani :D

• pekiştirme yapmışlar demekki

link

• Poligamidir büyük ihtimal..Sonuçta insanoğlu özünde maymun iştahlı bir varlık, dolayısıyla bir kişiyle uzun bir süre aynı duygularla sürdüremez..illa ki yolda veya başak bir yerde birine bakar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...