Fatih Sultan Mehmet`in İstanbul`u fethinde sizi en çok etkileyen olay hangisiydi?

Fatih Sultan Mehmet`in İstanbul`u fethinde sizi en çok etkileyen olay hangisiydi?

• Gemilerin karadan yürütülüp Haliç`e indirilmesi
    A seç
  • Fatih`in 21 yaşında bu işi başarması
    B seç
  • Ayasofya`da kılınan ilk namaz
    C seç
  • Orta çağın bitmesi, yeni çağın başlaması
    D seç
  • Yedi ay gibi kısa bir zamanda Rumeli Hisarı`nın yaptırılması
    E seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
1121

En İyi Kız Görüşü

• gemi olayı imkansızı başarmanın göstergesi

2|3
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 10

• Bunu sadece Fatih' in başarısı olarak görmek doğru değil. Gemileri karadan yürüteceğiz fikrini ortaya attığında buna inanarak emek sarfeden herkes de aynı oranda hayranlığı hakeder.

1|1
    0|0
  • cesareti ve hırsı,inancı

0|1
    0|0
  • Toplar dökülürken edilen dualar çok duygulandırmıştı.Bir de güldüren sahne vardı.Belki günaha giriyorum ama koskoca Akşemsettin hazretlerini dişsiz ve ne söylediği anlaşılamayan biri oynamıştı.Gülmekten kendimi alamadım.

0|1
    0|0
  • 21 yaşına gelip bi baltaya sap olamadık adam gitmiş istanbulu almış anasını satayım.

0|1
    0|0
  • 21 yaşında İstanbul`u fethetmesi.

0|1
    0|0
  • Hepsi ve 7 dili anadili gibi biliyor olması.

0|0
    0|0
  • gemiler tabiki... yaşına hiç şaşırmıyorum . çünkü eğitime çok erken yaşta başlamışlar haliyle pişerek yetişiyorlar

0|0
    0|0
  • Fatih`in 21 yaşında bu işi başarması

0|0
    0|0
  • A..zekası

0|0
    0|0
  • yaptigi HERSEY cok etkileyici ;)

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Ortalama 100 bin kişilik ordusuyla, yine paralı askerler dahil yaklaşık 8 bin kişilik Bizans ordusunu yenmiş olması...

2|1
    0|1
    • istanbul'un fethi meydan savaşı ile olmadı ki asker sayısı önemli olsun biraz geniş düşün istanbul'un yüzyıllar boyunca birçok medeniyet tarafından alınamamasının sebebi bizans'ın asker sayısının fazlalığı değil istanbul'u koruyan güçlü surların varlığı ve istanbul'un savunmaya elverişli jeolojik konumuydu.fatih'den hemen önce babası 2.murad'ın istanbulu alamamasının sebebi de buydu.fatih dehasıyla bu zorlukları aştı.yarım yamalak bilgi ile konuşmayalım lütfen

• 4.Haçlı Seferinden sonra İstanbul harabeydi, surları da öyle... Bir yandan surlar onarılıyor, Osmanlı'dan gelen toplar yıkıyordu. Hatta I.Bayezid döneminde surların onarılmaması için tehdit bile edilmiştir Bizans.

Dediğin bir nebze doğru fakat Londra, İstanbul gibi şehirler için önemsiz bir ayrıntı, çünkü deniz savaşı kazanılmazsa ele geçirilmesi imkansız. Denizde varolan mükemmel güce rağmen, yıkık dökük surlara rağmen, barut kullanmayan askerlere rağmen bu kadar uzun sürmesi mükemmeliyet

• değildir... Ateş su karşısında sönmeye mahkumdur fakat kocaman bir ormanın yangınına bir kova su ile müdahale etmek fayda etmez. İstanbul kuşatması da buna benziyor. Sonucu belli olan bir kuşatmanın bu kadar uzaması saçmadır.

Surların o gün ki halini tekrar özetlemek istemiyorum. Haçlılardan önce ki hali gibi değildi. Savunma avantajı düşüktü.

• hepsi özellikle ayasofyada ilk namazı kıldırması yetiyo

tayyip ve dış işleri bakanı kılsınlar kudüste namazını gelde burnunun dibindeki ayasofyada kılsana

0|1
    0|2
  • Karadan gemileri yürütecek kadar meşakkatli bir işe kalkışması.

0|1
    0|0
  • A-) Fatih Sultan Mehmet Han Hz. lerinin askeri ve siyasi kabiliyetini küçümsememekle birlikte gemileri karadan yürütmek ilk olarak kendisinin uyguladığı bir metod değildir. O tarihe kadar sayısını bilmiyorum fakat birkaç defa daha yabancılar tarafından uygulanmıştır bu metod.

B-) 21 yaşında olmasına rağmen aldığı hükümdar eğitimini de göz önünde bulundurmak gerek. Düşünün bir kere; çocuksunuz ama tek sözünüzle dünyanın bir ucundan bilim adamları getirtilebiliyor.

C-) Etkileyicidir fakat askerlerimizin vadedilen ganimet konusunda birkaç uç davranışı olaya ufakta olsa gölge düşürmüştür. (Bir askerimizin ayasofya girişinde ki mermerleri sökmeye çalışırken Fatih Sultan Mehmet Tarafından öldürülmesi gibi).

E-) Zamanın eserlerin günümüzde bile sapasağlam durduğunu düşünürsek; yapı mimarisi konusunda bu kadar gelişmiş bir toplumun iman gücünün artısı ile 7 ayda hisarı bitirmesi sadece benim görüşüm olmakla birlikte bana çok abartılası bir durum gibi gözükmüyor.

D-)(Bunu seçtim), Sadece bizim değil tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek olması hasebiyle muazzam etikileyicilikte bir hadise.

0|1
    0|0
  • gemileri karadan yürütmektek fikrini bulması, yaratıcılığı...

0|1
    0|0
  • Gemilerin karadan yürütülmesi olayı, ilk duyduğumdan beri beni şaşırtmıştır. Vay be.

0|1
    0|0
  • A dedim.orta çağın bitip yeni çağın başlamasını istanbul'un fethiyle özdeşleştiren bi biz varız bu arada istanbul'un fethini asla küçümsemem ama orta çağın bitip yeni çağın başlaması türkiye'de okutulan ders kitaplarının dışında hiçbir yerde istanbul'un fethi olarak geçmez kendi kendimizi kandırmayalım

0|0
    0|0
  • Fatih paşa tam kafayı yerken onu yetiştiren hocasının gelmesi ve onun önünde hürmetten diz çökmesi :)

0|1
    0|0

0|1
    0|0
  • Azim ve takım çalışması.

1|1
    0|0
  • fatih sultan mehmet gelmiş geçmiş en komutanlardan biridir

0|1
    0|0
  • zağnos paşayı ve akşemsettini unutmamak lazım gelir...

0|2
    0|0
  • Gemilerin karadan yürütülüp Haliç`e indirilmesi,Herkez düşünebilir ama uygulayamaz

0|1
    0|0
  • bunlar değil eğer adam gibi uygulandıysa ki bence öyleydi (şimdiki yobazlar okuyup feyz alsalar keşke)

Çıkarmış olduğu fermanla Bizans halkının hasret kaldığı can, mal, ırz ve namus güvenliğini teminat altına alarak, günümüze örnek olacak şekilde sevgi, saygı ve hoşgörüye dayanan inanç ve ibadet hürriyeti tanımıştır.

0|1
    0|0
  • o gemileri yürütecek kadar yagı nereden buldular ya

0|1
    0|0
  • İstanbul'u fethetmesi.

0|1
    0|0

• 1.-padişahım haliçi zincirle kapatmışlar, gemileri ne yapalım?

-karadan yürütün, tööbe tööbe, tuvalette de rahat yok adama yahu!

(bkz: selcuk erdem)

bir de selçuk erdem karikatürü var.. fatih paşalarla oturmuş plan yapmaktadır..

- sonra da denizi şuradan alıp şuraya koyacaksınız

- eee hünkarım onun yerine gemileri karadan yürütsek?

- tamam o da olur.

• ''Fatih`in 21 yaşında bu işi başarması''

Günümüz gençliğini düşünürsek imkansıza yakın bir hadise.

0|1
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet'e can feda. O kadar çok olay var ki ben şıklardan olsun diye a şıkkını seçtim.

0|1
    0|0
  • 10 bin kişiye 150 bin kişi saldırması.

0|1
    0|1

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1
Yükleniyor...