Sen Türk müsün Türkiyeli misin?

Türkiye cumhuriyetinde yaşayan insanlar türk müdür yoksa türkiyeli mi?

0|0
18|18

En İyi Kız Görüşü

• Evet Türk tür. Atatürk kurtulus savasina giripte bu ülkeyi kurtaran herkese, hangi etnik kökenden olursa olsun, Türk tür demistir. Ayrica Türk kelimesinin nerden geliyor bir arastir, kafandaki bu soru cevap bulur belki. Hatta Peygamberimizinde cok güzel bir anisi vardir. Birgün arap biri, yahudu birini asagiliyor,sen arap degilsin diye, peygamberimiz arapca konusan herkes araptir diyip,irkciligi önlüyor. umarim ne demek istedigimi anlarsin. Türkiye li ye gelince, insanlari ayristirmak ve birbirine düsürmek icin yapilan politik oyunlardan biridir. Bu insanlara pabuc birakilmamali ve birbirimize daha cok kenetlenmeliyiz.

0|3
    2|2
    • +1 ve bence en iyi cevap

• BİRLİK zulmetmek değildir ve asimile etmek te değildir

• Çok güzel açıklamışsın

Kızlar Ne Diyor 17

• Kökenimiz orta asya Türklerine dayanır buda gerçek Türk olduğumu gösterir.Türkiye'de doğup büyüdüğüm için normalde otomatikman Türk oluyorum.Etnik kökene inersek Türkiye bir gökkuşağı misali her renk dil ırktan insanları barındırır ama bunlar sorulduğu tabiki Türkiye'liyim demez,laz'ım dadaşım çerkezim,aleviyim vs derler.Ama vatanın neresi diye sorulduğunda Türkiye derler gururla.Hee gurursuz bir kaç bölücü var onlarda vatansız kalsın it soyları.

Hem "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözü aslında millyetçilik bölücülük için değil birleştirmek bir çatı altında toplamak için söylenmiştir."Ne Mutlu Türk Olana" denseydikasıt arayanlar haklı olurdu.

0|3
    0|0
    • evet bence de Atatürk ün sözü yanlış anlaşılıyor bazılarınca ve bu bazılarıda kendi ırkının kutsal olduğunu biricik olduğunu gururla söylüyor. O zaman için de milliyetçilik ifade etmiyordu atatürk ün sözü zaten onun milliyetçiliği türkiye topraklarındaki tüm halkları türkleştirmek değildi. ama bazıları sonradan çıkanlar bu sözün içine ettiler ve bir çok halka zulmettiler.

• Ben Türkiye'de yaşayan bir Türk'üm.

0|5
    0|1
  • viyanada yasayan bir Türküm

avusturyali bir arkadasim bana "sen avusturyali türksün " demisti !

0|2
    0|1
  • Kökene göre değişir. Genelde hepsi Türk olamaz zaten. Türkiyeli demek daha mantıklıdır.

2|3
    0|2
  • soruyu anlamadm ama genel olark herkes turkıyelı ama bazıları turk.yanı turkıyede dogum yasayan kurtlerde alevılerde war

1|1
    0|2
  • Ben tamamen Türk'üm diyen yalan söylüyordur zaten...Irksal açıdan bakılamaz bu konuya.

Türk'üm..."Ne mutlu Türk'üm diyene!"

0|1
    0|0
  • türkiyeliyim.. sorunmu var ?

1|3
    1|3
  • güzel konuya parmak basmışsın. türkiye vatandaşıyız işte. bunun dışında evrensel bir canlıyım,asıl tanımım bu.

1|1
    1|1
  • bizim bu alamanlyalarda, bize alman demiyorlar tam olarak türkte demiyorlar, alman türk, diyorlar :D

yani türkiyede ki ya$anyanlarda türk ermeni, türk kürt türk zaza türk süryani olsa gerek :D

0|1
    1|1
  • Anayasamıza göre Türkiye' ye gönül bağıyla bağlı olan ve kendisini Türk bilen herkes de Türk' tür. Yani onlar Türk' üm diyorsa Türk' tür.

0|0
    0|0
  • ailem bulgaristanda doğmuş, ama türküz çok şükür.. türkiyede olup da türk olmayan cok insan var, türkiyeli garip bi tabir ama evet olabilir..

1|2
    1|1
    • amerikada yaşayan bir arap ben arabım demiyor amerikalıyım diyor

• benim babam bulgaristanda türklük davası için, işkenceler gördü, sürgüne gönderildi, hapiste yattı,ölümü göze aldı, ne demek göçmensin kaybol? madem adam gibi yorum yapacak bilgin yok o zaman zahmet edip yazma sisli1..

• aynen öyle sadece türk ismini almak için açlık grevine girmiş benimde babam annem türkçe konuştuğu için para cezası almış benimde adımı türk ismi almak için hastanede kavga etmişler bunların bir bok gördüğü yok konuşuyorlar ordan biz komünist olan bir ülkeden geldik ve ne derece saçma olduğunu iyi biliyoruz eşitlikmiş böyle düşünen ırkın neresine eşitliği vereyim ben !

• Türkiyeliyim..Türk değilim.

0|1
    0|2
  • soyağacı türkse türktür

0|1
    0|0
  • Etnik kökenimi sorarsan Turkiyeliyim. Bu ülkedeki varlığımı sorarsan Türküm.

0|0
    0|0
  • Türküm,Türkiye'li türküm..! Türkiyede yaşayan her insan da,türk olma şerefine layık değildir,önemli olan bunu kalpten hissetmektir..

( Sözüm Türk olmayıpta,kendini Türk gibi hissedenlerden dışarıdır )

0|1
    0|0
    • kimse türk olmaya mecbur değil. kürt olabilir olabilir çerkes olabilir çeçen olabilir ama hepimiz türkiyeliyiz

• Farki ne?

Holandada yasayan Turkiyeden bi Laz olarak ben ne oluom :)

Her iki kimligimdede Laz yazmio..

0|0
    0|2
  • Herkes dunyali herkes sadece insan fakat turkiyede yasiyoruz boylesine basit

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Nüfus cüzdanımda Türk vatandaşı olduğum yazıyor . Kökenimde Türk . Ama hayatım boyunca Türk olmaktan ne gurur duydum ne de utanç . Kendimi seçimini yapamadığım şeylerle değerlendirmem . Bu şekilde doğmuş olmam bana artı değer katmaz. Bir Kürtden ya da bir İngilizden hiç bir üstünlüğüm yok onlarından benden .

1|2
    0|0
  • önemli olan içinden gelendir sen türkiyede yaşıyosan türkiyelisin ama içinden gelebiliyosa türksündür

0|2
    1|1
  • Türkiyeli demek daha doğru çünkü herkes Türk değil, bi de Türk denilenlerin büyük çoğunluğu Türk değil. Yani Anadolu'nun yerlisi "Türkmenler" değil, 1900'lerin başında sağdan soldan toplanıp getirilen müslüman göçmenler çoğunlukta

0|1
    0|0
    • evet bencede. türkiyeliyiz. ama bazıları kendini türk sanıyor ve diğer ırkları hiçe sayıyor. Zamanında bazı kimseler kürtlerin türklerin bir kolu olduğunu söylüyorları. ben merak ediyorum bu insanları kürtlerin dillerini bi araştırsalar türklerle akrabalığı felan yok. onlar ayrı bi kavim türkler ayrı bi kavim. bazı faşistler kürtleri hiçe sayıyor ve onları kendilerine benzetmeye yok etmeye çalışıyorlar

• Kürtler Türklerle akraba değil ki, Ermeniler ve İranlılarla akraba

• evet öyle. bende akraba demiyorum. onlar hint-avrupa dili konnuşuyorrr. bizim dilimiz ne kadar farklı onlardan. onun için bazılarına diyorum ki " herkesi kendinize benzetmeyin. bu zamana kadar benzettemedinizde zaten ama rüzgar ektiniz şimdide fırtına biçiyorsunuz. bakın dağlarda gençlerimiz. zulum olmasaydı bunlar olmazdı" bide diyolarki bunkar türkiye üzerine oynana oyunlar. ben diyorum ki aslıl bu söz araştırmak istiyenleri soğutan bi söz. asıl bu söz bizleri uyutuyor ve yapılan zulmleri go

• Türkiyeliyim,Lazım.

1|2
    0|1
    • mükemmel bir cevap üstat

• en son askerdeyken 10 civarı kitap okudum benimde olay bitti zaten okumuyorum artık üşengeçlikten :)

• :) zaten hiperaktif bir adamız küçükken,kitap okuyunca daha da zeki oldum hala da öyle en az 10-15 puan diğer insanlardan zekiyim ama konuşuyorum karşıda ki insan bir konuşuyor dayı böyle birşey yok soğuyorsun,yani saman kafalar.Bazılarında genetik olacak 1000 kitap okusa da olmaz.İsteyerek içten gelecek ve yatkın olacak.

• Ben Türkiyede yaşayan bir Türküm...Bu bayrak altında bu vatanda yaşayan cebinde T:C. nüf cüzdanı olan her vatandaş Türk tür...Beynini geliştir 1916 da yaşama...Komünizmi savunana şimdi geri zekalı diyorlar...

1|2
    2|1
    • hakarete gerek yok arkadaşım. ben türküm ama bununla gurur duymuyorum. ve yerinmiyorumda. ben sadece türkiyeliyim ve dahası sadece insanım. ve hakaretine gelince senin temel inançlarını yerinden yıkacak diyalektik mataryalizme vereceğin cevaplar ancak kendini savunmak için yapacağın hakaretlerdir

• Kardeş bu muhabbetlere pek gelemiyorum Türklük damarım kabarıyor anladınmı ? :) herneyse mantıken zaten Türkiye diye bir yerde doğdun büyüdün amerikalı olacak değilsin ya Türkiyeli olacaksın :D

• eyvallah :D

• ---Türküm---

1|1
    0|1
    • ama başka ırklarda yaşıyor onlarda türk müdür?

• ama bu ülkeyi M.K.Atatürk kurduğu için Türk devleti ve Türk topraklarıdır.Ülkeyi kuran millet arasında da laz da var kürt de var

• o zamn türkiyeliyiz

• Türkiyeliyim yarı türk yarı ingilizim

1|1
    0|2
  • Türkiyeliyim. Türküm ama bu topraklarda yaşayan herkes türk değildir türkiyelidir.

0|1
    0|0
  • Türkiyeli kavramından hazzetmiyorum. Bu kadar ince ayrıntılarla uğraşılması beni tiksindiriyor.

Bir sürü ülkede benzer durum var ama biz hepsine Türk gibi isimler vermişiz.

Not olarak da söyleyeyim, önemsemem bu tip şeyleri ama laf atan tosbağalar için hem anne hem baba tarafından Türkmen ve Yörük boylarına mensubuz ve özellikle anne tarafından birkaç yüzyıl geriye gidilmiş durumda, herşey belli ortada

1|0
    0|0
    • Kizlari eksileyen bir cilgin var.O yuzden munasip bi cevaptan sesleniyorum Soran'a.

-Sizene la.Oturup bunlari mi dusunuyosunuz.

• ya bunlarla uğraşılmamalı ben de onu diyorum. gereksiz muhabbetler. "Türk" denildiğinde içine hepsini alan bir şemsiye idi, öyle gitsin. bilerek kaşıyorlar bunları. Alman dediğinde de sittin tane çeşit var aşağısı yukarısı ama Alman deyip geçiyoruz işte. ya da Rus mesela

• ustam bazıları diyo ki bu tarz küçük kelime oyunları ayrımcılık için bir kilometre taşı... bende diyorum ki yıllardır ayrıştırmak için türklüğün şemsiyesi altına girildi ! ve şimdi sonucu ortada. binlerce genç dağda. yani bazları rüzgar ekti ve emin ol fırtına biçiyorlar. ama onlar fırtına biçmiyor. onalr şimdi villalarında viskilerini yudumluyo biz gençler kardeş halkımı olanları vuruyoruz ve seviniyoruz.

• Bu memleket tarihte Türktü, halde Türktür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.1923 M.K.Atatürk Şimdi bu cümleyi tekrar terkrar okumak gereklidir... ;)

0|1
    0|0
    • onun için mi içimizde ermeniler vardı, kürtler vardı, onun için mi osmanlı adını osmanlı koydu ve halifeliği seçti. onun için mi osmanlı devlet kurumlarında yabancılar çalışıyodu. onun için mi padişah hanımlarının çoğu yabancıydı

• Türk artık bir ırk değil ulusun ismidir, zenciside japonuda bizim kültürümüzü yaşam biçimimizi kabulleniyor ve kendini bizden görüyorsa onlarda basbaya Türk'dür Türkün memleketinde yaşayıpda ben şuyum ben buyum diyenler kabilecidir ırkçıdır faşistin önde gidenidir

0|1
    1|1
    • ama bir kürde veya çerkese sen türksün diyemessin. o çerkez veya kürttür ama türk değil Türkiyelidir. türk kelimesi ırkçılık gibi anlaşılıyor

• s.ktimin etnik ezikleri köpek gibi bize göre yaşıyorsunuz

• tamam,sorun değil.Cevaplayan çok geri vites yapma oğlum tamam.

• Türkiye cumhuriyeti diye bişey yok kardeşim benim felsefemde türkiye diye bişeyde yok varsa gerçek bişey oda osmanlıdır gerisi hikaye cumhuriyetmiş laiklikmiş demokrasiymiş ver padişaha ülkeyi gerisine karışma erdoğanında baykalında kılıcdaroğlununda bahcelininde aklından şüphe ediyorum

0|0
    2|3
    • demokrasi iyiydir be dostum. yönetimde herhangi bi sorun olsa bunun sebebi halkın seçimidir. yani halk başka birine kabahat bulamayacak

• Evet haklısın

• o zman herşeyi yeni baştan kurmak en mantıklısı

• türküm ama bu ülkede yasiyan katkisi olan kendini türk hisseden türktür benim için

0|0
    0|0
  • Vatanını seven türkoğlu türküm...

0|1
    1|0
  • Türkmenim ! Türk olmak için Türk kanı taşımak gerek!

0|0
    0|0
  • Skuda lazonaşi berepe.

0|0
    0|1
  • Manasız bi' sınıflandırma. Fazla manasız...

Teknik olarak Türkiyeliyim ama birisi sorunca Türküm diyorum. Gereksiz ayrımcılığa mahal vermemek adına...

0|0
    0|0
  • Türkiye de Türk aramak samanlıkta iğne aramaya benzer

0|2
    0|2
Yükleniyor...