Islami acidan bir Hilafet kurulmasi nekadar mümkün? Osmanlida Hilafet varmidi?

Merhaba.

Islama göre Halifeler Kureys soyundan gelmesi gerekiyor, yani Muhammedin soyundan ya da Muhammed gibi Kureys soyuna ait olan diger insanlardan. Bunu bircok Hadisde görebiliyoruz.

Örnek olarak

“Hilâfet Kureyş'tedir.” (Müsned, 4/185; Heysemi, Mecmau’z-zevâid, 1/336, 4/192)

Bu soydan bugün ama birisi kalmadi. Bugün biraz arastirdim, Yabanci sitelerede ugradim ve gördüm ki, Araplarda bircok Din adami bu nedenle bu cagda bir Hilafetin kurulmasinin mümkün olmadigini savunuyorlar cünkü Kureys soyundan halife olabilecek insan yok.

Kureys soyu, Araplardan olustugu icin, Osmanlida aslinda bir Türkün, Halife olmasi mümkün degil.
Kisaca Islami acidan, Osmanlida Hilafet yoktu, Islami acidan gecerli olan bir Hilafet.

Bu konu üzeri sizin bilgileriniz ve düsünceleriniz ne?

0|0
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• abbasi dönemine kadar normal işleyen bir sistem abbasilerin son dönemlerinde devletin gidişatı ve otoritenin sarsılmasıyla birlikte söz geçiremeyen bir yapı oldu , son 1000 yıldır ise siyasi bir kavram olmaktan öteye geçemedi bundan sonra da geçemez , kurulamaz da. islami açıdan geçerli olan dediğin hilafet zaten çok önceden bitti

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• Hılafet olsaydı araplar ingilizlerin yanında degil osmanlının yanında savaşırdı halifelik sacmalıktır ve son halıfe hulagu han tarafıdan oldurulmustur yavuz sultan selım halifeligi tekrar hortalttı

0|1
    0|0
  • bence su saaten sonra mumkun degil

0|0
    0|0
Yükleniyor...