Ayasofya Camii ibadete açılmalı mı?

İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse,

Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.

Fatih Sultan Mehmed Han - 1 Haziran 1453

(Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde Bulunan

Ayasofya İle İlgili Arapça Vakfiyenin Tercümesi)

• Açılmalı
    50% (6)29% (4)38% (10)Oy Ver
  • Açılmamalı
    42% (5)64% (9)54% (14)Oy Ver
  • Kararsızım
    8% (1)7% (1)8% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
9|15

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 9

• tarihin en büyük kiliselerinden biri idi, ardından tarihin en büyük camilerinden biri aldu. hem bizans hem de osmanlı sanatına dair çok kıymetli eserleri bünyesinde bulunduran nadide bir mekan orası şimdi.

orayı camiye dönüştürsek ne olacak? yanı başında sultanahmet'in muhteşem estetiği ve azameti varken ayasofya'nın esamesi mi okunur? kaldı ki zaten istanbul'da tarihi ambiyans içinde ibadetini gerçekleştirmek isteyen için birbirinden kıymetli onlarca cami zaten var.

ancak aya sofya camiye dönüştürülürse içinde dünyanın en önemli mozaik eserlerinden sayılan ve uluslararası sanat kataloglarında yer alan bir çok mozaik, fresko ve benzerleri ya oradan taşınacak ya da daha beteri üzerleri örtülecek.

peki ne gerek var? bu dünyanın böylesine güzel değerlerini bir arada sunan, bu toprakların azametli tarihinin özetini sunan harika bir müzemiz varken onu sadece cami olmaya zorlamak neden?

0|0
    0|1
    • Eskiden Müslüman'ların yaşadığı topraklardaki camiler kilise yapılınca da beddua edilir, enteresan değil mi?

• dünya böyle. aya sofya bizans döneminde hıristiyanlığın azametini dünyaya ispatlamak için inşa edildi ki döneminin en büyüğü idi. camiye çevrilmesinin esas nedeni istanbul'un artık islam başkenti olduğunu ve o azametin islamiyete ait olduğunu göstermektir. yani dini bir tavırdan çok politik bir tavır söz konusu. kaldı ki osmanlı kilise düşmanı olsa istanbul'da onlarca kilise de olmazdı, bunu bir düşünmek lazım.

• bence açılmalı camı olarak da kullanılmalı ya da açılmasa bıle kesınlıkle klise felan olmamalı bu sıralar dın kardeslıgı hıkayesıyle boyle bı sey olursa şaşırmam

2|3
    1|2
  • bence açılsın ve artık cami olarak kullanılsın

2|5
    1|2
  • sağlam beddua, korktum...

0|3
    0|0
  • camiye dönüştürülemez ya da kliseye orası cumhuriyetten beri müzedir.

2|0
    1|4
  • Tabi ki açılmamalı, tarihi bir yer, harap olmasına gönlüm el vermez..

0|1
    0|2
  • Muze olarak kalmasi daha avantajli

0|0
    1|2
  • Açılmamalı

Kararsızım...

0|0
    0|0
  • Açılmamalı

Kararsızım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Ayasofya Cami üzerinde hiç kimsenin hakkı olamaz Fatih Sultan Mehmet Han' ın hakkı olduğu kadar. Tapu kayıtlarında Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı' na ait olduğu yazar. Fatih ki, "İstanbul muhakkak fetholunacaktır. Bunu gerçekleştirecek ordunun kumandanı ne mutlu kumandan ve askeri ne mutlu askerdir." şeklinde Hz. Muhammed tarafından ne kadar önemli bir kişi olduğu vurgulanmış bir isimdir.

2|4
    1|1
  • İstanbul'un Fethi'nin en önemli sembolü olan Ayasofya'nın bugüne dek kapalı tutulması bile büyük bir hata. Kesinlikle açılmalı ve Fatih'in fetih ruhu yaşatılmalı. Müze, Unesco, turist, murist,..vs gibi şeyler beni hiç enterese etmez.

0|2
    0|0
  • fatihin bir bedduası şöyledir herkimki benim savaşarak aldığımız toprakları, satar elden çıkarırsa Allahın azabı onların üzerine olsun. hakkımız helal olmasın derler. bu durumda türkiye topraklarının bir karışını dahi yabancılara satmamanız gerekmiyormu. Atatürkün, türkiyenin malı saydığı vakıfmallarının iadeleri konusunda da aynı düşünceyle karşı çıkılması gerekmiyormu?

1|3
    0|2
    • Bunun konu ile alakası yok dediğinizde haklı olabilirsiniz.Fakat hükümet yanlısı olmamam ile beraber Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en çok toprak satışını 1961-65 yılları arasında 40 bin 81 kilometrekare ile CHP hükümetleri döneminde yapmıştır.Araştırabilirsiniz.

• Elbette karşıyız.Ama herşey için memlekette anarşi yaratacak olursak hiç uyumamak gerekiyor.İster hükümet ister muhalefet her kim yaptı ise ahirette hesabını güzelce verecekler.

• link

link

Bu linklerde 1961 ve 1965 yıllarında neden yabancılara toprak satılmak zorunda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Menderes iktidarlarının önceki döneminde alınan borçların geri ödenememesi ve dış ticaret açığının çok artması yüzünden 1958 yılından itibaren Türkiye ekonomisi zorluklar yaşamaya başladı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranlı devaülasyonu yapıldı...

• Aya sofya ibadete açılacaksa da kilise olarak açılmalıdır... Oranın ilk hali kilisedir ve kimse bir ulusun kutsal kabul ettiği mabedini değiştiremez...

1|3
    2|5
    • O eksi veren kimse gelsin şuraya neden verdiğini yazsın adam gibi tartışalım. Kimse sizin dininize mensup olmak zorunda değil. Bu dünyada sadece sizin dininiz yok ve bu yüzden başkaları tarafından kutsal kabul edilen bir yapıyı kafanıza göre değiştiremezsiniz.

• o zman ispanyadaki Kurtubayı tekrar camıye cevırıp ıbadete acsınlar o zman olacak işmi bu sanki ispanyada musluman kaldıda.

• Açsınlar ben birşey demiyorum... Ben hiçbir ibadethanenin tersine çevrilmesini istemem zaten. Ayasofya'da cami olarak açılmamalıdır.

• Şimdi Fatih Sultan Mehmet Ayasofyanın Cami olarak kalmasını istiyorda buna saygılı olunmasını istiyorda o yapının aslı Kilise idi neden kilise den camiye çevrilmiş bunada cevap yazsaydı.

Bence müze olarak kullanılmalı.

1|3
    2|4
    • link Okumanızı tavsiye ederim.

• Çinde Uygurlara Türk oldukları için zulm ediliyor. Hui'ler aslen Han Ulusuna mensuptur yani Çinin öz yerli halkıdır. Bu yüzden onlar rahat. Zulm gören biri varsa Türk diye görüyor orda. Yunanistan'ın minare yasağı şeysi var evet. Ama bu yasak daha geçerli olmadı, kabul bile edilmedi. Atina'da şuan yapılan bir cami var. Somut birşeydir bu, diğeri ise daha referandumdan bile geçmemiş bir istek. O istekte aşırı milliyetçi ve dinci bir partiden geliyordur zaten.

• Ateist olabilirim ama bir toplumun hakları savunulmaya ihtiyacı varsa en şiddetli bir şekilde savunurum Hristiyanlara karşı İslamı da savunurum. İslam dinine inanlara karşı Ortodoksluğu da. Ortada yapılan bir haksızlık var çünkü.

Sen zannediyorsun ben müslüman öldürülmesine karşı çıkmıyorum. Aslında onada karşıyım...

• Açılmamalı. Müze kart alın gezin olm işte. Ben Ayasofya'ya girdiğim vakit en az 2-3 saat kalırım. Harika yerdir. Yok biz illa açacağız derseniz Yorgo'ya verin.

1|3
    2|5
  • gidin müze olarak gezin hayran olun,ibret alın

0|2
    1|3
  • bence zaten hiç cami olmamalıydı. basilika olarak kalması bence en güzeli olurdu ve hala öyle kullanılması tabi..

bence diyorum tabi ki bana göre.

0|0
    0|1
  • Sanki yakınında başka cami yokmuş gibi Ayasofya'nın ibadete açılması abes olur. Sultanahmet Camii çok mu küçük gelmiş? Olduğu gibi kalmalı. Hatta UNESCO güzelce el atarsa, çiçek gibi olur.

0|0
    1|4
  • ayasofya ayasofya olarak kalsın. ne klise, ne cami, olarak ibadete açılsın. oraya dünyanın her yerinden gelen insanlar yüzyıllar boyunca insanlara sonsuz ilham kaynağı olan yapıyı dolaşanlar zaten ibadet etmiş kadar sayılıyorlar.

0|0
    1|5
  • Bence açılmamalı müze olarak kalmalı.İstanbul turunda; mozaiklerin alelade harçlarla kapatıldığını görünce üzülmüştüm.Rehbere de sormuştum yabancı turistlere izah etmekte zorlanıyorsunuzdur herhalde? diye.

0|0
    0|2
  • Tartışılır...

0|0
    0|0
  • şu anki şartlar gereği müze kalmalı. fatih dönemindeki şartlar şuan yok . Ayrıca herşeyden önce şu unutulmamalı o bina yapı adını ne koyarsanız koyun yapıldıgı dönemin şartalrı ile karşılaştırınca inanılmaz. bir yapı. şimdi eger camiye dönüştürsek ikonalar filan silinmesi gerekecek tarihsel ve sanatsal acıdan bunu yapmak dogru değil. zaten istnabulda dünya kadar cami var. hattta ayasofyadan cok daha buyuklerı ınsa edılıyor.ayasofya artık tarihi bir anıtıır. o şekilde davranılmalıdır.

0|0
    0|1
  • dört tane de minaresi var, öyle bir yerleştirmişler ki o minareler yıkılsa Ayasofyanın kubbesi çökecek. hatta minareleri 1930 yıllarda yıkmağa başlamışlar birtanesini yarıya kadar yıkınca Ayasofyanın kubbesi ufaktan çatlamaya başlayınca yeniden yapmak zorunda kalmışlar. Ama zannediyorum, topkapı sarayı tarafında 1990 lı yıllarda ibadete açılan bir bölümü var.

1|2
    0|1
Yükleniyor...