Soru ateist arkadaşlar içindir, zaman makinesi ile geleceğe gitmek mümkün olsa kadere inanır mıydınız?

Geleceğe gittik diyelim, bu geleceği bir üst düzey bilincin bildiği ya da bizzat o bilinç tarafından oluşturulmuş olabilir mi sizce? Neler düşünürdünüz?

Ben sanırım o üst düzey bilince tapınmamız gerektiği fikrinde olmazdım. Gelecek belli ise yaşamak da anlamsız olmaz mıydı?

Neler düşünüyorsunuz bakalım? :)

• Evet
    29% (2)25% (2)27% (4)Oy Ver
  • Hayır
    71% (5)75% (6)73% (11)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Hiç hayal gücünüz yok ha :D
Ben tamamen bir kurgu oluşturdum şu an, gerçekte zamanda yolculuk diye bir şeyin mümkün olamadığını elbette biliyorum.

0|0
2|9

En İyi Kız Görüşü

• Ateistim.. Ve zaman makinesiyle geleceğe de gitsek kadere inanmazdım.
    Nedenine gelirsek ; "kader" denilen , insanın mevcut seçeneklerden akıl ve irade yoluyla yaptığı tercihlere ve bu tercihler yumağının insanın hayatını şekillendirdiğini düşünüyorum.
    Kadere değil , zekama inanırım her daim..

1|0
    1|1
    • insan denilen varlık zekasının en fazla yüzde onunu kullanabilir. insan korunmaya muhtaçtır ve yaratılışı gereği en kötü durumlarda daha önce hiçbir dinle ilgili bilgisi olmasa bile bir varlığa sığınma ihtiyacı hisseder. deprem mesela veya aniden gerçekleşen herhangi tehlikeli bir durum. yani bu kadar ezik bu kadar korkak bir şeyin zekası sence evrende ne kadar işe yarayabilir? en yüksek iq seviyesine sahip insanın iq sünün 160 larda olduğu ki onun da einstein nınki diye tahmin ediliyor ne kadar güçlüdür? ayrıca ateistliğini bir kenara bırak ve koskoca evreni yaratan birinin olduğunu farz et. yani dünyadaki ve uzaydaki milyarlarca sistemi mükemmel bir şekilde tasarlayan birinin olduğunu. sence bu kadar güçlü bir varlığı insan kadar aptal bir yaratık onu kavrayabilseydi, onunla ilgili her şeyi bilseydi o tanrı olabilir miydi? senin benim sokaktaki amelenin aha şu diyebildiği bir şey tanrı olabilir mi?

Erkekler Ne Diyor 9

• Geleceğe gitmemiz için tek yol ışık hızında seyahat etmek oluyor, bize göre 20-30 yıl süre geçtiyse, "diğerlerine göre" bilmem kaç yüzbin yıl geçmiş oluyor... "Back to the Future" filmindeki gibi altında bir araba, şu yıl şu saati yazar şak giderim diye bir mantık yok yani :)

Dönüşte bir dünya gezegeni bulacak mısın, o da ayrı bir mesele.

Bize göre "gelecek zaman"ı kimse komple bilemez, sadece bilim dünyası hazırdaki verilere göre tahminler yapar, hepsi bu.

0|0
    1|0
    • Sağol canım ya aydınlattığın için bilmiyorduk :D

• gerçek hayatta edemeyeceğiniz lafları sanalda da yazmayın olur mu? ne kadar basit tipler olduğunuzu belli etmeyin. Hayatınızda başarılar

• Fizik kanunlarına göre yaşanmamış olana yolculuk yapmak mümkün değildir. Ama olsa bile ateistler her şeyi dindarlar gibi dini kriterlere göre değil bilimsel kriterlere göre değerlendirip asla sizin gibi konulara kafa yormazlardı.

0|0
    1|2
    • Bir insan hem ateist hem de bilim kurgu tutkunu olamaz mı :)

• Yani demek istediğim burada herhangi bir dini krater değerlendirmiyorum. Sadece bir kurgu kuruyorum. Her ateistin de bilime ilgi duyduğunu sanmıyorum. Zaten insanlar bilime ilgi duydukları için ateist olmazlar. Bu çok yanlış bir düşünce. Bir çok bilim adamı aynı zamanda deist.

• Cevabım o zaman şöyle.. Öyle bir makina icat edilseydi kadere inanmak ya da inanmamak konusunda yine bilimsel otoritelerin yapacakları değerlendirmelere göre karar verirdim.

• İslam'a göre gelecek zaten bellidir.

"Gelecek belli ise yaşamak da anlamsız olmaz mıydı?" Ve İslam'a göre yaşamak anlamsızdır.

0|0
    0|0
  • Gelecege yolculuk yapmak, nasil kader diye bir kavramin varligini kanitliyor onu anlamis degilim.

Gelecege yolculuk yapmak ile, bu gelecegin üst düzey bir varlik tarafindan tasarlanmis oldugu ortaya ciktiginida anlamis degilim.

Otur sinifta kaldin.

0|0
    0|0
    • Ne bileyim sonuçta varsa öyle bir şey, gelecek belli demektir. Sence bu demek ki gelecek belli, kader var anlamına gelemez mi? Bu tabi bizim olasılıklarımızdan biri. Bence olsa bile, bu kadere inanmaya başlamayı gerektirmez. Belki geri gelip, tekrar yolculuk yapılsa, farklı bir gerçekliğe ulaşılır. Yani tamamen olasılık olabilir. Ya da mesela gittiler diyelim, geri gelirken farklı bir gerçekliğe gelir. Yani arada sıkışır kalır giden kişi :P :D

• Hayir sen tüm olayi yanlis anlamisin. Basit örnekler ile anlatayim ama ilk önce Kader nedi onu bilelim.
      Islama göre kader her canli icin belirledigi bir plandir. Bir insan nezaman dogucak, nezaman ölecek, nezaman bir kaza gecircek, nezaman bir cogugu olacak, cocuk hangi cinsten olacak falan filan.
      Islama göre kader degismes cünkü Allah tarafindan belirlidir.

Örnek verelim.

Sene 2015 ve senin yasin 21. Diyelim 5 sene sonra yani 2020'de sen 26 yasinda oldugunda senin bir cocugun olacak. Yani Örnek olarak 2020 senesinde sen 26 yasinda olacaksin ve yeni dogumus bir cocugun olmus olacak. Bunun üstüne 30 sene daha ekleyelim. 2050 senesinde senin cocuk 30 yasinda olacak ve sende 56.

- Sene 2050, senin cocuk 30 yasinda ve sen 56.

Ben 2050 senesinde diyelim gecmise yolculuk yapsam, örnek olarak 2015 senesine ve seni bu sene öldürsem, senin cocugun hic dogumamis olacak ve Gelecekte degismis olacak.

Buda kaderin olmadigini gösteir. Gelecege gitmek mümkün olsa bilem , kaderi ispatlamaz.

• Sonu okunmadığı çok fazla yorum yapmayacağım. Ama bnimle zıt fikirdeysen fikirdeysen hç anlatmana gerek yok, çünkü yeterince ilginç değil zaten.

• önceliikle baya bir güzel düşünmüşsün...

ateist felsefe metafiziksel ve gerçekçiliği ispatlanamayan her şeyi reddeder diyerek bütün bu tezlerini çürütebilir miyim? :)

0|0
    0|0
    • Ortaya bir tez attığım yok ki. :) Ben de hep şöyle düşünmüşümdür, ateist felsefe sadece Tanrı'nın varlığını reddeder (Gerçi ortada reddedilecek bir varlık olduğu da yok zaten), diğer metafiziksel ve gerçekliği ispatlanmamış şeylerin olmadığını bilmiyor muyuz zaten O. o Sanırım bütün bu cin peri masallarının içinde bende en güçlü yer edinmiş masal Tanrı olmalı ki ateizmin sadece onu reddedeceğini düşünüyorum :) Demek ki bir zamanlar sende Tanrı düşüncesinin yanı sıra diğer cin bilmem ne düşünceleri de varmış ki hepsini reddeder diyorsun :) Bence hepimiz ateist doğarız zaten. Keşke beynimiz hep gerçek şeylerle doldurulabilseydi. Zaten gerçekliği olmayan bir şeyin doğru olmadığını kendi kendimize kanıtlamak zorunda kalmazdık. O değil, bence ateist felsefe gerçekliği kanıtlanamayan her şeyi reddeder düşüncesi hiç mantıklı değil. Gerçekliği kanıtlanamayan ama bilim adamları tarafından araştırılmaya devam edilen bir çok şey var.

• mesela evrenin oluşumu big bang bence yeterli bir açıklama sunmuyor... geçmiş asırlarda herkes darwin'e 'deli vs' diyordu ama zamanla gelişen teknoloji ve bilim darwin'in çoğu söylemlerini doğru çıkarttı ve gelecek nesilde bilim adamlarının şu an ki yapamadıkları yapılacaktır... uykusuzluktan mantıksız cümle kurabilirim ama aynı düşüncelerde olduğumuz için beni anlayabileceğini düşünüyorum

• Darwin görüşlerini öne sürdüğü zaman zaten elimizde yeterli teknoloji vardı bunu anlamak için. Sadece farklı düşünen bir beyne ihtiyacımız vardı, o da Darwin'di. Zaten hiç bir bilim adamı çıkıp da biraz canım sıkıldı ya doğru mu değil mi bilmiyorum ama herhalde böyle olabilir demez.. Onun görüşlerinin yeni yeni doğru olduğu anlaşıldı diyorsan demek ki biz onun zekasına yeni eriştik. Doğrusu bazı şanslılar erişti.

• Muslumanim Elhamdulillah

0|0
    0|0
  • bu soruyu çok mu düşündün

0|0
    0|0
  • Zaman kavramı gerçekten karışık fakat kadere inanmam yani inanmıyacagımda.

0|0
    0|0
  • Oylede unanmazlar şuanda bile herşey açık ve net olduğu halde bile inanmiyorlar zaten

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Geleceğin belirli olduğuna hiç inanmadım. Zaman makinesi ile geleceğe gitsem bunun olasılıklardan biri olduğunu düşünürdüm, oldu da şimdiki zamana geri dönmem halinde de bu geleceği değiştirebileceğime inanırdım.

Merlin'de sevdiğim bir söz vardı..
    ''Gelecek bir kaya gibi sabit değildir''

0|0
    0|0
Yükleniyor...