Gençler, Türk Sanat ve Klasik Müziğini neden sevmez?

Bütün gençleri içine almıyorum ama çoğu genç bu tür müzikleri sevmiyor. özellikle de Bayanlar.. mesela ben Türk Sanat ve Klasik Müziğini çok severim küçüklükten beri dinlerim halada dinliyorum:) yani kendi değerimize niye sahip çıkmıyoruz ?

0|0
14|19

En İyi Kız Görüşü

• herkesin dinleme zevki baskadır yabancı müzikle hiç aram yoktur ama turk sanat müziqini "cok cook" olmasada dinlerim sewerim yani sonuc olarak="dinleyenlerde var":):) yeni qenclik son 2 yıldan bu yana sacma sapan rapler dinliyor (amatör kendini rap yapıyor sanan insanlar)işte sırf böyle seyleri güzelmiş gibi gösterenler yüzüne türk sanat müziqimiz rafa kaldırılıyor:/

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• şuanın hit'leri denen bi kavram var. gittiğimiz her türlü mekanlarda(özelliklede avmlerde) bu tarz müziklerin devamlı çalınarak kulak aşinalığını oluşturması ve "özenti" gençliğin yarış içerisindeymişçesine yabancı ve pop müziklere yönelmesi kendi değerlerimize sahip çıkamamamızın en belirgin sebepleri..

0|1
    0|0
  • Cok severim :D 21 yasimla genc sayilirim herhalde ulen

0|1
    0|0
  • Türk sanat müziği sevilmez mi :) bayılırım ama gerçekten çevremde ne türk halk ne türk sanat müziği dinleyen var..

0|1
    0|0
    • bu tür müzik dinleyenler çok az. ama dinleyenler de çok şanslı bence.:)

• zeki müren aşığı bir insanım 22 yaşındayım.

0|1
    0|0
    • Bir pınarsın, yüreğimden çağlayan..

Bir pınarsın, için için ağlayan.. diye bir şarkısı vardı onu bulamıyorum ben belki siz bilirsiniz..

• o kadar çok şarkıyı yorumlamış ki. her defasında şaşırıyorum. söylediğin şarkıyı maalesef bilmiyorum.

• ben buldum. linki atacağım ama atamıyorum.

• ben dinlerim Türk sanat müziği hatta bir ara tsm (Türk Sanat Müziği ) korosuna gidiyordum sonra işe başladım ve gidemedim :S özellikle hicaz makamına bayılırım

0|1
    0|0
  • Benim nedense eski şarkılara daha çok merakım var türk sanat müziği mi anlamam ama çok sevdiğim bir şarkı yaz link ileticem şimdi

0|1
    0|0
  • Severim bazen dinlerim

0|1
    0|0
  • severım ya zekı muren sanat güneşimiz.. :)

ne kadar çok şarkıyı yorumlamıs ölmeseydı keske :)

0|1
    0|0
  • Müzeyyen Senar`i severim..

0|1
    0|0
  • genelde sevilmez, ama ben cok severim ikisini de. hatta su aralar şan dersi almayı planlıyorum

0|1
    0|0
  • bende dinlerim severek , kendimi gençte görüyorum ))))

0|1
    0|0
  • Gençler demişsin ben cevap vermiyim:):)

0|1
    0|0
    • 40 yaş altında isen gençsin :)

• ben çok sık olmasada dinliyorum ama yoruyor insanı aslında herkesi dinlendiriyormuş ama bende ters etki yapıyor:)

• müzik aleti az olduğu için çoğu kişi dinlendiriyor gibi biliyor ama benim beynimi çok yoruyor. yani kullanılan sözler anlatılan olaylar insanı çok etkiliyor. zaten Atatürk'ün en çok sevdiği müzikler Klasik müziklermiş.

• bettovında taş gibi imiş ha

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 19

• Müzikte kendi değerine sahip çıkma misyonu olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın öbür ucunda bir müzisyen benim ruhuma daha iyi dokunabiliyorsa, onu dinlemek bir tercihtir.

Fakat şu tespit ile bağlantısı var, ülkenin kültürü, insan yapısı size ne kadar yakınsa o kadar size ait müziği dinlersiniz. Fakat bunun olmamasının da kötü birşey olduğunu düşünmüyorum. Aslında bu sorunun aşağıdakilerden pek farkı yok.

- Neden Türk yazarları okumuyoruz?

- Neden Türk dizileri izlemiyoruz?

- Neden Türk ressamların resimlerine bakmıyoruz? vs

Not: Küçükken musiki&bağlama kursuna gitmiştim.

0|0
    0|1
    • bence yanlış düşünüyorsun. şimdi müzik dinlediğin zaman müzikte geçen sözlerin neler anlattığını iyice anlamak lazım. ama şimdiki müziklere bak veya yabancı müziklere, insana ne katıyor ? ne anlatıyor ? - ayrıca klasik müziğin bestekarları çoğu hafızdır.

• valla kardeşim benim kimseye bir şey ispat etme gibi bir derdim yok. ben kendimce doğru olanı söylemeye çalıştım. bana göre tsm kültür mirasıdır bu tür müzik dinleyen çoğu insanada öyle gelir. bir laf vardır. bu şarkılar BAL'DIR BAL. biliyorsun bal hiç bozulmaz..

• Benimle neden harp ettiğini çözemedim. Bir soru sormuşsun, ben de farklı bakan biri olarak görüşümü paylaşmışım. Aksi görüşü olan yazmasın notu düşersen bir dahaki sefere rahatsız etmem. Sevgiler.

• Söylediğiniz gibi küçüklükten beri dinliyorsunuz. Küçükken dinlediğimiz, duyduğumuz müziklere daha fazla yakınlık duyuyoruz. Abim Zeki Müren'i çok dinler. Ben de küçükken onunla beraber dinlerdim. Diğer sanatçıların müziği bana çok farklı geliyor şu anda. Zeki Müren'in yeri çok ayrı. :)

0|1
    0|0
  • alışmakla da ilgili biraz bence.aileden görmediyse insan o kültürü nerden edinsin.bi de şu var:genciz kanımız kaynıyo.öyle olunca da türk sanat müziği,klasik müzik bu halimize yavan geliyo.

0|1
    0|0
  • Keyif alamıyorum ayrıca çekiç var örs var üzengi var, misal;

link

link

Tsm ise çevremde ancak rakı mezesidir.(sadece rakı içilirken dinlenen)

Ben rakıya alışamadım o yüzden tsm yi bilmiyorum belki de güzeldir.

0|0
    0|1
  • bu biraz aile yaşantısı ilede ilgili olabilir ben küçük yaşta babam sayesinde tanıştım evde arabada sanki o tınılar beynime işledi şimdi bakıyorumda herkes evde kendi odasına çekiliyor ortak bir payda yok trt bile farkındaysan gençleri kazanmak için için klasik eserlerle güncel eserleri birarada harmanlayıp konserler düzenliyor

0|1
    0|0
  • yabancılaşmak bizim sahip olamadığımızı sandığımız değerlere sahipmişiz duygusu tadı verdiği için.

1950 lerde başlayan amerikan yaşam tarzlarını ithal ettiğimiz için,

aslımıza sırtımızı döndüğümüz için, "sen köylüsün" ıııyyy

civciv çıktığı yumurtayı beğenmezmiş ondan

ama notalar,sanat evrenseldir herkez her tarzı sevebilir dinleyebilir. sorun sanatı kendi içinde değerlendirerek anladıklarımızı yüceltip zekamızın yetmediklerinede "UCUBE" deme cürreti gösteren varlıkların çok olması.

0|1
    0|0
  • onu bunu bılmem ama Türk sanat muzıgı gıderek erıdıgı ıcın uzuluyorum.nedeni ise sımdıkı senın bahsettıgın gencler alayı rock metal.cunku karakterlerı ona elverıslı.turk sanat muzıgını ornek gostereyım dınlemek her babayıgıdın harcı degıl.şimdi eksileri gorelim

0|1
    0|0
    • evet. bide emo grubu var. onlarda metalci rock ci oluyor:)

• suan sasırdım eksi yagmamıs aynen oyle fitil oldugum tıpler delikanlı olsalar adam olurlardı

• Neden Sevilmesin ki Ben gerçekten yıllardan beri dinliyorum. Aslında bu olay toplumumuzda gernçlerin oluşturmuş olduğu batı özentiliğinden kaynaklanan birşey olduğunu düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • Zevksiz bunlar azizim. Bunları sevmeyen ölsün: link

0|2
    0|0
  • çevremde sevmeyen rastlamdım daha dogrusu fasıl sevmeyen kısı yok ..

0|1
    0|0
  • klasik türk müziğini takip eden insanların sayısı bir o kadar azaldı. jenarasyon farkı gibi bir çok etken ve yeni nota ve bestelerin geliştirilmemesinin büyük bir etkisi olduğuda kesin.

Oysa ne güzel olur Rakı sofrasında mezelerin en güzeli halinde çalan Zeki müren şarkılarından ''Gönül Penceresinden Ansızın Bakıp Geçtin'i'' link dinlemek .

0|0
    0|1
  • Lisede ders çalışırken hep klasik müzik dinlerdim :)

0|1
    0|0
  • tamamen zevk meselesi. ben sevmem mesela, canımı sıkıyor duydukça.

1|1
    0|0
  • Popüler kültürün getirdiği bir şey bu. Şu anda gençlerimiz bir "kullan-at" bakış açısı ile yaşıyor. TSM ya da klasik müzik bu kültürün bir parçası değildir. Dolayısı ile o gençler ancak büyüdüklerinde anlayacaklar bu müziklerin değerini.

0|1
    0|0
    • şeye benzedi biraz. 50 yaşına kadar ne yaparsan yap 50 den sonra namaza niyaza başla :)

• Bu biraz da yemek kültürü gibi; ağız tadının zamanla gelişmesi gibi...

• çünkü rock ve metal müzik daha güzel... :)))))))))

0|0
    0|1
  • kendi değerine sahip çıkmak değil ama zevk meselesi bu.

0|0
    0|1
    • dinlenilen müzikler insanların kişiliğini ortaya koyuyormuş:)

• elbetteki öyle.

sonuçta müzik zevki de kişisel olduğuna göre.

• kim demiş sevmez diye,

0|1
    0|0
  • Türk sanat müziği dinlerim.

0|1
    0|0
  • ben severim

0|1
    0|0
Yükleniyor...