90'li yıllarda yaşadığımız ve bugüne taşımayı istediğiniz birşey var mı?

Bu sorum 25 / 35 yaş arası üyelere 90lı yıllarda yaşadığımız ve bugüne taşımayı istediğiniz birşey varmı ?

Orn: benim yeğenlerimi bir araya toplayıp onlara yakan top oynamayı öğrettim ve geçen haftada körebe oyununu öğrettim ya sizde durum ne ?

Güncellemeler:
balkon çoçuklarına hayır dıyorum , ınsan dusup dızını dirsegini yaralamanında zevk oldugunu anlıyor yaslandıkça :)
hiç unutmam birgun okul çıkısı tum arkadaslarım eve gelmıstı annem hepımıze sarelle lı ekmem yapmıstı ve bır zaman sonra iş haylazlıga dokulup ekmeklerı yuzlerımıze surup annemı çıleden çıkartmıstık ve hepımızın elını yuzu yıkamstı :))) hemde oyle luks evler yok tu tulumba vardı tulumbaaaaaaaaaaaa :)
kaflik derdık bız o mısketlere :) pekı sen hiç nizja kaplumbaga oldun mu annenın çamasır legenını sırtına baglayıp elınde oklava ıle gezdın mı ?:))

0|0
6|21

En İyi Kız Görüşü

• teyzemin bahçeli 2 katlı bir evi vardı..

etrafında turlanır,kocaman bahçesindeki hamakda aile boyu keyif yapılır çaydanlıkdolup dolup boşalırdı..

tulumbalı kuyudan kollarımız kopana kadar su basılır doldurulur tavşanları kovalardık bahcede..

kedilerin ayaklarımızın altında gezinmesi eşliğinde sabah kahvaltıları edilirdi..

her akşam kakolu sütsüz uyunmaz sandalyelerden bakkalcılık oynardık..

acıktığımızda tereyağlı ekmeğin üzerine ev reçeli sürülürdü..

bisiklet sürmeyi öğrencez diye dizlerimizi kanatırdık..

kuzenlerle birbirimizi yer sonra suçu en büyüğüne atar ona dayağı yedirirdik..

papatya falları bakar çizmlerin üzerine yatar bulutlardan şekil yapardık..

çamurdan 8 katlı ev inşa eder her evcilikde mızıkçılık yapardım..

elbiselerimi defalarca kesip bebeklerime giydirdiğim ve zılgıtı yemişliğim vardır(minnak bi gelinliğim vardı dayımın düğününde ananem almıştı kesip bebeğime giydirmiştim)

şuanki çocuklar playstation,pc,tv,tablet,scoter bla bla bla..

düşlerimizde tek şey vardı hemen uyuyalım hemen sabah olsun ve oyunlarımıza kaldığımız yerden devam edelim..

ve büyüdük kirlendi dünya..

1|4
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• ben 91 doğumluuym 5 yaşından ittibaren herşeyi dün gibi hatırlıyorum yani 90 lı yılları 1996 yılından 200 sürecine kadar 4 yılda olsa bende tattım ozamanları düşünence şuankı halimizin süper olduğunu şikayet etmemiz gerektiğini dşüşünüyorum biz ozamanlar istanbuldan atari oyunu getirmişti komsumuzun dayısı link bunlarda kasetleri

link ozaman burda pilaysation bilgisayar hiç bişi yoktu atariyi bile ilk defa görüyoruz çok ağlamıstık babam almamıstı kemal sunalın filimleri gibi evin üstünden onlar oynarken evin içine bakardık :D sonra o komsuya bu seferde oyuncak kelimeleri tekrarlayan papağan getirmişti dayısı bu seferde şaşkın şaşkın ona bakardık bilgisayar alındığı zamanlarda normal ev telefonuna sokulurdu internet kaplosu telefondan yer aylık bir sürü fatura gelirdi şimdi kaplosuz modem var evin her yerine gidiyoruz pilaysation var bilgisayar var oyüzden halimize şükretmek lazım birde çok güzel diziler vardı 90 yıllarda her akşam 3 tane dizi oynuyordu hepsi 50 dakka falan mesala kanal d 8 de bir dizi 9 da başka dizi 10 da başka dizi 11 kadar 1 saat arayla 3 dizi izlerdik şimdiki gibide saçma sapan şeyler değil ozamanlar ne diziler vardı yılan hikayesi aynalı tahir deli yürek ve aklıma gelmeyen bir sürü dizi sonra kanal D sürekli anime çizgi filimler verirdi bir tanesinmin serisi bitince başka gelirdi şimdi animeyi geç sevimli kahramanlar bile yok kanal d sevimli kahramanları çok oynatırdı herkül zeyna gibi dizilerde olurdu hem butür diziler oynatırdı hemde güzel animeler şimdi hiç biri yok ve çocukluğumun en önemlisi noktası Power Rangers kesinlikle cine 5 veriyordu yaa ama ilk sezonu bunu nette bile bulamıyorlar şu an ben türkçe düblaj izlemiştim en büyük ayrıcalığımda bu :D kendi aramızda oynanan oyundan en önemlisi dominoydu 9 taşmı ne taşlar dizer topu atar taşları yıkardık karşı taraftan biri toppla biiz vurmaya çalısırdı vurursa vurulan brakıyor top başka yere gidincede taşları dizmeye çalısırdık hepsini dizince biz kazanırdık çok güzel bir oyundu kafa şişirdim braz ama kusura bakamyın :D daha yazardımda okula gitmeliyim güle güle :D

0|2
    0|0
  • Herşeyi geri istiyorum.

0|1
    0|0
    • bır kaç ornek alabılırmıyız ?

• sokakta çocuk görmüyorum ki.hepsi netteki oyunlarda konuşuyor birbirleriyle.

• uzuluyorum onlara ve boyle bır zamanda ıyıkı buyumemısım ben çok guzel yıllardı gerı gıtmek ıstıyorum ben :((

• İpin ucunda mıknatıs vardı onunla balık yakalardık, barbie bebeğin evi vardı ya oturma odası yatak odası hatta furby mi neydi ismini unutmuş bile olabilirm tüylü oyuncak, taso vardı ya mario nun çılgınlarca oynandığı dönem, ozmnlar çocukluk arkdaşıkları güzeldi seksek oynardık sabahın kör valti sokakta,sinderalla bisikletim vardı taşımaya gücüm yetmezdi gezer dururdum,akşama kadar sokaktaydık ya..saklambaç, 9 kiremit,yakan top,9aylık, körebe her oyun vardı annem kaç kere camdan seslenirdi :) en çok hatırladıgım bide tarkan kaseti sadece 1 kişide vardı ona gider oturur dinlerdik mest olurduk çocuksun daha neyine :) hakan peker,serdar ortaç,mustafa sandal yabancılardanda ricky martin favoriydi :) daha okdr çok şey var ki çocukluğumu çok güzel yaşadım o anılara döndürdün beni :)

1|0
    0|0
    • ağzına yüreğine sağlık :) insan özlüyor beeeee :)

• Aynen yazarken heyecanlandım çok tatlıydı ozmnlar herşey :) bizim çocuklarımız çok zor böyle yaşayamıcaklar.

• Var ama yazamam çünkü geri getirmeye gücüm yetmez, hatırlamaksa çok üzer...

0|0
    0|0
  • o zamanın müziğini

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• her şeyini taşımak isterdim...

kazakların pantolonların içinden çıkmaya başladığı yıllar.power rangerslar, tasolar, bilyeler, topaçlar, barış manço programları, süper baba, tarkan, kuzenlerle ve çocukluk arkadaşlarımızla geçirilen tatlı-sert hatıralar, ilk kavgalarımızve ilk aşklarımıza tanıklık eden daima anılarımızda yaşayacak olan güzel dönemlerdi doksanlar zira teknolojiden uzak insana yakın dönemlerdi o zamanlar.

mirkelam it gibi koşardı,burak kut alnının ortasına bir tutam saç indirir clark kent gibi dolanırdı

dünyaya bir daha gelsem yaşamaktan sıkılmayacağım zamanlar

1|1
    0|0
    • tesekkurler çok guzel anlatmıssın sağol :))) balkon çoçuklarına hayır dıyorum ınsan dusup sızını yaralamanında zevk oldugunu anlıyor yaslandıkça :)

• kısmet karde kısmet yasıma basıma bakmaz yere yatar o gaflıgı atarım :))

• ortada kuyu var yandan geç...

• O yıllardaki herşeyi taşımak isterdim.

Mesela simdi heryerde kamera var. O zamanlar cok yoktu. izleniyor hissine kapılmazdın.

Herşeyi taşımak isterdim de yok olmuyor. Digital cagdayız tamamen. Herşey yalan yani.Elektrige bağımlı nesil :p

0|0
    0|0
  • valla herşey o yıllarda çok daha iyi durumdaydık ülke olarak. diziler ortamlar mekanlar.

0|1
    0|0
  • 90 lardan alıp taşımak istediğim en büyük şey sonraları kaybetmiş olduğum masum bakış açım. O zamanlar herkesi kendimi gibi sanıyordum.

0|1
    0|0
  • Zeyna ve Herkül'ü taşımak isterdim.Ben 20 yaşındayım ama ben de 90lı yıllarda bir şeyler yaşadım, neden bizi dıışlıyorsun :))

0|1
    0|0
    • yok estafurullah dıslamak degıl emın ol senın gıbı bır kaç kısı daha çıkar o yılları hatırlayan artın gercekten balkon çoçukları oldu nesılımız net ve ev oldu hayatları... sevındım katılmana :)

• Haklısın, 95'ten sonra doğanlar çok şanssız..Günümüz çocukları sokaklarda taso, saklambaç, futbol, yakan top oynamıyor.Oynayanlar çok az.Bilgisayar başında geçiyor günleri..Ben o dönemleri gören şanslı neslin son kuşağındanım..

• ne mutlu sana ve bızlere bakma onlar teknolojı yonunden sanslı bız arkadaslık ve yasam sartları yonunden ...

• 2002 - 2003 den sonra 90 lı kültürler önemini kaybetti diye düşünüyorum. O zamanlar ailelerimiz kapının önünde otururdu. Aile, teyze, yenge, komşular tüm mahalle kapının önünde oturup çay demlerdi. Çekirdek çitlerdi. Biz de top oynardık onlar orda otururken. Mahalle kültürünü özleyen biri olarak ah keşke dönebilsek o güne derim hep.

0|0
    0|0
  • mahalle maçları.

0|0
    0|0
  • O körebe yokmu. Kızlarla oynaması ne eğlenceli olurdu kikir kikir:D

0|1
    0|0
    • :) sanırım sen olayın seyrını degıstırıyorsun :) oyun esnasında

• :)evet isim şehir eşya. Unuturmuyum borularla kağıt fırlatmayı:) Tam sokak lambası vurudu evin önüne kar yağardı inerdik kardan adam yapıcaz havuç takıcaz burnuna kıçımız donardı.

Şimdi bakıyorumda her şey değişti kirlendi dünya :)

• hersey sanal oldu sanallllllllll

• Bildiğin siyah atari! Bol bol da joystick.. Zira onlar kırılmazsa tadı olmaz.. :)

0|0
    0|0
    • Evet bak bu da çok güzeldi ya o soccer oyunu sen birşey yaptığını samirsin halbuki herseyi makine yapardı :)

• atari isininca hemen soğusun die buzdolabina koyardik soğuyunca oyuna deam ey gidi günler :D:D:D

• Güya atari benimdi bazen gece kalktığımda babamı çaat çuut oynarken yakalardım. :D

• ben bir gün yeğenlerimi alıp misket oynamayı planlıyorum :) ondan sıkılırsak, saklambaç. ama öyle evde değil. dışarılarda :)

0|0
    0|0
  • POp Müzikleri getirmek isterdim ...

Şimdikiler af edersiniz bm b.k ...

0|0
    0|0
  • 7 numara, mahallenin muhtarları,bizim mahalle aynalı tahir :)))))

0|0
    0|0
  • Yakan top değil yakar toptur o, ayrıca 90'ların çizgi filmlerini getirmek isterdim şimdikiler aptal saptal saçma konulu dandik çizgi filmler.

0|0
    0|0
  • taşıyabildiklerimi taşımışım zaten geri kalanı da o zamanki ben o zamanki ailem arkadaşlarım falan filan

0|0
    0|0
  • Süper Baba dizisi, arnavut kaldırımlar

0|0
    0|0
  • atari de mario oynamak :)

0|0
    0|0
  • Kara kutu atarım vardı onu özledim. Ne play station nede xbox yerini tutamadı kara kutumun. :)

0|0
    0|0
  • Altın şeklinde çikolatalardan istiyorum.

0|0
    0|0
  • ninja kaplumbağlar, ruhsar

0|0
    0|0
  • Beyler Üzülmeyin 80lerden SONRA YENİ PROJE 90'SANLAR GELİYORMUŞ...

0|0
    0|0
  • Evet vardər Azeri milletçiliyi, Türklük bilinçinin güclendiyi devr

0|0
    0|0
    • Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir." (Müslim, İm�re 53, 57, hadis no: 1850; Eb� D�vud, Edeb 121; İbn M�ce, Fiten 7, hadis no: 3948; Nes��, Tahrim 27, 28)

"Asabiyet (kavmiyetçilik) d�v�sına kalkan, onu yaymaya çalışan, bu d�v� yolunda müc�deleye girişen Bizden değildir." (Eb� D�vud, Edeb 112)

• Kendi milletimi diger milletlere benzemediyi için sevirim/ Bizler yüzde batı modasına uysak da dahilen kendimiz olarak kalmakta devam ederiz/ ne güzel ki bizde Türkiyede olduqu gibi "batı hayranlıqı" neredeyse yaşamımızın tüm alanlarına yayıla bilmemektedir/ Bizler batının bazı takdire layık taraflarını bi yana koyarak çogu şeylerine alay edecek derecede yaklaşırken Türkiyede neredeyse tam bi batı, batılaşmaq özgüsü vardır . Açıkçası bazen acaba aramızdakı benzerlik sadece çok yakın dillerde

• konuşmamızmıdır diyerek kendime sormamdı.Türkiyeye gelirim ne yakınlık, ne ayni millet iki devlet, ne Turancılık, ne Türkçülük?... Yok bunlar hiç. İyi ki Karadeniz, Karadenizliler vardır bi onlarla konuşurken hakkatan de kendi milletinle konuçursun diye düşünübilirsin...

Yükleniyor...