Arkadaşlar aranızda Risale-i Nur okuyan var mı?

Risale-i Nur Külliyatı okuyan?
Arkadaşlar aranızda Risale-i Nur okuyan var mı?

0|0
4|21

En İyi Erkek Görüşü

• Ey kardeş! Benden birkaç nasihat istedin. Sen bir asker olduğun için, askerlik temsilâtiyle, sekiz hikâyecikler ile birkaç hakikati nefsimle beraber dinle. Çünkü, ben nefsimi herkesten ziyâde nasihate muhtaç görüyorum. Vaktiyle sekiz âyetten istifade ettiğim "Sekiz Söz"ü, biraz uzunca, nefsime demiştim. Şimdi, kısaca ve avâm lisânıyla nefsime diyeceğim. Kim isterse beraber dinlesin.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• risale i nur... nur cemaatinde kaldığım yıllarda bolca haşır neşir olduğum eserler.. bu konuda olumlu ve olumsuz görüşlerim var.. bilinçli olarak yazıyorum her şeyden önce.. amacım yandaşlık ya da karalama değildir.. objektif olmaya çalışacağım..
    risale , aslen bir çeşit tefsir niteliğindedir.. nur cemaatinin olmazsa olmazıdır.. ama dili çook çok ağırdır.. ileri derecede osmanlıca bilmeyen bir insan, hayatı boyunca okusa bile anlatılmak isteneni tam anlayamaz.. her şeyden önce dili sadeleştirilmelidir.. halka inmelidir.. osmanlıca profesörü değil hiç kimse..
    bu eserler , said i nursi nin hapiste olduğu yıllarda yazılmıştır.. çok kısa zamanda bu eserleri yazmak anca asrın müceddidi işidir der nurcular hep.. her şeyden önce hepimiz insanız.. bu eserleri bu kadar kısa sürede yazmak büyük iş , kabul.. ama... nur cemaatinin , risale okutmaya kuran ı kerim meali ve anlaşılır kuran tefsiri okutulmasından daha fazla önem vermesini doğru bulmuyorum.. önce kuranı kerimi iyi öğreteceksin her şeyden önce.. tefsir dersi vereceksin.. osmanlıca öğreteceksin ondan sonra.. sonra tamam, okut.. öğrencilere, anlamasanız bile okuyun , anlarsınız bir gün demek çok abes kaçıyor..
    cemaatte , öğrencilere risale okutan abilerin kaçı risaleyi kendi anlayarak okuyor sizce? yüzde 1 den çok daha az inanın.. osmanlıca eserler baştan aşağı...
    son olarak.. burası önemli.. risalelerin birinde deniyor ki.. bu eser bana "yazdırıldı" .. anlamına gelen bir cümleyle.. geçenlerde bir arkadaş paylaşmıştı hatta risalesi ve sayfasına satırına kadar.. ki bu durumda, said i nursi bizzat şirke girmiş olur.. peygamberlik ve vahiy gibi şeyler hz. muhammedle son buldu.. hiç ama hiç bir kimse , ilahi kaynaklı şekilde böyle bir eser kaleme alamaz ve iddia edemez.. eserler değerli eserler kabul ediyorum , günümüz dünyasında sayılı insan kaleme alabilir belki böyle eserleri , ömrünü verse bile.. ama.. bu eserleri bu şekilde lanse etmek ve insanlara , anlamadan okutmak.. çok çok yanlış.. ya türkçeleştir adam gibi eğitimini ver.. ya da boş boş okutacağına , öncelikle kuran ı ve kuran tefsirini öğret öğrencilere.. risaleler, haşa kurandan bile ön plandadır cemaatte.. çok yanlış.. sözlerim şahsi görüşümdür.. saldırı amacı yoktur.. bu satırları cemaatten üst düzey birileri okursa eğer , bu türkçeleştirme işi ilk sırada önem taşıyor bilsin lütfen.. elime rusça kitap verip oku anla demek kadar saçma başka türlü.

0|0
    0|0
    • Söylediklerinde çok haklısın. Benim hiç bir cemaatle bağlantım yok ama öğretilme şekilleri açısından çok çok haklısın. bediüzzaman said nursi bu eserleri osmanlıca yazmış ve bize latince kitaplar verilerek okutulup anlatılıyor ve onun asıl hedefi o zamandaki ınkılaplara karşı çıkmaktı biz şu an latince kitapları okuyarak onun izinden gidemeyiz. Osmanlıcayı çok iyi okuyup öğrenmemiz sadece risale-i nur u okumak için değil atalarımızın mezar taşlarını dahi okumak için gereklidir. Söylediğin gibi ilk Kur'an okunmalı ve risalenin onun yardımcısı olarak okunması gerekir.

• türkçeleştirmek dediğiniz latince okumak sanırım ve benim karşı olduğum da bu zaten

• 2ay

Beduzaman said nursinin dedigi gibi herkez kendine ait hissesini alir kuran meali okunucak tabiki ama soyle bir yanlis var ki meal eksik bazi cumleleri karsilayamayan kelimeler var ve risalei nur tefsirinin dili agir bnde okuyorum ilk okudugumda hic anlamiyordum cok skliyordum ve okudukca acildi bazi seyler kuran gibi mukemmel bir kitabi anlatmak kolay degil turkceyle hic degil osmanlica bnce bana gore olmasi daha iyi sadelestirmek istemem cunki beduuzaman kendisi diyor ve sadelestirenlere cok kizmistir ve bir mana varki 10 sayfa okursan vesvese gelir 20 Sayfa okursan vesvesen artar 30 sayfa okursan hakikat acilmaya baslar oyuzden manayi turkce sadelestirmek manalarin yolunu kesicek.

• kur-an ı kerim var ken nedir bu hurafeler?

1|3
    0|0
  • "Dünya madem fanidir, değmiyor alaka-i kalbe." Evet okudum.

1|0
    0|1
  • Vatan haini bir herifin, sozde hocanin kitaplarini okumam.
    Dinci gorunumlu vatan haini saiT

0|3
    1|0
    • Bediüzzaman'ın vatan haini olduğunu nereden çıkardınız?

• Kurdistan kurmak icin kurulan Kurt Teali Cemiyetinin kurucularindandir kendisi, kurtulus savasi zamani halki devlete karsi kiskirtan vatan hainidir ve bu yuzden de cezasini bulmustur :):)

• Not-1:Kaynaklarda Said Nursi'nin, derneğin üyeleri arasında sayıldığı yazılmıştır ancak bu bilgiye itirazlar olmuştur. İtirazlara göre bu bilgi Said Nursi'nin kendi söylediklerine ters düşmektedir. Nursi'nin ifadelerine örnek olarak cemiyetin davet teklifine verdiği cevabi mektubunda, Devlet-i Aliyye’yi yeniden diriltmek için yapılacak her türlü hareketin içinde yer almaya hazır olduğunu, ancak Kürt Devleti tahayyülünün sadece İslâm düşmanlarının işine yarayacağını ifade etmesi örnek gösterilmiştir. Vikiden bakabilirsin zor değil.

• Ailem Nur cemaatinde olduğundan dolayı sürekli iç içeydim bu muhteşem eserle.

1|0
    0|1
  • hiç okumadım

0|0
    0|1
  • :) Kardeşim benim, Elhamdülillah okuyoruz :)

0|0
    0|0
  • yıllardır okuyorum ve hayatımın bir parçası oldu iman ve kur'an hakikatlerini bu asrın fehmine anlatan muazzam bir eser

0|0
    0|0
  • Kardeşim sen lugatlı okursan vay senin haline.

0|0
    0|0
  • Gereksiz bir kitap

0|1
    1|0
  • Sağlam bir itikad için herkesin okuması lazım.

0|0
    0|0
  • bir çok konuya buradan da bakmıştım bir tarif eden olursa mantıklı açıklamalar var

0|0
    0|0
  • Sobayla konuşan bir akıl hastasının yazdığı şeyi dikkate alıp okuyacak kadar kafayı yemedim.

0|1
    3|1
    • ahir zamanda size deli denmedikçe veli olamazsınız. Bediüzzaman'a akıl hastası diyenler ne kadar aciz olduklarının farkındalar mı acaba?

• istediğin kadar paylaşabilirsin her yerde bu önemli değil. cahil kalmaman için sana çok dua edicemkardeşim. inşallah Allah sana doğru yolu gösterir.

• Hem ihtimal var ki , mübarek soba benim tessüratımı [üzüntülerimi] ve tazarruatımı [dualarımı] dinleyen tek ve menfaatli arkadaşım bana haber veriyor ki: ' Bu zindan ve haphishaneden gideceksin, bana ihtiyaç kalmadı '. Said-Nursi (14. Şua)

Bunu yazan bir adamı kendine Bediüzzaman olarak gören birinin bana cahil demesi komiğime gidiyor ustası bu olanın talebeside kaçar tabi benden hahaha. D hadi selametle

• Kısmen.

0|0
    0|0
  • Evet?

0|0
    0|0
  • hayır okumadım

0|0
    0|0
  • Okudum ben

0|0
    0|0
  • Okumadım dinledim biraz

0|0
    0|1
  • nasip olmadı daha

0|0
    0|1
  • Bir kaç sayfa okudum. Anlamadım bıraktım

0|0
    0|0
    • İlk başta anlaması zordur haklısınız size bir sayfa önermek istiyorum SÖZLER KÖŞKÜ youtube kanalından takip edebilirsiniz. buradaki videoları izleyerek anlamaya çalışmanız güzel olacaktır :)

• Peki bakarım teşekkürler :)

Kızlar Ne Diyor 4

Yükleniyor...