Yıldırım düşer mi arkadaşlar ?

yağmur yağarken gökte gürlüyorsa elektronik aletleri kapatın yıldırım çeker diyorlar ya. bilgisayar yıldırımı çekermi ? televizyonu falan kapattım. bu tam olarak doğru bir bilgimi acaba ?

• Düşer
    50% (3)11% (2)20% (5)Oy Ver
  • Düşmez
    0% (0)21% (4)16% (4)Oy Ver
  • Allahın dediği olur
    33% (2)37% (7)36% (9)Oy Ver
  • Sen içini ferah tut
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Düşerse düşsün sktr et
    17% (1)31% (6)28% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
yeter lan anladık birinizde bilimsel bir açıklama yapsın :D

0|0
4|21

En İyi Erkek Görüşü

• yıldırım elektronik eşyalara düşmez ama yakınlara düşerse ani amper değişiminden elektronik eşylardaki beyin dediğimiz dalga yanar. eşyaları korumak adına yapılan bu işlem zamanla sanki kapatmazsak üstümüze yıldırım düşecekmiş gibi algılanmaya başlandı.

1|0
    0|0
    • kahkaha attım nedense.

• bilimsel açıklama istemişsin :))) ben de kendimi zor tuttum yazarken :D

Erkekler Ne Diyor 20

• Telefon sinyalleri şebekeye ulaşmak için elektromanyetik bir alan oluşturur. Havada yağmur ve gürleme varsa yıldırım düşer. Fakat Elektrik hatları günümüzde toprak altında olduğundan ve toprağım elektrik yalıtımı özelliği olduğundan korkmanıza gerek yok. Eskiden kalma bir uygulamadır. Elektrik direği felan yani :)

1|0
    0|0
  • al bilimsel açıklama:

Yıldırım [değiştir]

Bulut ile yer arasında yıldırımın oluşumu

Yıldırım, bulut ile yer arasında oluşan, en tehlikeli şimşek türüdür.[5] Çoğu çakma yeryüzüne negatif yük dağıtır ancak bir kısmı yeryüzüne pozitif yük taşır. Bu pozitif çakmalar sıklıkla bir orajın dağılma aşamasında oluşur. Pozitif çakmalar aynı zamanda kış ayları boyunca düşen toplam yıldırımların yüksek bir yüzdesini oluşturur.[5]

Volkanik patlamalar ve kum fırtınaları esnasında da, toz veya kül bulutu içerisindeki statik elektrik nedeniyle yıldırım oluşabilir.[kaynak belirtilmeli]

Gök gürültüsü [değiştir]

Gök gürültüsü, şimşek çakması esnasında oluşan, patlamaya benzer çok yüksek sestir. Ses, ışıktan çok daha yavaş hareket ettiği için (deniz seviyesinde yaklaşık 340 m/sn)[6] gök gürültüsü -gözlemcinin uzaklığına bağlı olarak- şimşeğin gözlenmesinden kısa bir süre sonra duyulur.

kaynak : viki link

0|0
    1|0
    • sorunun cevabı değil :P -1 :P:D:D:D::D:D:D:D:D

• Elektrik teknikeriyim bunu sana açıklayabilirim :)

Bilgisayar yıldırımı çekmez televizyonda çekmez , onların kapatılma sebebi yakın bölgeye yıldırım düşerse şayet elektrik hatları üzerinde bir anlık yüksek voltaj oluşturur ve bu hatlardan evimizdeki cihazlara ani yüksek voltaj gelir elektronik cihazlar arızalanır.

Bu nedenle şimşekli havalarda elektronik cihazları kapatanlar var , yıldırım koruma sistemleri ve sigortaları var büyük işletmeler bu koruma sistemlerini yaptırır

google babaya sorarsan detaylı cevap verir :)) bende verebilirim :D

1|0
    0|0
  • Sadece açık arazide ormanı olmayan ağaç sız bir bölgedeysen tehdit altındasın öyle bir durumdaysan ve sürekle yıldırım atıyorsa elindeki metal aletleri uzak bir yere bırakacaksın ve ndiz üstü oturacaksın yürümeyeceksin,biz arazide operasyonda öyle yapıyoruz.,evde risk altında değilsin ,kişisel olarak yapabileceğin elektronik aletlerin bozulmaması için fişlerini çekmek,çünkü elektirik trafolarına bazen atıyor yüksek akım da haliyle cihazları bozuyor

1|0
    0|0
  • bu kocakarı hurafesi ya şehirde yaşıyosun mk gerçek olsa bile sen kapatsan başkası kapatmicak sonuçta o yüzden bilimsel olarak sktr et.

2|0
    0|0
  • :) al sana bilimsel aciklama aslan .. simdi yildirim dusecegi zaman kendini kolay yoldan aktarabilcegi alana gitmek ister... mesela ucu sivri cisimler her zaman yildirim icin onceliktir... bundan sonra iletkenlik yalitkanlik olayi var.. mesela acik bi alanda yuruyorsa fermuarinin kolcasina dusme ihtimali bile var..hem iletken hem ince ok ;) dersenki agacada dusuyor.. agac tamam yalitkan ama ucu sivri bi suru noktasi var uc yakaliyor... simdi senin soruna geliyoruz.. frekans ta yildirim icin bi referans olabilir.. surekli radyo alicilari bi iletisim icindedir dimi bi akis soz konusudur... bu frekansi yakalyip alicinin yada vericinin oldugu yere dusme ihtimalide vardir.. televizyonu kapatirsin cunku televizyon calisinca uydu alicilarinda calisir bi frekans soz konusudur.. eger kapatirsan herhangi bi frekans akisi olmaz dimi ! laptopta bi frekans dagitici alicidir... ama etraftaki onca duruma karsi buda dusuk bi ihtimaldir... okeyy?

0|0
    0|0
    • bi ilk cümleyi okudum birde son kelimeyi. ve okeyy diyoruuummm.

• sende isini biliyosun hani :) anlat bakalim o zaman insallah laf koymucam bana :) dinliyorum !

• yok kalsın:D reddedildim birkere :D anlatmam artık. huyum kurusun:D:D

• Ben de ikide bir notebook n elehtiriğini çıkarıp takmaktan sıkıldım ya .. nemelazım belkide olur :D

1|0
    0|0
  • ıstanbul da misin sende? :) pc çekmez uydu ile alakalı herşey çekebilir. dışarda geniş bi alandayım şu an mobo da oturuyorum ve yıldırım çok feci gökyüzü bembeyaz oluyor resmen. sigara yaktım telden nete girdim ve burdayım :) sanırım risk budur :)

0|0
    0|0
    • beyazmi masmavi oluyor:D çıkan sestende oluşan renktende korktum dursun artık:D:D

• geber bari de gör riski :D :D saka saka :D

• hahaha:D önce lafı yapıştırıp içindeki zehri akıtıyor sonrada şakaya vuruyor işi :P:D:D:D:D:D:D:D:D:D

• İsveçli bilim adamlarına göre bu tür aletlerin manyetiksel alanları evin tepesindeki çanak antenden daha az olduğu için çanak antene gelme ihtimalli daha çok, yine isveçli bilim adamlarına göre çanak antenden tv ye gelme olasılığı newtonun iletimin kanuna göre epey fazladır

0|0
    0|0
    • içime su serptin sdfasdfdasdgasfd

• hiç önemli değil hatta eline bir paratoner al çatıya çık öldürmeyen allah öldürmez

• seni koyalım çatıya :(

• Düşmez, çok denedim ama düşüremedim kendime..

0|0
    0|0
  • yaw anlatsana yhaa hangi fikraymis o :) senin burcun keci galiba :)) hadi anlat iste sabahin korunde senin fikrani beklioz iste daha ne istion :D

0|0
    0|0
  • Evin üstüne düşersee elektronık aletlerı etkıler.Uzak bi yere düşerse etkılemes..

PC ve tv acıksa çekme gibi bi durumu yoktur.Yıldırım genelde boş yerlere düşer.

0|0
    0|0
    • televizyonu açayım ben o zaman...

• aç aç izle bu saatte hep tekrarlar vardır ama şansını dene :D

• hayırlısı neyse o olur bence kaderinde varsa yaşarsın :D buna kimse engel olamaz :D

0|0
    0|0
    • düşerse kader diyorsun ? anladım eyvallah dikkate alcam bunu.

• düşerse düşsün s**tiret

0|0
    0|0
  • Aslında olasılık war ama az bir ihtimal ama tedbiri elden bırakmamak gerekir :)

0|0
    0|0
  • koca binada paratoner yoksa ne diyim alla sen ya

0|0
    0|0
  • E 'yi kullan derim yada seyircilere sor

0|0
    0|0
  • prize baglı her alet çeker elektriği...

0|0
    0|0
  • ''E şıkkı'' dedim gitti.

0|0
    0|0
  • Fail.. Yıldırım düşmez, çarpar.

0|0
    0|0
    • eve düşen yıldırım '' ne iş o zaman ?

• dizi adı :(

• eve düşen yıldırımmıs ahahahah :D :D :D

Kızlar Ne Diyor 4

• Tek tv telefon kullanan sen değilsin canim o yuzden icini ferah tut ayrica cevrende hic cami ya da yuksek bina olmmamasi gerekir :) elbet paratoner vardir yakinlarinda

0|0
    0|0
  • S*ktir et 3

0|0
    0|0
  • S*ktir et.

0|0
    0|0
    • senden bunun geleceğini biliyordum :D:D beni bazen hiç şaşırtmıyorsun...

• Haha, kimsin sen.

• s.et.

kısa dedi

0|0
    0|0
    • bilimsel? biz? benjamin franklin deneyi yapalım bi de istersen he kızım?

Yükleniyor...