Argo kelimeler, "gideri var" ve "gider yaptı" ne demek?

Tabi ki Türk Dil kurumunun buna bir açıklaması olamaz biraz argo. Tam olarak ne kastediliyor bu iki sözde?

0|0
7|17

En İyi Kız Görüşü

• Gideri var: Hem kız hem erkek için kullanılmakla birlikte, genelde kızlar için kullanılır. Aksi durumlarda erkekler içinde kullanıldığı görülmüştür. Alımlı, hoş ve ellenebilitesi yüksek hatunlar için kullanılmakla beraber, bu kşiden kişiye göre değişir. Kime ne seksi geliyorsa gider odur.

Gider yapmak. İlk defa duyuyorum ama mantık yürütürsek eğer, önceden gideri olmayan birinin (bu ona söylenmiş olmalı) sonradan 'giderlenmek' için yaptığı birtakım eylemler dizisinin sonucunu anlatmak için kullanılabilir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Gideri var-yoklukta gider falan diyonuz ya o işte kızım güzelliği alımı.
    Gider yapmak- bu da argoda çıkış yapmak

0|0
    0|0
  • Demet Şener

1|2
    0|1
  • Argodan nefret ediyorum,güzel bir kelime katmak yerine böyle kaba şeyler dilimize giriyor ya ne diyim.Yabancılar dillerinden kötü kelimeleri çıkardıkça biz ekliyoruz:(

0|0
    0|0
  • gideri var : idare eder hiç yoktan iyidir gibi bişey demek.

gider yaptı. onu çözemedim :)

0|0
    0|0
  • Gideri var sözüne bayılıyorum :D

0|0
    0|0
  • yolu var yol yaptı falan

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• gideri var: yoklukta gider, bakınca güzel,fena değil.

gider yapmak: 1)herhangi bir duruma agresif tepki göstermek. eş anlamlıları

su yapmak, atar yapmak.

2)rest çekmek

0|0
    0|0
    • illi karşı cinse söylencek diye bişi yok Örnek: -gömlek nasıl olmuş hacı? -gideri var

-noldu,neden suratın asık? yahu peder bey gider yaptı.

eğer dil yaşayan bir canlıysa argo da onun yaramaz çocuğudur. kabul etmeyen benden değil.

• Gideri var demek her türlü iş görür demek .

Gider yaptı demekte sana tavrını koydu demek .

0|0
    0|0
  • Anlamı çok önemli değil ama bi kalasla konuştuğunun göstergesidir.

2|1
    0|1
  • gideri var: iş görür, ihtiyacımızı karşılar.

gider yapmak: sert dille karşı çıkmak, posta koymak, atar yapmak : )

0|0
    0|0
  • Gideri var kızlar için, Geliri var erkekler için erkekler tarafından kullanılan bir deyim olmakla beraber "Gider yaptı" yerine atar yaptı veya posta koydu gibi cümleler de kullanılabilir.

0|0
    0|0
  • gideri var sözü; iyidir candır, hoş bir gülümsemedir.

açıklamasını çok güzel yaparımda burdan olmaz :D ya eksi yağmurlarına gelirim yada yöneticiler birşey yapar.

0|0
    0|0
  • gideri var genelde taş 'gibi' veya 'at gibi' diye tabir edilen kızlardan bi kademe düşük kız anlamında kullanılır

gider yaptı ise genelde 'şekil yaptı' 'atar yaptı' kelimelerine alternatiftir.

0|0
    0|0
  • Gideri var: karnımı doyurur.sevmem ama açta kalmam.götürürüm.

Gider yapmak:kafamı bozma s.. belanı

0|0
    0|0
  • Gideri var: beklenen işi görür anlamında kullanılır. (bu ürünün alanı çıkar gibi)

Gider yapmak: Son dönemlerde türemiş olmalı; kullanıldığı bir alan görmedim.

0|0
    0|0
  • "Gideri var" bir geyik terimi. Hatun kişi için çok güzel olmasada idare eder manasında kullanılıyor.

"Gider yapmak" daha argo bir terimdir. Atar yapmak,jazz yapmak gibi kullananlarda var.

0|0
    0|0
  • -kanka şu hatuna baksana, nasıl ama ?

+hmm. olabilir abi. gideri var!

''Gider'' ise atarlanmak demek argo'da, mesela tribünlerde hep duyarız

(bkz. alayınza gider)

0|0
    0|0
  • gideri var genelde erkeklerin kadınlar için kullandığı bi söz bu da olabilir anlamında,gider yaptı da genelde tartışmalarda kullanılır posta koydu gibi.

0|0
    0|0
  • Kızlar için kullanılıyor genelde.Farklı kullanımı varsada ben şahit olmadım..Çok kaba ve çirkin bir yakıştırma...

0|0
    0|0
  • ... İçin rahat olsun yok. link

1|0
    1|2
  • herkese lazım demek :P

0|0
    0|0
  • Gideri var, kullanılabilir idare eder.

Gider yaptı, atar yaptı rest çekti.

0|0
    0|0
  • duruma göre değişir bunların cevapları.

gider yaptı: rest çekti denebilir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...