Estagfurullah mi estagfirullah mi?

Gunluk dilde hep yanlis kullandigimiz bir kelime belki de. Bunlardan biri aynen oyle, digeri de hayir oyle demek istemedim anlaminda kullaniliyor. Dogruyu bilenler aciklama yapsin.

Bilenler bilmeyenlere anlatsin. :)

0|0
10|15

En İyi Kız Görüşü

• Estağfirullah diye biliyorum

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• çok ilginç :O bu kelime türkçede bu anlamlara mı geliyormuş ? :O

2|0
    1|0
    • TDK nın cıkardığı bir kelime işte..estağfirullahı almış estagfurullah yapmış..türkçeye uyması için fi yi fu yapmış..üstünede böyle bir anlam yüklemiş..bu kelime kullanılıyor ama:) haberin olsun

• bende öyle biliyorum..ama belki harf oynaması falan var sanıyordum..neyse unuttum:/

• öyle deme:) gizemli61 e doğrusunu söyleyelim..sorancım estagfurullah ı lugatından sil :) estağfirullah de(içinden) daha karlı Allah tan af dilersin hep:)

• Estağfirullah, öyle demek istemedim

Estağfurullah, aynen öyle.

Çok meraklı değilim bu tip şeylere, sadece bi kere hoca derste bunu söylemişti ilginç olunca aklımda kalmış.

1|0
    2|1
  • estağfurullah tır asolan ama sen yumuşak gyerine normal g kullanırısan allah beni şişmanlatsına manası cıkıyor bir hoca söylemişti bana

0|0
    1|0
  • Ya köken olarak istiğfar'dan geliyor bunu biliyoruz. Türkçe de Estağfurullah diye geçiyor, bunu T9'dan deneyebilir herkes. Ama Arapça'da aldığı ek gereği Estağfirullah olması lazım:) kısaca ikisini de kullanabilirsin ama ikincisini tavsiye ederim:) Kökende daha az yanlış vardır çünkü:)

0|0
    1|0
  • bööööööööööö bence buraya nie soruyosun google yazsana yada bi kuran ın türkce mealine bakmayı dene dostum

0|0
    0|0
  • bak ben bilmiyodum öğrenmiş oldum

0|0
    0|0
  • ikincisi Estağfirullah olacak..

0|0
    0|0
  • estagfurullah hayır öyle demek istemedim,estagfirullah aynen öyle

1|0
    1|0
  • canın ne isterse :)

0|0
    0|0
  • a şıkkı cevap

0|0
    0|0
  • Estagfurullah doğru olanı

0|0
    0|0
  • Estagfuiullah

0|0
    0|0
  • esta piti piti de geç

0|0
    1|0
  • Boşver bunları herşeyin hayırlısı

0|0
    2|2
  • estapitipiti

0|0
    4|4

Kızlar Ne Diyor 9

• Estağfirullah doğru olanı,anlamı Allahım beni affet demek.. tesbihlerdede çoğu kere çekilir,anlamını bilerek söyle artık :)

0|2
    1|0
  • Değişik bir ses aksı var o kelimenin...

Türkçe arapçaya göre ses olarak daha dar bir dil..

Arapçada değişik nüanslar var ama, estağfirullah en yakını..

0|0
    0|0
  • tdk der ki,

estağfurullah

ünlem (esta'ğfurullah) Arapça esta¦firullah

ünlem İncelik ve alçak gönüllülük göstermek üzere teşekkür edilen veya övülen bir kimsenin söylediği bir söz

cevaplara bakarsan bir çatışma var

0|0
    0|0
  • Estağfirullah, merhamet dileme demek...Estağfurullah olur mu öyle şey demek diye biliyorum.

0|0
    0|0
  • estagfirullah aynen öyle demek.

estagfurullah hayır öyle değil demek

0|0
    1|1
  • estağfirullah istiğfar etmek demek..estagfurullah ozmn.

0|0
    0|0
    • Estagfirullah olarak biliyorum ben de.

• estagfurullahın bana göre bir anlamı yok.orjinali estağifirullah oda istiğfar etmek demek allahtan mağfiret dilemek..

• kaçalım bu sorudan..

• doğrusu estagfurullah olması lazım.

0|0
    0|0
  • Bazilari varki daha herkes yalniz yazamiyor bunu hic yazamazlar takilmiyorum o yuzden :/

0|0
    1|0
  • ne cahilsiniz ya ...

0|0
    1|0
Yükleniyor...