Nogay Türkleri ve Çerkezler aynı mıdır?

çerkezler ve nogay türkleri aynı mıdır? yani nogay türkleri halk arasında çerkezler diye mi geçer yoksa çerkezler başka bir millet midir?

0|0
4|21

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında neredeyse aynl cografyanı paylaşırlar günümüzde. Ama etnik olarak Noqaylar Türk ve bi az da Mongol soyundan Çerkezlerse Batı Kafkasya dil ailesenden geliyorlar. Noqaylar daha çok ve neredeyse tamamile Krım Türklerine akrabadırlar ve Krım hanlıqının son döneminde ahalının çogunu Kafkasyadan Krıma gelen Noqay Türkleri oluşturmuşlar.Çerkezlerse daha çok bu tayfalardan oluşuyordu- Şapsug, Adıge, Abaza, Vubıh, Abazinve. Kabardey-Balkarlar ise Türk kökenliler ve Altay dil ailesine mansupturlar. Kafkasyanın diger halkı olan Osetler İran dillidirler.Kafkasların en büyük halkı ise Türkdilli Azerilerdir. Ama Azeriler arasında da Şerkes kökenli ve ya İran kökenliler vardır.

0|0
    0|2

Erkekler Ne Diyor 20

• İkisi de çeşitli boyların karışımıdır.Yani çerkezlerin içerisinde Türk boyları da vardır. Nogayların içerisinde ise hemen hepsi Türk boyudur.

0|0
    0|0
    • 1-Nogay'lar safkan Türk'tür.

2- çerkezler Türk bile değildir.

benim babamda U-Sun Türk'ü soyumuz Cengiz Han'ın oğlu Cuci Han'a dayanıyor.. babam aynı fiziksel özelliklere sahip Cengiz Han'la :) ela'ya kaçan yeşil göz vb..

• link

link

Ayrıca Avarlar döneminde de Nogay adı vardır.

• Hayır aynı değildir. Çerkezler(karaçay çerkez) Nogay türkleri ise farklı bir boydur. Irk olarak türk soyludurlar. Bunları dillerinin benzeşmesinden anlayabilirsiniz. Rusya federasyonu türklerin bir araya toplanmasını engellemek için dillerini birbirlerini anlamamaları için elinden geleni yaptı.

Bu arada çok enteresandır . Nogay türkleri dünyada hala hıristiyan(çoğunluğu) olan tek türk topluluğudur.

Turan Yazgan'ı rahmetle anıyoruz bu vesileyle.

0|0
    0|0
    • Kesinlikle hayır Nogay Türkleri Sünni Müslümandır. Altaylar ve Yakut larla karıştırmiş olabilirsiniz veyahut Gagavuz. Nogaylar Müslüman

• Düzeltiyorum. Söylediğim topluluk gagavuzlardır. Nogaylar değil. Teşekkürler.

• Nogay Türkleri ve biz Çerkez'ler ayrı ırklarız. bildiğim kadarıyla benzeşen yanlarımız bile yok. Çerkez'lerde birtek Karaçaylar Türk lere en yakın boydur. Türklüğümle ve Çerkezliğimle gurur duyuyorum.

1|1
    0|0
    • Balkarlar da Türk boyudur sadece Karaçaylar deyil. Mesela ben Azeriyim ve Balkarlarla,Çerkezlerle ve Qumıx.Kumıklarla çok asanlıkla bir birimizi anlayarak konuşuruz

• cerkezler türk soyundan gelmediğini biliyorum ama nogay türkleri konusunda bir şey diyemem diyeceksiniz ki kaynak link ama wikipedia da türk ırkı olarak geçmektedir kaynak link o yüzden bunları buldum ama cerkezlerin türk olmadıgını kesin biliyorum

0|0
    0|0
  • Çerkezler kafkasyadan çeşitli ülkelere müslümanlara yapılan soykırımdan dolayı göç etmişlerdir.Dolayısıyla Nogaylardan farklıdır.

Türk=Laz,abhaza,çerkez,kürt bunların toplamıdır Türk.

Eğer bunun aksini savunan varsa gözleri çekikmi değilmi aynada bir baksın malum ilk türk devleti Büyük Hun Devletidir.

0|0
    0|1
    • NAH.. TÜRK, KÖK-TÜRK soyundan gelendir.. Türk olmayan'ın bu ülkede tek görevi köleliktir :)

• onu bilmemde çerkez kızları güzel olurmuş diye biliyorum:))

1|1
    0|0
  • Çerkezler, Kafkasyada Türk dili konuşmayan müslüman hakların ortak adıdır.

Nogaylar ise, Kıpçak Türklerinin bir koludur. Altın Orda Devletinin baş komutanı Nogay Hanın soyundan gelirler. Ayrıca şu ünlü Dombıra parçası Nogay Türklerine aittir.

Türkler ve Çerkezler ayrı iki ırk olsa da kaderleri ve gelecekleri birdir :)

0|0
    0|0
  • link

Nogayların ünlü türküsü benden sana gelsin

0|1
    0|0
  • çerkezler kafkasyada yaşayan halkların toplamına verilen ad(çeçen inguş,abhaza...)nogay türkleride kafkasya üstlerinde yaşadıkları için çerkes tanımına girebilir

0|0
    0|0
  • Nogaylar .. Cengiz Kağan soylusudur. Cengiz atanın oğlu Cuci'nin oğlu Nogay Han'ın soyundan gelirler. Bu yüzden Nogay Han denir ve onların Türk boyu ise Wusun/Kıpçak'larıdır.

yeşil ve mavi göz rengi görülür.

0|0
    0|1
    • yanlış yazmışım Cuci soyundan Teval Han'ın oğlu Nogay Han'ın..

• bildiğim kadarıyla nogay türkleri asya tarafında ikamet etmekte. bunlar bence ayrıdır. çerkezlerde türklerin bir çok kolundan sadece biridir.

0|0
    0|0
  • nogay türkleri kuzey hun iparatorluğundan kalmış kırım türkleridir. çerkezler türk bile değildir

0|1
    0|0
  • net şekilde değildir.

0|0
    0|0
  • Yemenden hicaza.Viyanadan hazar denizine.Orta asyadan kırıma kadar uzanan bütün topraklar ve bu topraklarda yaşayan tüm insanlar Devlet-i Aliyenin soyundandır.

0|0
    0|0
  • Çerkez arkadaşlarım vardı onlar Türk olmadıklarını iddia ediyorlardı, hiç merak edip araştırmadım Çerkezlerin Türk mü diye.Muhtemelen değillerdir.

Bu arada, Çerkez kızları da taş gibi olur söylemeden geçmeyeyim :)

0|0
    0|0
  • Hayır Nogaylar Tatar boyudur. Neden sordun? Yoksa sen Kurtçu musun?

0|1
    1|1
  • Nogay lar TATAR ,dır geneli..Çerkez değil aynı değiller

bende kırım TATARIYIM

0|1
    0|0
  • çerkesler ayrı bir millettir.nogaylarla bir ilişkileri yoktur.

0|0
    0|0
  • Hepimiz insanı ama arada insan görünümlü hayvanlarda var

0|0
    1|0
  • ben çerkesleri çok severim bana ilk veren kız çerkes kızıydı da ondan:D

0|1
    2|4
    • Çerkezler hakkında sayqılı konuş ben Azeriyim ve Çerkezleri çok sever ve sayqı duyarım yani adam gibi adamdırlar sense malum adamcıqsın

• :D : D : D Gizli Kullanici senin taa kafana , Ben bir Cerkes olarak ilk defa yaptigim Turk kizlarinin haddi hesabi yok hos ben bir kizla da cikarken cerkez mi turk mu muhacir mi diyede bakmam gerci hosuma gitmesi yeterli. Bu arada Azeri kardesimi kutluyorum ve saygi duyorurum sizde cunku az cekmediniz sizi cok iyi anliyorum iste KAFKAS ruhu bizi zaten en yakin onlar anlar bizi. Bugun Turkiyede turkum diye gezenlerin %85 -farsi-kurt-arap-rum- ermeni- balkan kirmasi ve en onemlisi de anadolunun esas yerli halki olan ve sonradan abbasilerle vs. islami kabul edip zamanla karisip su anda ise turk dili konusan hititlilerden kalma kabilelerdir. Bugun Amerikan zencilerinin hepsinin ana dili ingilizcedir bir 1000 sene sonra onlar ne olur ingiliz mi oluyo yani. Gram ingilizcesi olan gitsin biraz farkli kaynaklardan tarih ve genetik arastirsin bakin ne cikiyo oyle liselerde bize yalandan okutulan standart mufredatta ki tarih kitabinda ki tarih degil gercek tarih uyanin ! ! !

• @secret55 çiçeğine kodumun RUs kırması ananı hangi ivanın siktiği belli değil burda ekmeğini yediğin seni çatısı altına alan Türklere laf atıyorsun aptal bacım evladı. De git ötede oyna atımada yaklaşma he çiçeğine kodumun at hırsızı seni Osmanlı zamanında beyaz köle oalrak satılan adam burda artislik yapar olmuş Merak etme senin saf çerkez olma ihtimalinden daha ok saf TÜrk var bu ülkede.

Kızlar Ne Diyor 4

• bende çerkezim nogay türkleriyle aynı olduğunu sanmıyorum

0|1
    0|0
  • Engin Noyan.

0|0
    0|1
  • Çerkesler içinde Karaçaylar Türktür, diğerleri Türk değildir...Bu durumda ayrı olduklarını düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • değildir diye düşünüyorum..

0|0
    0|0
Yükleniyor...