Özgürlük söylemine öncülük yapan insanlar da bu kavram etrafında toplanan diğer insanları sömürmedi mi geçmişte?

anarşist sosyalist ütopyalardan uzaklaştım, sebebi insanların yönetilmeye, güdülmeye ihtiyacı olmasından kaynaklanıyor. insan tabiat olarak yönetilmek güdülmek istenen bir varlık, demokrasiye özgürlüğe falan inanmıyorum. özgürlük söylemine öncülük yapan insanlar da bu kavram etrafında toplanan diğer insanları sömürdü genelde, tarihe baktığımızda..

insan illa güdülenir, bazen bir beşeri otorite, bazen ideolojik dayatmalar, bazen haz objeleri bizi güdüler. en entelektüel olanları bile kavramlar tarafından güdülenir. ben bunu gayet normal buluyorum insanın doğası bu ama madem yönetilmeye güdülmeye eğilimliyiz o zaman bizi çobanların en yücesi tanrı gütsün, yönetsin. buna layık olan bir tek o, hem sınırsız şefkati hem de her şeyi mümkün kılan kudreti yüzünden..

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Sonuna kadar haklısın. Biliyor musun. En büyük özgürlük yalnızca ve yalnızca Allah'ın kulu olmaktır.3 Aydır bunu yaşıyorum ve gerçek özgürlük buymuş gerçekten. 'Kim ne der' derdi yok yalnızca o ne der. Onun dışında özgürsün. Şu anda insanlar çevrelerinin nazarında hapsedilmiş durumda fakat farkında bile değiller, birde özgür olduklarını sanıyorlar...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• mutlak eşitliğe inanmıyorum. herkesle eşitlenirsek bizim güzel hayatımız elimizden alınır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Bazilarina gore ozgurluk sadece kendilerine ozgurluk

0|0
    0|0
Yükleniyor...