Ortodoks ile Katolikler arasındaki fark nedir?

Ortodoks ile Katoliklerin arasındaki fark nedir, Dini anlamda neden bölündüler(temel farklar)? Sizce hangileri son 10 yıl içerisinde Müslümanlara daha yakınlık gösteriyor veya Müslümanlara karşı daha düşmanca davranıyor?

Katolikler: Fransa, Almanya,İtalya,Portekiz, İngiltere, İspanya, Hollanda, Belçika, Portekiz, Avusturya, İrlanda, Lüksemburg, Polonya, Çek Cum., Macaristan, Slovakya, Litvaniya, Slovenya, Güney Kıbrıs, Malta Hırvatistan.

Ortodoks:Rusya, Ukrayna, Beyazrusya, Ermenistan, Moldova, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan.

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında senin bu soruyu bildiğini düşünüyorum ama benim yarım bilgimlede sana bi acıklama getirmeye calısayım istanbul un fethini okumanı tavsiye ederim 1453 de fatih istanbulu aldığı zaman avrupanın iç işleri karışık dı o dönemde avrupada en yaygın olan katolik kiliseleri yönetimi ellerindeydi haclı seferlerinden anımsarsın ortadoxlarda istanbulun fethi ile buldukları huzurlu ortamda kendilerini hem ekonomik emde kültürel anlamda zenginleştirdiler eh haliyle sosyalleşme kültür etkileşiminden dolayı ama şu bir gerçek ki müslüman müslümanın kardeşidir.

onlarda bir şekilde kendilerini yakın görüyorlar

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bir bilgim yok. Ama ülkelerin bizim ülkeye sıcaklığına baktımda. Ortodokslar daha yakın :P Nasıl bir mantık :/

0|0
    1|1
    • açıkçası bende öyle düşünüyorum, çünkü siyaset kapsamı dışından bakıcak olursak, Katolikler İslam dinine daha çok saldırıyorlar, Ortodokslardan ben bugüne kadar herhangi dini saldırı görmedim.

Erkekler Ne Diyor 4

• Mezheptir 2 si de. Hristiyanlık kesin bir din olmadığı için ( İncil defalarca elden geçmiştir,günümüzdeki en son sentez halidir ) bu mezhepler bu dni algılama ve yorumlama bakımından farklılık göstermişlerdir.

Katolikler papa zihniyetini taşır.Saldırgan , kinci , hoşgörüsüz

0|0
    1|1
  • Katolikler, inanç olarak bize daha yakın. Ancak katı tutumlarından dolayı başka dinlerle diyaloğa girmekten pek hoşlanmıyorlar. Ortodokslar ise İstanbul aşığı olduğundan biraz daha ılımlı davranırlar Türkiye'ye. Bir de protestanlar var, sonradan oluşturulmuştur. İki adam kafa kafaya verip "hadi bi mezhep kuralım" demişler ve ortaya uydurma bir inanç çıkmış. Genelde sevmezler, sevilmezler. Anglikanlık var, o da protestanlıktan ayrılmış, modern bir inanç, İngiliz safsatası.. Her bir mezhepten ayrılma bir sürü mezhep var.. Keldanilik, Ermeni mezhebi, Süryani mezhebi, cart curt..

Saygım var elbette ama şahsi fikrim; hepside birbirinden sapkın..

0|0
    1|0
  • Katolikler'i koyu müslüman gibi düşün. Dinin gereklerini yerine getirmeye çalışanlar yani.

Ortodoksu ise koyu müslüman olmayanlar olarak düşün.

1|1
    1|0
    • Benzetme yaptım. Yanlış anlamayın da...

• ama Hristiyanlığa daha bağlı olanlar Ortdokslar. Ve muslümanlığa en yakın hristiyan mezhebi yine ortodoks'tur. Hatta 18. 19.yüzyılda ortodoks hristiyanların arasında namaz kılanlar vardı (tam değil) hatta şuanda bile rükuya kadar gidiyorlar. Kadınlarda ise başörtü de vardı (sovyetler sonrası kalmadı, sadece kliseye gidilince)

• katolik daha sert kurallar içinde diye biliyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...