Baş örtüsü hakkında yanıtlarsanız?

Benim babamda dayımda ikisi imamhatipli. Dayımın ayrıyeten arapçası da var.. Dayım kuranda baş örtüsü yok o örtü göğüsn kapatılması işe ilgilidir der baş ile alakası yok der babamda el yüz ayak hariç bütün vücut kapanmalıdır der.. Hangisi doğru?

1|0
20|29

En İyi Erkek Görüşü

• Ve mü’min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). Ve ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınlar veya ellerinin altında sahip oldukları (cariyeler) veya erkeklerden, kadına ihtiyaç duymayan hizmetliler veya kadının avret yerlerinin farkına varmayan çocuklar hariç, açmasınlar. Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar. Ey mü’minler, hepiniz Allah’a tövbe edin! Umulur ki, böylece felâha eresiniz. Nur Suresi 32. ayet dayıların hangi dini takip ediyor bilmiyorum birde ilahiyatçı burada görünen kısımlar dışında göstermesinler den dayın ne anlamış valla ben el ayak ve yüzlerden başka mecburi görünen biryer bilmiyorum dayının bu yaptığı kurana zıt işler yapmaktir

3|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 28

• Dayın arapça okuyup çevirebiliyorsa , anladığı daha doğrudur. Babanın arapçası yok çeviremiyorsa , hacı hocanın dediğini tekrarlıyordur.

Dayının yolu ve verdiği bilgi doğrudur... Mekke kadınlarında o dönemde kadınlar sıcaktan dolayı yakası açık elbise ve pareo benzeri etek sararak gezerlerdi. Dolayısı ile görünüm gereğinden fazla açılıyordu. Müslüman kadınlara dikkat çekici olmamaları ve örtülerinin uçları ile gögüs üzerine düşürerek kapatmaları söylenmiştir. Başörtü ise saçı saklama için değil , güneşin beyne geçmemesi için kullanılan bir gereçtir.

3|0
    2|4
    • Herkes baba demiş..

• @Soran kendi kararını verebilir , yönlendirmeye gerek yok @justtwatch , engelleyerek susturmaya da kalkmışsın

• Kuran tam turkceye cevrilmiyo biliyosun eski arapca sonucta babasinin duydugu isimler arapcayi cok iyi bilen ve tefsirleyen kisiler sonucta siz bunu ken di isinize geldigi gibi yorum yapiyosunuz

• Bu ülkeden de insanından da bir b*k olmaz arkadaşlar. Gelip burada meal paylaşıyor ama arapça falan bildiğinden değil. Ezber anasını satayım.. Konu çok önce açılmış ama yazasım geldi yine de. Kur'an'da başörtüsü yoktur. Uyduruktur verilen meal.. Örtülerinizi yakalarınızın üstüne vurun diye direk tercüme edilir ilgili ayet. Tembelliği bırakıp araştırın bişeyi de arkadaş..

Not:Ailemde başörtülü kişiler vardır ve onlara karşı hiçbir zıtlığım yoktur. Kur'an'da olmasa da isteyen başörtü takma özgürlüğüne sahiptir :)

Selametle

0|0
    0|0
  • @cems34 cok cahilsin
    https://www.youtube.com/watch?v=81EDjBp5cl8
    https://www.youtube.com/watch?v=j3qqF49nnQM
    Kuranı kim kendıne göre tefsir yaparsa ebedi cehenneme gidicek tevbe etmsse

2|0
    0|0
    • Kendi görüşünün altına yorum yapıyorum üyeyi rahatsız etmemek için
      Benim yorumlama aracım okumak araştırmak ve sorgulamaktır siz buna kendine göre tefsir diyorsanız diyebilirsiniz Ama ondan önce şunları söyleyelim Kuran ilk oku ile başlar Kuran kendi aklın ile sorgulamaz mısın der Şimdi bunlar kendi kuranda geçerken İnsan neden kendi okuyup anlamaya çalışmasın Ben din alimleri gereksiz demiyorum Ama din alimleri var sizin onların dedikleri doğrudur mantığı ile bakmıyorum Benim mantığım yukarda yazdığım 3 şeydir Kuran da bu 2 tasdikler Evreni bu kadar ayrıntılarla yaratan varlık onu tanımamızı sorgulamamızı ister Bu benim yorumumdur Cahil dediğin adam da Kuranı 3 dilde okuyan ve sorgulayan bir insan Cahil derken bilgisinin ölçütünü bilmediğin insanlara karşı daha saygılı olun

• @kripton94 dedimi anlasaydın zaten şirk filan demezdin 4 dür karşılasıyoruz
      birşeyi yok bilene var dedirtmem vesselam

• Egon dışında konuya bakarsan bu zaman içerisinde DİNDE şu vardır bu vardır demedim kendi görüşüm altımda dedim Bana verilen akıl ile sorgulayarak diyorum Bu ikisinin farkı belli Gerizekalı olmayan bir insan bu farkı anlar inanmıyorsa kendide araştırır bakar
      Bilgiçlik hangi sözüm bilgiçlik bana gösterir misin ?
      Kuran arapçası ile okunmak isteyen bir din ise Neden ilk sözcüğü oku diye geçer Anlamadığın bir dili okumanın mantığı nedir? bize gönderilen kitap kendi aklın ile sorgulamaz mısın der Bunun üstüne dicek söz yoktur Bunun neresinde gönderdiğin ayete ters düşmek var?
      Hımar sadece örtü anlamına gelirken nasıl baş örtüsü oluyor?
      Hımar ürres Baş örtüsü anlamına gelirken neden ayette böyle yazmıyor
      Ben bilgiden kaçmam Ama bilgi almayıp sadece ego savaşı yapacak insanlar ile de muhatap olmam
      Seninle de olmuyorum sen kendi dinine ben kendi dinime

• Kuranda başörtüsü tabiri geçer. dayın belliki fasih arapçasına hakim değil.
    hadi hocaları geçtim.. başörtüsü sence boğazdan mı bağlanır?
    Adı üstünde başörtüsü.. bunu anlamak zor değil.

1|0
    0|1
  • 1. Burka' (veya burku'): Bütün yüzü örter. (Erkeğin kullandığına kına' denir).
    2. Nikab: Bütün yüzü örtmeyip iki gözden birini açarak bağlanan başörtüsüdür.
    3. Lifâm: Her iki gözü de burun üstünden itibaren açık bırakan başörtüsüdür.
    4. Lisâm: Burun açıkta kalacak şekilde ağız üstünden örtülen örtüdür.
    5. Hımar: Yüz hariç başın ve boynun tamamını örten ve Kur'an'da emredilen örtüdür.
    6. Nasîf: Hımar'ın daha büyüğü, Anadolu'daki "atkı"ya benzer başörtüsüdür.
    7. Mikne'a: Nasif'ten daha büyük olup bel altına kadar uzanan başörtüsüdür.
    8. Cilbab: (Ahzâb, 59) Yüz hariç baştan ayağa her tarafı örten örtüdür.

0|0
    0|0
  • vücut hatların belli olmasın (çirkinse belli etsen de sorun yok) yeter.

0|0
    1|0
  • Babanı dinle sen.

2|0
    0|1
  • Eli ve yüz serbest ve ayak bileğine kadar kapanmak var. yani başörtü var başa sardıktan sonra artan parçayı göğsü kapatmak için kullanmak var.

1|0
    0|1
  • Nur suresi 31. ayetinde kesinlikle başın örtülmesini emrediyor.
    Dayın saçmalamış

3|0
    0|1
  • El yuz haric kapatilmali

0|0
    0|0
  • Dayın arapça bilmiyor.

Arapça bilen herkes,

"bi humuri-hinne" nin anlamını bilir.

1|0
    0|1
    • ."Felyedribne bir humuruhinne ala cuyubihin" Türkçe birebir karşılığı "Örtülerini göğüslerinin üzerine vursunlar"

Burada geçen HUMUR kelimesinin anlamı ÖRTÜLERdir. Başörtüleri değil. Arapların başörtüsü anlamında geçmişten bu yana kullandıkları kelimeler, MİKNA ve NASİF tir.

• @cems34 hiç konuda hiç bir şekilde muhattabım değilsin.

@soran sende bu şahsa inanma

• @cems34 Allah verilen yetkiyi kullanarak susturmaya çalışanlardan eylemesşn yeter😀😀😀😀

Hadi sil mesajları...

• en mantıklısı göğsün kapatılması.. çünkü baş diye bir kelime geçmez örtü diye geçer.. bunu dincilerde çok tartışır. benim görüşüm baş örtüsü zaten dinin ön şartı değil.. kuranda başörtüsü takmayanı cehenneme atacam diye bir tehdit yok

0|1
    1|1
    • Dayımda öyle dedi. Hımar diye bir kelime varmış örtü anlamına geliyormuş baş örtüsü olsa başka bir ek gelirdi diyor..

• yalana bak hadisler buharide toplandı hesabı edipciler size 19 cular

• De ki: “Dîninizi Allah’a mı öğretiyorsunuz? Ve Allah, göklerde ve yerde olanı bilir. Ve Allah, herşeyi en iyi bilendir.” hucurat 16

• basta kuranin dedigi ikincisi babanin dedigi dayin kafayi yemis

1|0
    0|1
  • Emir ve yasakların hepsi Kuran-ı Kerimde yazmaz mesela abdest alınışı gibi şeyler bunun için iki cihanın sultanı olan sevgili Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (asv) göndermiştir... Efendimiz sözleriyle fiilleriyle anlatmıştır...

0|0
    0|0
  • yuz var kardelim nur suresinde geçiyor sanırsam başlarını yakalarına kadar örtsünler dieeee

2|0
    0|1
  • Baban doğru olanı söylüyor dayılara gelme sen

1|0
    0|1
  • Babanin soyledigi dogru diye biliyorum

1|0
    0|1
  • Baba'nın dediği doğru saçının teli bile gözükmicek kuranda geçiyor

0|0
    0|1
  • El yüz hariç kapanması

1|0
    0|1
  • Baba'nın dediği doğru

0|0
    0|0
  • HERKE İŞİNE GELENİ SÖYLER

0|0
    0|0
  • İkisinin de... Kadın kapanmak zorunda değildir, şu dinden bıktım.

0|0
    2|0
  • 2 side yanlış

0|0
    0|0
  • Babanın dediği doğru, dayının hocası deist yaşar nuri öztürk herhalde boşuna okumuş :)

0|0
    0|0
  • @erdem kuranda baş örtüsü var mı bilgin varmı?

0|0
    0|0
  • Baban haklı. Bugüne kadar gelen binlerce İslam aliminin, sözleri, yazıları ve sahabi hanımefendilerimizin uygulamaları ortada. Tüm bunlara rağmen başörtüsü yok demek açık bir sapıklıktır.

0|0
    0|0
  • Başörtüsü takip kısa etek giyip bacağına gosterenler e cok gıcık oluyorum bide boynu felan hepsi goxukuyo

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Kur’an’da konuyla ilgili ayet şudur:

“Mümin kadınlara da söyle, bakışlarını sakınsınlar, ırzlarını ve namuslarını korusunlar. Görünmesi zarurî olan yerler dışında cinsel cazibelerini sergilemek için açılıp saçılmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar.” (Nur; 24/31)

Burada başörtüsünden mi, omuz örtüsünden mi, atkıdan mı, şaldan mı, eğer başörtüsünden bahsediliyorsa onun baştan çıkarılıp omuzlardan aşağıya örtülmesinden mi, yoksa başla beraber omuzlardan aşağıya örtülmesinden mi, neden bahsediliyor?

Ayetten anladığımıza göre, demek ki o günkü toplumda;

1. Bakışlarını sakınmayan,
    2. Irz ve namuslarını korumayan,
    3. Görünmesi zarurî olan yerler dışındaki yerlerini de cinsel cazibelerini sergilemek için açıp saçan,
    4. Başörtülerini omuzlarının üzerinden salmayan bir takım kadınlar vardır. Ayet “mü’min” kadınlara bunlar gibi olmamaları çağrısında bulunuyor.

Ayette “başörtülerini” diye çevirdiğimiz “humuruhinne” kelimesi HAMR kökünden gelir ve tam anlamıyla “başörtüsü” manasına gelir.

Çünkü Arap bunu “baş ile ilgili” yerlerde kullanmaktadır.
    (Alıntı)

3|1
    0|0
    • Şey diyor hımar diye bir kelime varmış o örtü anlamına geliyor diyor baş örtüsü olsa başka ek eklenirdi diyor.. Şaştım kaldım...

• @kripton94 hamr kelimesine ekleme yapılırsa baş örtüüüsü anlamına gelir
      bilgin olsun

• https://www.youtube.com/watch?v=j3qqF49nnQM
      @kripton94 kendine göre tefsir yapanlar ebedi cehennemde kalıcaktır bilginiz olsun

• Kuran'da ayrıca anne babanıza öf demeyin diye bir ayet de var. Bunu da o zaman öf demeyelim ama başından aşağı kaynar su dökelim diye yorumlayabiliriz değil mi?

Başı örtmedikten sonra boynu nasıl örtmeyi planlıyorsun ayrıca? Örtülerinizi göğsünüze indirin diyor. Boyun da dahil yani.

3|1
    0|0
  • Evet Kuran'da yok. Çünkü o Tevratta hüküm kılındı. Kuran'da boyuna sarkıtılması gerektiğini söylüyor. Yani daha ileri bir adıma taşıyor.

Bence sen dayını da babanı da bırak kalbinin sesini dinle

3|2
    0|0
  • Babanız elbette. Kuran da Tesettür ayeti var. Benim de ailem arapca biliyor ama kafalarına göre yorumlamiyorlar dayınız gibi.

2|0
    0|1
  • Bence baban doğru diyor

1|0
    0|1
  • El yuz bas kapanmalıdır Elmalılının tevsırıne. Peygamberın hanımlarına bak

1|1
    0|1
  • Baban doğru söylüyor dayın sallamış k. bakmada bir kadının tesettürü ayak topuklarının aşağısına kadar el bileklerinden kapalı yüz açık bu vücut hatların belli olmayacak bu

0|0
    0|0
  • Babanın dediği doğru bir düşün erkekler kadınların saçlarından bile hoşlanıyor daha dün mü ne burada biri kadının saçına bakarak mastürbasyon yaptığını söylemişti 😒😒 yani zinaya sürüklüyor. dayınında bu görüşte olması oldukça ilginç

1|0
    0|1
  • Tabiki başını da kapatcak ayette de çok açık bir sekilde geciyo dayinin arapca bilipte çevirememesi garip

1|0
    0|1
  • benimde bildigim babanında dedigi gibi el yüz kapatılmalı ama kadının ayagının topugununda görülmesi iyi degildir. Ayrıca kapanmak dinin geregidir nasıl Kuranda yok. Saç telin görünmeyecek.

2|0
    0|1
  • Baban haklı. :)

0|0
    0|0
  • Dayın Yaşar Nuri'yi çok dinlemiş takma onu.

0|0
    0|0
  • Baban haklı Lakin daynın kuranda okuduklarını anladıgını sanmıyorum.. El yüz ve ayaklar hariç tüm beden örtülü olmalıdır.

1|0
    0|1
  • Baban haklı

2|0
    0|1
  • Babanın dediği doğru

0|0
    0|0
  • El yuz haric diyorlar

0|0
    0|0
  • Bari inkar etmeyin

0|0
    0|0
    • Ben inkar etmiyorum sadece araştırıyorum..

• babanın elleri öpülür.

0|0
    0|0
  • baban doğru evladım aç oku örtünmek var. Kuran göğüsün tahrik edici olduğunu biliyorda kalçanın tahrik edici olduğunu bilmiyor mu yani?

0|0
    0|0
  • Kesinlikle babanın dediği doğru ya

2|0
    0|1
Yükleniyor...